Kurs akcji Kruka trzyma szczytową formę po wynikach kwartalnych

Omawiane walory:

Akcje spółki windykacyjnej ponownie rekordowo drogie. Tym razem impulsem do wzrostu okazało się najnowsze sprawozdanie finansowe. Zarząd Kruka podczas środowej konferencji prasowej zasygnalizował, że lada dzień ruszą kolejne emisje obligacji.

Kruk w III kwartale 2014 roku wypracował 103,8 mln zł przychodów, co jest wynikiem identycznym jak rok wcześniej i o 9 proc. słabszym od konsensu rynkowego opracowanego przez PAP (114,1 mln zł). Słabiej w porównaniu do ubiegłorocznych rezultatów wypadły zyski. EBIT w III kwartale opiewał na 37,5 mln zł. Wynik jest o 14 proc. słabszy od konsensusu i o 11 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2013 r. Na czysto Kruk zarobił 26 mln zł, czyli o 7 proc. mniej niż oczekiwali tego analitycy i o 12 proc. słabiej niż przed rokiem.

Po trzech kwartałach spółka odnotowała rekordowy zysk netto wynoszący 126,1 mln zł, czyli o 57 proc. więcej rok do roku. Ważnym osiągnięciem są wysokie spłaty z portfeli nabytych w wysokości 528 mln zł. To więcej w ujęciu r/r o 38 proc. Prezes grupy podkreśla, że choć wynikowo pozostał jeszcze jeden kwartał, część wyników już zrównuje się z poziomem wypracowanym w całym ubiegłym roku.>> Zobacz także: W III kwartale Kruk wydał 42 mln zł na nowe pakiety wierzytelności

– Jednocześnie widzimy duże zainteresowanie ze strony oferujących portfele wierzytelności na sprzedaż. Szczególnie owocny w transakcje może być grudzień, w którym spodziewamy się rozstrzygnięcia kilku przetargów ogłoszonych przez banki w Polsce i Rumunii. Kruk bierze aktywny udział we wszystkich toczących się przetargach. – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu Kruka.

W trzecim kwartale Kruk utworzył spółkę zależną w Niemczech, KRUK Deutschland GmbH. Grupa zdecydowała się na ten ruch, ponieważ rynek naszych zachodnich sąsiadów jest cztery razy większy pod względem wartości udzielonych kredytów konsumenckich oraz istotnie większy pod względem nakładów na portfele wierzytelności od rynku polskiego. Podczas konferencji prasowej prezes dodał, że na liście potencjalnych celów jest także Hiszpania, Wielka Brytania oraz Włochy.>> Zobacz aktualną analizę fundamentalną i wskaźnikową Kruka

– W Polsce i Rumunii rozwijamy już segment korporacyjny. Kupowanie od banków długów, które zaciągnęły korporacje to zupełnie inny biznes. Rozwinięcie obecnych kompetencji na nowe rynki może oznaczać nawet podwojenie biznesu. – komentuje Michał Zasępa, członek zarządu Kruka.

Ważna deklaracja padła w kwestii kolejnych emisji obligacji. Zarząd ujawnił, że lada chwila pojawi się komunikat dotyczący emisji obligacji za 10 mln zł na okres dłuższy niż 5 lat. Według zapowiedzi, marża będzie znacznie niższa niż na pięciolatkach. Druga informacja ma dotyczyć nowej emisji prospektowej, która ma ruszyć jeszcze w tym roku. Z kolei w kwestii dywidendy prezes spółki obstaje przy dotychczasowym modelu, czyli reinwestowania zysków.

Dywidenda na razie nie jest planowana, kapitał przynosi duży zwrot w obrocie i dlatego nie powinien być wycofywany. Spółka przygląda się potrzebom inwestorów, spada lewarowanie, rośnie poziom gotówki – ale po drugiej stronie jest możliwość potencjalnego rozwoju. – powiedział podczas środowej konferencji prezes Kruka.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

W środę kurs akcji Kruka po słabszym starcie szybko ruszył na północ. Około południa notowania spółki windykacyjnej zyskują 1,7 proc., a jeden walor jest wyceniany na 113,50 zł.

wykres_Kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR