StockWatch.pl

Maklerzy ostrzą sobie zęby na akcje PGE i KGHM

Omawiane walory: ,

Akcje państwowych gigantów kuszą maklerów. Ceny docelowe w odtajnionych właśnie rekomendacjach dla akcji PGE i KGHM-u są wyższe od rynkowych odpowiednio o 36 i 7 proc.

Kamil Kliszcz z DM mBanku w raporcie z 26 marca podtrzymał zalecenie kupuj dla akcji PGE, a jeden walor wycenił na 13,77 zł (14,47 zł poprzednio). Mimo cięcia ceny docelowej, potencjał wzrostowy wynosi aż 36 proc.

Zdaniem eksperta, rok 2019 nie musi być taki straszny jak go malują. Złe informacje, takie jak profilaktyczna rezerwa na rekompensaty, czy pesymistyczne prognozy na rok 2019, są już w cenie. Za to przed firmą perspektywa coraz wyższych FCF i szansa na powrót do dywidendy w przyszłym roku.

– Nakłady na największe projekty (Opole, Turów) zostały już zrealizowane w 80 proc. i najbliższe 3 lata powinny przynieść znaczące nadwyżki przepływów pieniężnych (6,6 mld zł FCF’19-21), a co za tym idzie, redukcję i tak relatywnie niskiego długu netto. Będzie to argumentem w dyskusji nad polityką dywidendową, szczególnie że ten temat może odzyskiwać znaczenie dla budżetu państwa. Przypominamy też, że CFO w 2018 był zainfekowany na około 1 mld zł przez zmianę polityki zakupów CO2 i konieczność uzupełnienia depozytów na TGE – czytamy w raporcie.

Według prognoz DM mBanku, PGE w przyszłym roku wypłaci 0,33 zł dywidendy na akcję.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Z kolei Marcin Górnik z Vestor DM raportem z 29 marca wznowił wydawanie rekomendacji dla KGHM-u. Najnowsze zalecenie brzmi akumuluj, a cena docelowa to 117 zł/akcję. Potencjał po ostatnich wzrostach na GPW wynosi nieco ponad 7 proc.

Analitycy oczekują wzrostu cen miedzi. Ich zdaniem, deficyt tego surowca będzie potęgować deeskalacja wojny handlowej na linii USA-Chiny, wzrost popytu na miedź w Chinach, ograniczenie importu złomu do Chin oraz niższa produkcja kopalni Grasberg.

– W latach 2019/20 r. oczekujemy wzrostu cen miedzi do poziomu USD 6.700/t (+4 proc. r/r) oraz USD 7.300/t (+9 proc. r/r), co naszym zdaniem będzie spowodowane deficytem miedzi na poziomie 300-400kt (vs. nadwyżka 243kt w 2018 r.). W 2019/20 r. zakładamy wolumen produkcji miedzi w grupie na poziomie odpowiednio 692kt (+9 proc. r/r) oraz 688 (płasko r/r). Szacujemy wzrost wolumenu w Sierra Gorda, gdzie oczekujemy produkcji wyższej o 7/17 proc. w 2019/20p. W konsekwencji zakładamy EBITDA w 2019/20p na poziomie odpowiednio 6,1 mld PLN(+23 proc. r/r, 8 proc. pow. kons.) oraz 5,9 mld PLN (-4 proc. r/r, zgodnie z kons.). Spółka na naszych prognozach jest wyceniana w 2019/20p na EV/EBITDA 4.4/4.3x z dyskontem do spółek porównywalnych 38 proc./23 proc – czytamy w rekomendacji Vestor DM.

Raport na temat PGE powstał 26 marca 2019 r. Autorem opracowania jest Kamil Kliszcz, dyrektor działu analiz DM mBanku. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

Raport na temat KGHM powstał 29 marca 2019 r. Autorem opracowania jest Marcin Górnik, analityk Vestor DM. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, PGE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR