Wyniki kwartalne zafundowały reset wzrostów notowaniom Asbisu

Omawiane walory:

Dystrybutor elektroniki użytkowej zakończył IV kwartał na plusie, ale cały rok zamknął stratą. Spółce nadal we znaki daje się trudne otoczenie, niemniej jeszcze w tym kwartale chce opublikować prognozę finansową na 2016 r.

Asbis w IV kwartale 2015 r. wypracował 366,9 mln USD przychodów. Rezultat okazał się gorszy o 20 proc. w ujęciu r/r. W tym czasie EBIT zmniejszył się z 6,9 mln USD do 6,3 mln USD. Zysk netto obniżył się z 5,3 mln USD do nieco ponad 2 mln USD. W całym 2015 r. przychody spadły o 24 proc., do 1,182 mld USD. Najbardziej odczuwalny był spadek na rynku krajów byłego ZSRR – obniżka przychodów z 516,6 mln USD do 376,3 mln USD. Na poziomie wyniku operacyjnego wystąpiła strata w wysokości 3,1 mln USD. Rok wcześniej spółka miała 16,3 mln USD zysku. Straty z I półrocza przesądziły, że na poziomie netto całoroczna strata netto przekroczyła 17 mln USD.
>> Sprawozdanie finansowe Asbisu znajdziesz tutaj

– W okresie trzech miesięcy zakończonym 31 grudnia 2015 na wyniki spółki wpływał negatywnie szereg czynników, co do których oczekuje się kontynuacji tego wpływu. Czynniki te to: kryzys wewnętrzny poważnie wpływający na główne rynki, wahania kursów walut, konkurencja i presja cenowa, niskie marże zysku brutto, potencjalne starzenie się zapasów i spadek cen, niestabilne światowe otoczenie finansowe, sezonowość, rozwój biznesu marek własnych, wysoki koszt długu, roszczenia gwarancyjne oraz nadmierne zapasy produktów pod markami własnymi. (…) Pomimo poprawy w IV kw. spółka jest przekonana, że trudne czasy dla Asbis jeszcze się nie skończyły. Oczekujemy, że szereg negatywnych czynników będzie nadal wpływał na nasze wyniki. Jednakże, jesteśmy teraz znacznie lepiej przygotowani i oczekujemy, iż pozytywny trend w naszych wynikach będzie kontynuowany w 2016 roku. – czytamy w raporcie spółki.

>> Zobacz także: Akceleracja sprzętowa – analiza techniczna Asbisu

W zeszłym roku cash flow operacyjny był ujemny i wyniósł prawie -16 mln USD. Niemniej w samym IV kwartale poprawiły się przepływy z tego tytułu i przyniosły 27 mln USD wpływów. Na koniec grudnia zobowiązania ogółem spadły do 300 mln USA z 390 mln USD. Na koncie było 22,4 mln USD środków pieniężnych w banku i gotówki.

– Podczas gdy w pierwszej na nasze wyniki negatywnie wpłynęły czynniki jednorazowe takie jak dodatkowe koszty roszczeń gwarancyjnych oraz niskie marże związane z wyprzedawaniem starych zapasów, w drugiej połowie roku powróciliśmy do rentowności. Mimo że wyniki IV kw. 2015 na pierwszy rzut oka były słabsze niż IV kw. 2014, po wyłączeniu jednorazowego pozytywnego zysku z tytułu różnic kursowych jaki zanotowaliśmy rok temu, były w rzeczywistości porównywalne. Teraz, po zanotowaniu znacznie lepszych wyników w IV kw. 2015 oczekujemy dalszej poprawy w 2016 roku. Przede wszystkim dlatego, że w I półroczu nie zanotujemy jednorazowych strat w wysokości 20 mln USD oraz dlatego, że nasz biznes został przemodelowany. Przy niższych kosztach i bardziej dynamicznej i elastycznej organizacji, jesteśmy gotowi by wypracowywać większe zyski. Planujemy opublikować oficjalną prognozę wyników finansowych na 2016 rok przed końcem marca. – komentuje Siarhei Kostevitch, dyrektor generalny Asbisu.

W piątek akcje Asbisu tracą nawet 15 proc. Nadal jednak notują około 20-proc. wzrost od początku roku. Natomiast w skali roku mamy 22-proc. przecenę, a 3-letnia przecena zdjęła z kursu blisko 50 proc.

wykres_asbis

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT asbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Przychody Asbisu wzrosły wstępnie o ok. 32 proc. r/r do ok. 182 mln USD w lipcu

  ASBIS Enterprises Plc wypracował w lipcu 2020 r. skonsolidowane przychody na poziomie ok. 182 mln USD wobec 138 mln USD rok wcześniej, co oznacza wzrost o ok. 32 proc. r/r, podała spółka, prezentując wstępne dane szacunkowe. Kurs akcji spółki rośnie w czwartek rano o 4,08 proc.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • Giełdowe misie prężą muskuły, rekordowo drogie akcje DataWalk i 11 bit studios Strach przed drugą falą pandemii koronawirusa wrócił. A wraz z nią spadki na globalnych rynkach akcji. Nic nie robi sobie z tego sWIG80, który rozpoczął tydzień od mocnych wzrostów i nowych 2-letnich rekordów. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się akcje spółek gamingowych oraz Prairie Mining, Global Cosmed i Harper Hygienics.
 • Asbis rozważy przedłużenie skupu akcji własnych

  ASBIS Enterprises nie wyklucza, że program skupu akcji własnych zostanie przedłużony, poinformował członek rady dyrektorów Costas Tziamalis. Spółka przedstawi także swoje oczekiwania na 2020 r. po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach w związku z trwająca pandemią.

 • 9 spółek, które w maju mogą wypłacić dywidendę

  Mimo pandemii i rynkowej zawieruchy część spółek czuje się pewnie i nie rezygnuje z dywidendy. Na ten moment w maju jest szansa na 9 wypłat. StockWatch.pl sprawdził, kto w tych trudnych czasach zamierza podreperować stan portfeli swoich akcjonariuszy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR