StockWatch.pl

Kwartał drożejących surowców, pallad zdetronizował złoto

Dow Jones Commodity Index zakończył marzec zwyżką o 7,3 proc. Podobnym, przeszło 7-proc. wzrostem, I kwartał zakończył inny kluczowy indeks, opisujący koniunkturę w zakresie commodities – CRB Index. Największą niespodzianką tego roku okazał się pallad, który poprawił historyczne rekordy, wynika z raportu IRR Quarterly.

W gronie towarów, które zapewniły inwestorom dwucyfrowe zyski w I kwartale 2019 roku, poza ropą naftową Brent, znalazły się również: nikiel (+21,1 proc.) oraz pallad (+13,4 proc.). Najsilniej spadły w tym czasie ceny gazu naturalnego (-19,4 proc.) i pszenicy (-10,5 proc.).

Cena ropy Brent zwyżkowała w I kwartale 2019 roku, zmniejszając straty po przeszło 30-proc. spadku w IV kwartale 2018 roku. Mimo to, narastająco za ostatnie 12 miesięcy notowania ropy są 2,5 proc. pod kreską.

Kliknij, aby powiększyć

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według autorów IRR Quarterly, hamująca gospodarka światowa nie sprzyja generowaniu popytu, w związku z tym państwa, stowarzyszone w OPEC lub współpracujące z nim (Rosja, Kazachstan) zadbały o redukcję podaży. W marcu pojawiła się informacja, że jedenastu członków OPEC zdecydowało się obniżyć poziom wydobycia o 30 proc. więcej niż rynek oczekiwał. Na czele państw, zmniejszających podaż ropy naftowej, była Arabia Saudyjska, która zredukowała wydobycie o 280 tys. baryłek dziennie, czyli do poziomu najniższego do lutego 2015 roku.

Cena palladu przekroczyła w marcu 1,6 tys. USD za uncję. Zdaniem autorów IRR Quarterly, inwestorzy przystąpili do zakupów na wieść o tym, że Rosja, największy producent tego metalu na świecie, zakazała eksportu złomu palladowego, co doprowadziło do ograniczenia dostępnej podaży. Doszło do tego tydzień po ogłoszeniu zapowiedzi wzrostu popytu ze strony producentów samochodów, dla których pallad jest niezbędnym składnikiem katalizatorów. W efekcie parytet ceny pallad/złoto wynosi około 1,2 pkt, co jest historycznym maksimum. Ostatecznie cena palladu od lokalnego minimum w sierpniu 2018 roku do końca I kwartału 2019 roku wzrosła z niespełna 900 USD/uncję do nieco ponad 1.400 USD/uncję (dane za mining.com).

Co dalej na rynku palladu? W połowie 2018 roku cena wybiła się z wieloletniego trendu horyzontalnego (parytet ceny pallad/złoto oscylował wokół 0,4-0,8 pkt.), a kursogram przybrał obecnie kształt hiperboliczny. W opinii twórców IRR Quarterly obecna sytuacja w segmencie palladu, mimo przeszło 10-proc. korekty cenowej pod koniec marca, może sprzyjać kontynuacji wzrostów, gdyż do grona inwestorów zachęconych zakłóconym układem popytowo-podażowym (Rosja i deklaracje producentów aut) mogą przyłączyć się inwestorzy typu momentum, którzy preferują jednoznaczne co do czasu i kierunku trendy oraz dużą zmienność.

Z towarów niszowych na pierwszy plan wysunęły się rod i kobalt. W ciągu ostatniego kwartału cena rodu zwiększyła się z około 2.500 USD/uncję do około 3.300 USD, czyli o 1/3. Odmiennie zachowywał się kobalt – spadek z około 25 USD do poniżej 15 USD w ciągu minionego kwartału (-40 proc.). W ocenie twórców IRR Quarterly czarnym koniem spośród commodities, może być rod, którego cena potroiła się od 2016 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR