Maklerzy udekorowali Otmuchów rekomendacją z 30-proc. przebitką

Omawiane walory:

DM PKO BP ocenia, że giełdowy producent słodyczy mimo trudnej sytuacji na rynku ma cały czas potencjał rozwoju oraz będzie w stanie generować powtarzalne i stabilne wyniki finansowe. Jednym z narzędzi do tego jest prowadzona restrukturyzacja.

Analitycy DM PKO BP nadal dobrze postrzegają Otmuchów. Biuro odtajniło właśnie raport, w którym podtrzymało zalecenie kupuj, choć nieznacznie przycięło cenę docelową z 12,26 zł do 11,72 zł. Rekomendację wydano przy kursie akcji 8,60 zł.>> Poprzednie rekomendacje dla spółki sprawdzisz tutaj

Broker prognozuje, że w tym roku spółka uzyska 277,3 mln zł przychodów (-1 proc. r/r) i 9,2 mln zł zysku netto (+130 proc.). Na przyszły rok założono odpowiednio 281,5 mln zł oraz 9,6 mln zł. Po dziewięciu miesiącach tego roku grupa zanotowała 7,7 mln zł zysku netto i 207,2 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to 207,2 mln zł i 4,1 mln zł.

– W I półroczu br. Otmuchów poprawił wyniki pomimo trudnej sytuacji panującej na rynku słodyczy dzięki niższym cenom kluczowych surowców oraz efektom restrukturyzacji. Mimo niższej dynamiki poprawy wyników w II pół. br. uważamy, iż Otmuchów ma cały czas potencjał rozwoju oraz będzie w stanie generować powtarzalne i stabilne wyniki finansowe. – czytamy w raporcie biura.

DM PKO BP w swoim raporcie zwraca uwagę na przeprowadzenie konsolidacji zakładów produkcji w celu uzyskania efektów synergii i obniżeniu poziomu kosztów stałych, aby docelowo uzyskać trwałą poprawę rentowności całej grupy. Na początku br. zamknięto zakład w Pawłowie, który zajmował się produkcją sezamków, a na przełomie I i II kwartału podjęto decyzję o zamknięciu zakładu w Gorzyczkach, co skutkowało przeniesieniem produkcji mleczek i żelek do zakładu w Otmuchowie. Obecnie Otmuchów posiada cztery zakłady. Po likwidacji dwóch zakładów produkcyjnych w Pawłowie i Gorzyczkach spółka analizuje różne opcje dalszej konsolidacji. Decyzja w tej sprawie zapadnie na początku przyszłego roku.

Autorzy raportu zwracają uwagę także na wymagający rynek. Silna konkurencja oraz presja ze strony sieci handlowych powoduje, że spółkom bardzo trudno generować wzrosty sprzedaży. Spółki chcąc sprostać oczekiwaniom klientów oraz detalistów będą musiały zaskakiwać nowościami oraz rozwijać atrakcyjny portfel produktowy, który pozwoli na przyciągnięcie konsumentów oraz wzrost sprzedaży.

– W związku z zachodzącymi zmianami na rynku słodyczy Otmuchów zamierza przeprowadzić analizę kluczowych segmentów produkcji i wybrać te, w których spółka będzie chciała utrzymać specjalizację. Powyższe decyzje związane z rodzajem produkowanego asortymentu zdeterminują dalszy proces konsolidacji poszczególnych zakładów produkcyjnych. – zauważa DM PKO BP.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,79 przy średniej dla sektora 1,60 >> Zobacz jak zmieniły się pozostałe wskaźniki Otmuchowa po wynikach za III kwartał

Ważnym ogniwem poprawy wyników ma być także rozwój eksportu. Na rynkach zagranicznych można realizować wyższe marże. Otmuchów do końca 2015 roku planuje osiągnąć 20-proc. udział z eksportu w sprzedaży ogółem. Udział eksportu w przychodach po III kwartale 2014 roku wyniósł 14,1 proc.

W poniedziałek akcje spółki nieznacznie zyskują na wartości, ale przy nikłych obrotach. W tym roku notowania Otmuchowa mają za sobą 8-proc. przecenę.

wykres_Otmuchow

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

  Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla OTMUCHOWa są wysokie ceny surowców.

 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

  Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

  DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR