Kurs Ursusa wpadł w poślizg po zapowiedzi kolejnej emisji akcji z PP

Omawiane walory:

Producent maszyn i urządzeń rolniczych niemal rok po przeprowadzeniu emisji z prawem poboru sygnalizuje potrzebę dokapitalizowania spółki. Środki miałyby pójść na sfinansowanie nowych kontraktów. Kurs Ursusa traci w poniedziałek kilka procent.

Krótko trwał imponujący rajd kursu Ursusa. Na początku tygodnia akcje producenta ciągników rolniczych tanieją, a podłożem spadków jest pojawienie się informacji o ewentualnym dokapitalizowaniu. W poniedziałek przed południem Karol Zarajczyk, wiceprezes Ursusa w TVN CNBC powiedział, że nie wyklucza przeprowadzenia w najbliższym czasie kolejnej emisji akcji. W grę wchodzi podniesienie kapitału w ramach prawa poboru, a środki miałyby pość na rozwój związany z obsługą przyszłych kontraktów, w tym ostatnio zawartego w Etiopii.

Obecnie kapitał akcyjny Ursusa dzieli się na 26,18 mln akcji. Niespełna rok temu spółka przeprowadziła emisję 4 mln walorów z prawem poboru. Cena emisyjna wynosiła wówczas 2 zł. Pozyskane w ten sposób środki miały iść m.in. na rozbudowę linii do produkcji ciągników rolniczych w Lublinie oraz modernizację fabryki w Dobrym Mieście.>> Odwiedź stronę analityczną spółki.

W zeszłym tygodniu spółka zawarła kontrakt na 90 mln USD w Etiopii. Według kontraktu Ursus ma dostarczyć 3 tys. ciągników w dwóch fazach (po 1.500 sztuk) oraz zapewnić wyposażenie centrów serwisowych i części zamiennych do ciągników. Pierwsze partie dostaw powinny rozpocząć się na przełomie II i III kwartału przyszłego roku. Z wypowiedzi zarządu wynika, że spółka jest w trakcie rozmów z 3-4 partnerami na temat pozyskania innych kontraktów w Afryce.

Ursus potrzebuje nowych zleceń, które mogłyby podreperować wyniki. Ostatnie kwartały zasygnalizowały mocny spadek formy. Najpierw w IV kwartale 2012 roku pojawiła się zaskakująca strata operacyjna. Później spółka w I kwartale 2013 roku z odnotowała regres przychodów o ponad 15 proc. r/r i straty EBIT oraz netto. Po II kwartale okazało się, że negatywna tendencja została pogłębiona. W efekcie w I półroczu grupa zaliczyła 17-proc. spadek przychodów w ujęciu r/r., do poziomu 99,3 mln zł. Wynikom zaciążyła perspektywa zakończenia dopłat unijnych w latach 2007-2013 na terenie całej UE, które mają znaczący wpływ na decyzje zakupów inwestycyjnych w rolnictwie w UE. Ursus w związku z sytuacją makroekonomiczną oraz recesją sprzedaży w branży maszyn rolniczych rozpoczął restrukturyzację. Jej celem jest obniżenie kosztów stałych oraz zwiększenie efektywności wykorzystania majątku spółki.

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej Ursusa po wynikach za ostatni kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu kwartalnego grupy Ursus.

W poniedziałek akcje Ursusa tracą momentami nawet ponad 8 proc. Kurs spółki ma za sobą moce wybicie we wtorek, kiedy na bazie etiopskiego zlecenia zyskał we wtorek 74 proc. Wzrost ten pozwolił na podreperowania tegorocznej stopy zwrotu. Mimo to cały czas pozostaje ona na minusie i w odniesieniu do piątkowego zamknięcia wynosi -11 proc.>> Sprawdź walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR