M. Dietl: Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przewiduje szereg działań nakierowanych na inwestorów indywidualnych

Omawiane walory:

Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl był Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Podczas spotkania na gorąco omówiono aktualną sytuację spółki, wnioski po upadku GetBack oraz kluczowe założenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

Tematem przewodnim wtorkowego spotkania z prezesem GPW była Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego. Przedstawiony pod koniec lutego br. dokument zakłada szereg istotnych zmian związanych z funkcjonowaniem warszawskiej giełdy i działań nakierowanych na inwestorów indywidualnych. Sztandarowe założenia dotyczą m.in. obniżenia opodatkowania dywidend od długoterminowych inwestycji, zwolnienia zysków ze sprzedaży akcji pracowniczych z podatku od zysków kapitałowych oraz umożliwienie uznania 125 proc. kosztów przygotowania IPO za koszt podatkowy. Dokument zakłada także m.in. rozwiązania, których celem jest pozyskanie emitentów i inwestorów z zagranicy oraz umożliwienie emitentom prowadzenie programów lojalnościowych.

– Giełda podejmuje też szereg działań nakierowanych na poszerzanie oferty produktowej (np. nowe indeksy, instrumenty pochodne ETF-y) i poprawianie płynności na rynku (np. z KDPW przygotowujemy pożyczki papierów wartościowych), które mają na celu polepszenie ogólnego klimatu inwestycyjnego i minimalizowanie ryzyka, które jest wpisane w inwestowanie na giełdzie. GPW jako spółka notowana organizuje spotkania z inwestorami indywidualnymi i wypłaca atrakcyjną dywidendę, starając się tym samym dawać przykład innym emitentom na rynku – powiedział w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl Marek Dietl, prezes GPW.

>> Zapis całego spotkania Markiem Dietlem, prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie znajdziesz tutaj

Prezes GPW liczy, że pierwszym elementem SRRK będzie wprowadzenie Sądu Giełdowego, którego powinnością będzie sprawne karanie przestępców giełdowych.

– Chciwość od początku istnienia ludzkości sprawiała, że dochodziło do przestępstw. My ze swej strony staramy się im zapobiegać poprzez doskonalenie naszych systemów. W ramach procesu inkubacji pewien start-up przygotował nam proof-of concept wykorzystania sztucznej inteligencji do śledzenia nadużyć na rynku kapitałowym. Oszuści są coraz sprytniejsi, więc my również musimy się doskonalić i mieć nad nimi przewagę technologiczną. Liczymy na to, że pierwszym elementem SRRK będzie wprowadzenie Sądu Giełdowego, którego powinnością będzie sprawne karanie przestępców giełdowych – powiedział Dietl podczas czatu w serwisie StockWatch.pl.

Podczas spotkania nie zabrakło pytań o aferę GetBack, w której tysiące akcjonariuszy i obligatariuszy straciło miliardy złotych. Marek Dietl podkreślił, że giełda wyciągnęła wnioski z tej lekcji. Jednocześnie prezes zaznaczył, że GPW nigdy nie była i nie jest instytucją analizującą samodzielnie ryzyko związane z działalnością potencjalnego emitenta, tylko bazuje na dostarczonych dokumentach.

– Droga do IPO to proces złożony, w który jest zaangażowanych wiele instytucji analizujących sytuację finansową spółki i oceniających jej gotowość do debiutu na parkiecie, jak chociażby domy maklerskie. To one mają szczególną rolę w promowaniu wiarygodnych emitentów pośród inwestorów. Znaczenie biur maklerskich i innych pośredników finansowych dobrze ilustruje proporcje honorariów. Szacuje się, że biura maklerskie i inni pośrednicy otrzymali wynagrodzenie za plasowanie instrumentów finansowych w wysokości ok. 250 mln zł, kiedy dla porównania giełda rocznie z obrotu wszystkimi instrumentami finansowymi wszystkich emitentów osiąga przychody rzędu 90 mln zł. GPW to platforma obrotu, która jest ostatnim krokiem w procesie debiutu giełdowego dla emitentów. Oczywiście, wyciągnęliśmy wnioski z historii GetBack, zmieniliśmy podejście do przyznawania nagród i wyróżnień oraz udoskonaliliśmy nasze procesy wewnętrzne, w tym wdrożyliśmy nowy system nadzoru sesji – powiedział Marek Dietl.

GPW umożliwiła zarabianie na akcjach właściciela Biedronki >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Ciekawostką był wątek e-Votingu. Możliwość zdalnego uczestnictwa w walnych zgromadzeniach to niewątpliwe wartość dodana i ukłon w stronę inwestorów indywidualnych, którzy ze względu na inne obowiązki i koszty zazwyczaj nie są w stanie uczestniczyć w WZA. GPW wystartowała z projektem, jeszcze przed wprowadzeniem w życie pomysłu KDPW opartego o technologię blockchain. Po dokonaniu niezbędnych formalności (świadectwo depozytowe z BM, złożenie wniosku o udział w WZA z wykorzystaniem dostępu zdalnego) spółka umożliwiła dzień przed czerwcowym WZA przetestowanie sposobu głosowania. Dodatkowo w trakcie WZA głosowanie przebiegało w sposób sprawny oraz istniała możliwość zadawania pytań w sposób zdalny.

– Promujemy zdalne uczestnictwa w WZA, ponieważ jest to idealny sposób na aktywizację akcjonariuszy i zwiększenie ich zaangażowania w sprawy spółki. Pośrednio jest to dobry sposób na budowę kultury długoterminowego oszczędzania i zwiększenie zaufania do rynku kapitałowego. KDPW prowadzi prace związane z wdrożeniem usługi eVoting, polegającej na umożliwieniu obsługi głosowania na walnym zgromadzeniu z użyciem środków komunikacji elektronicznej. Na wdrożeniu e-Votingu i popularyzacji zdalnego uczestnictwa w WZA najbardziej powinni zyskać akcjonariusze mniejszościowi – inwestorzy indywidualni i instytucjonalni – powiedział prezes giełdy Marek Dietl.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz określa stopy referencyjne WIBOR i WIBID. GPW obejmuje kluczowe instytucje rynku kapitałowego i towarowego w Polsce i jest największą giełdą w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. W 2018 r. agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie. We wtorek na zamknięciu sesji jedną akcję spółki wyceniono na 43,70 zł, a całą grupę na 1,69 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Warszawska giełda nie chce skracać sesji

  Temat skrócenia sesji na giełdzie wraca jak bumerang. Dziś za sprawą opinii wydanej przez Federację Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). Organizacja twierdzi, że zmiana harmonogramu miałaby negatywny wpływ na europejskie rynki kapitałowe oraz inwestorów.

 • EBOR i GPW będą wspierać spółki w procesie raportowania czynników ESG

  Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nawiązały współpracę w zakresie wsparcia spółek w procesie raportowania czynników ESG. EBOR do 17 lipca zbiera oferty firm doradczych, posiadających doświadczenie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, na realizację projektu.

 • Na GPW zadebiutował nowy produkt strukturyzowany

  Do obrotu na GPW zostały wprowadzone nowe produkty strukturyzowane – certyfikaty partycypacyjne typu Long, których emitentem jest Raiffeisen Centrobank. Instrumentem bazowym są kontrakty terminowe na ropę naftową Brent Crude Oil. Certyfikaty te mają ustalony termin zapadalności przed wygaśnięciem instrumentu bazowego i nie mają wbudowanej dźwigni finansowej.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • GPW: Na NewConnect chce wejść 28 spółek gamingowych, kilka – na rynek główny

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie notuje obecnie 28 polskich spółek gamingowych, które chcą w tym roku zadebiutować na NewConnect oraz kilka wybierających się na rynek główny GPW, poinformował dyrektor działu rynku pierwotnego GPW Maciej Bombol.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR