Legimi w ramach publicznej oferty akcji zbiera środki na podbój rynku e-booków

Omawiane walory:

Spółka specjalizująca się w abonamentowym udostępnianiu ebooków i audiobooków ruszyła z publiczną ofertą akcji, z której chce pozyskać ponad 2,5 mln zł na przyspieszenie tempa ekspansji zagranicznej.

(Fot. mat. prasowe)

Oferta publiczna Legimi obejmuje 161 tys. akcji (ok. 12 proc. kapitału akcyjnego) po cenie emisyjnej 16 zł za sztukę. Władze spółki pozyskane środki chcą przeznaczyć na rozwój oferty e-czytnik na rynku niemieckim, ewentualną akwizycję oraz finansowanie i refinansowanie kapitału obrotowego. Zapisy na akcje potrwają do 12 marca. Oferującym akcje jest Polski Dom Maklerski.

Docelowo Legimi ma wejść na rynek NewConnect. Debiut planuje na II lub III kwartał 2018 roku.

Harmonogram oferty Legimi

1 marca 2018 r. Publikacja Memorandum Informacyjnego
do 12 marca 2018 r. Przyjmowanie zapisów po cenie 16 zł za akcję
do 13 marca 2018 r. Przyjmowanie wpłat
do 20 marca 2018 r. Zamknięcie oferty, przydział akcji

Historia Legimi sięga 2007 r., kiedy jej założyciele, Mikołaj Małaczyński oraz Mateusz Frukacz, rozpoczęli opracowywanie pierwszej konstrukcji systemu będącego połączeniem innowacyjnych technologii oraz czytelnictwa książek. Celem projektu nad którym pracowali było dostarczenie kompleksowych rozwiązań dla rynku e-booków. W kolejnym roku projekt zyskał zainteresowanie inwestora – funduszu VC SpeedUp, który objął część udziałów w powstałej i zarejestrowanej w 2009 r. spółce Legimi Sp. z o.o. Do grona inwestorów wspierających firmę dołączył także kolejny fundusz FIZAN Venture Capital Satus.

>> W poniedziałek, 5 marca o godz. 11:30 Mikołaj Małaczyński, prezes zarządu Legimi będzie gościem czatu inwestorskiego w StockWatch.pl >>> Dołącz do spotkania

Legimi chce być jak Netflix czy Spotify na rynku e-booków

Rozpoczynając swoją działalność Legimi oferowało dostęp do 800 tytułów. Przełomowym momentem w historii spółki było wprowadzenie usługi „e-czytnik za 1 zł” w połączeniu z abonamentem, czyli w modelu analogicznym do tak znanych z innych branż cyfrowej rozrywki światowych marek jak Spotify czy Netflix. Po wdrożeniu oferty liczba klientów zaczęła rosnąć w szybszym tempie. Aktualnie spółka posiada 36 tys. aktywnych użytkowników i oferuje dostęp do ponad 22 tys. pozycji w ramach subskrypcji.

Przyrost liczby klientów marzec 2014 r. – grudzień 2017 r. Źródło: Memorandum informacyjne

>> Memorandum informacyjne i szczegóły oferty znajdziesz tutaj

Legimi współpracuje z ponad 300 wydawcami, w tym największymi na rynku polskim, m.in. z: Fabryka Snów, Albatros, Muza, Bellona, MAG, G+J, Świat Książki, Wielka Litera, WAB, Marginesy, Sine Qua Non, Akapit Press, Powergraph, Insignis, Drzewo Babel, MG. Ponadto Spółka współpracuje z 4 międzynarodowymi agregatorami treści.

Od niedawna Legimi działa w Niemczech, oferując swój flagowy produkt – czytnik za 1 euro z abonamentem na e-booki i audiobooki. Obecnie w katalogu subskrypcyjnym Legimi.de znajduje się już 100 000 tytułów. Premiera serwisu chińskiego planowana jest natomiast na II kwartał 2018 r.

– Rynki e-Booków w Niemczech i Chinach to odpowiednio drugi i trzeci największy rynek książki na świecie (za USA). Legimi jest już obecna na rynku niemieckim jednak dotychczas prowadzone działania marketingowe i sprzedażowe były bardzo ograniczone brakiem środków. Pozyskane środki zostaną przeznaczone w głównej mierze na zintensyfikowanie oferty „e-czytnik za 1 EUR” na rynku niemieckim. – czytamy w prezentacji spółki.

Prognozowana trakcja na rynkach zagranicznych [w milionach użytkowników]. Źródło: Memorandum informacyjne

Legimi wypracowało w 2016 r. ponad 4,2 mln zł przychodów (wzrost prawie +100 proc. r/r) i 601 tys. zł EBITDA. W I półroczu 2017 r. przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 3,3 mln zł (ponad 90-proc. wzrost w stosunku do 1 półrocza 2016 r.) i 0,6 mln zł EBITDA. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy dynamiczny wzrost przychodów, który dodatkowo spotęguje ekspansja zagraniczna.

Wyniki finansowe Legimi. Źródło: Memorandum informacyjne

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT legimi, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Legimi z 7,4 mln zł przychodów w II kwartale 2020

  W II kwartale przychody LEGIMI urosły o ponad 111 proc. rdr. do 7,4 mln zł, a liczba abonentów zwiększyła się o 73 proc. rdr. i wyniosła na koniec II kw. 69,1 tys. Ubiegły kwartał to także specyficzny czas, ze względu na pandemię COVID-19, który, w przypadku LEGIMI, odcisnął swoje piętno na zwiększonych kosztach bezpośrednich zakupu licencji i tym samym obniżył rentowność spółki.

 • Legimi pozyskało z publicznej oferty obligacji serii Z ponad 2 mln zł

  LEGIMI przydzieliła 2.123 obligacji serii Z o łącznej wartości emisyjnej 2,123 mln zł. Pozyskane środki posłużą refinansowaniu zadłużenia oraz rozwojowi i promocji LEGIMI 3.0 na rynku niemieckim i polskim.

 • Trwa publiczna emisja obligacji Legimi

  LEGIMI oferuje dwuletnie obligacje, z rocznym oprocentowaniem na poziomie 6,75 proc. Zapisy można składać od 1 do 15 lipca włącznie. Spółka zamierza pozyskać 2,5 mln zł, które przeznaczy na rozwój i promocję LEGIMI na rynku niemieckim oraz refinansowanie zadłużenia. Zapisy można składać na stronie spółki.

 • Legimi notuje blisko dwukrotny wzrost liczby aktywacji darmowego okresu próbnego abonamentu

  Mikołaj Małaczyński, prezes LEGIMI, rozmawia z redakcją StockWatch.pl o wpływie epidemii koronawirusa na wzrost zainteresowania ebookami oraz sytuacji finansowej spółki.

 • Legimi przyjęło program emisji obligacji na lata 2019-2021

  LEGIMI przyjęło program emisji obligacji na lata 2019-2021, zgodnie z którym będzie zmniejszać poziom zadłużenia obligacyjnego, a maksymalna wartość wyemitowanych i niewykupionych obligacji wyniesie nie więcej niż 9 mln zł. Pierwszą emisję w ramach uchwalonego programu spółka chce przeprowadzić jeszcze w III kw. br.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR