Los pakietu Obamy jednak niepewny

Obserwowane wczoraj zwyżki na głównych parkietach są pokłosiem oczekiwań co do zbawiennego dla gospodarki planu Prezydenta Obamy. Jednak pakiet musi zostać poparty przez Republikanów, którzy już ostrzegają, że nie jest to pewne.

Podczas dzisiejszego wieczornego wystąpienia w Kongresie Barack Obama ma przedstawić pakiet działań mających pobudzić gospodarkę. Chodzi przede wszystkim o aktywizację bezrobotnych pracowników budowlanych dzięki wydatkom na modernizację infrastruktury. Ponadto w pakiecie mają znaleźć się ulgi podatkowe oraz dodatkowe środki dla władz lokalnych aby mogły zatrzymać falę zwolnień nauczycieli. Cały pakiet ma mieć wartość powyżej 300 mld dolarów.

Jednak republikańscy kongresmeni zarzucają Obamie, że już w 2009 roku wprowadzał podobny pakiet o wartości 830 mld dolarów i za wiele on gospodarce nie pomógł. Przypominają również, że jeszcze miesiąc temu Ameryce groziło ogłoszenie niewypłacalności gdyby nie podniesienie limitów zadłużenia. Niezbędny warunek do poparcia pakietu pomocowego to oszczędności w budżecie przez co udałoby się znaleźć dodatkowe pieniądze na działania interwencyjne. Budżet jednak pęka w szwach zatem trudno będzie jeszcze cokolwiek z niego wycisnąć.

Obserwatorzy polityczni cytowani przez Bloomberga wskazują jednak, że Republikanie zostaną zmuszeni do poparcia tego pakietu. Zbliża się rok wyborów prezydenckich. Gdyby Republikanie nie poparli pakietu stymulującego gospodarkę to w przyszłym roku podczas kampanii wyborczej zostałoby im to wytknięte, że to przez nich gospodarka jest w tak trudnej sytuacji. Mimo to los pakietu nie jest wcale przesądzony i nie wykluczone, że pojawi się takie samo zamieszanie jak w przypadku limitów zadłużenia. Republikanie będą na pewno chcieli coś wytargować dla siebie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR