Małe i średnie spółki wciąż walczą, w szczytowej formie Alumetal i Kruk

Omawiane walory: , ,

Początek sesji w piątek trzynastego okazuje się pechowy jedynie dla dużych spółek. Parkietowe misie, preferowane przez inwestorów indywidualnych, ani myślą poddawać się głębszej korekcie. Część z nich demonstruje na koniec tygodnia swoją siłę i ustanawia nowe historyczne szczyty cenowe. 

W czwartek warszawskie blue chipy przez większość dnia zmagały się z przeceną, ale ostatecznie rzutem na taśmę wyszły na 0,2-proc. plus. W tym samym czasie niemiecki DAX i francuski CAC40 oddały symboliczne 0,1-0,2 proc. z ostatnich imponujących wzrostów. Znacznie lepiej czwartkową sesję wspominają amerykańscy gracze – Dow Jones podskoczył o 1,47 proc., a S&P 500 o 1,26 proc. Impulsem okazały się słabsze niż prognozowano dane na temat sprzedaży detalicznej w USA za luty – spadek o 0,6 proc. m/m. Konsensus zakładał wzrost o 0,3 proc. m/m. Warto zauważyć, że jest to już trzeci spadkowy miesiąc z rzędu tego wskaźnika. To najgorsza seria od momentu upadku banku Lehman Brothers w 2008 roku. Inwestorzy odebrali lutowy odczyt jako sygnał o hamującym wzroście gospodarczym w Stanach, co z kolei miałoby przemawiać za pozostawieniem w czerwcu stóp procentowych przez Fed bez zmian. Dane makroekonomiczne to obecnie jedyne czynniki mogące nakierować inwestorów na zamiary przedstawicieli Rezerwy Federalnej. O tym, co zamierza zrobić Fed i jak ocenia aktualną sytuację gospodarczą w USA dowiemy się na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 18 marca.

Dane na temat sprzedaży detalicznej nie odbiły się znacząco na notowaniach dolara amerykańskiego. Pod koniec tygodnia EUR/USD notuje symboliczny spadek. Ekspert z biura XM wskazuje na ciekawą sytuację na wykresie miesięcznym tej pary. Kurs eurodolara dotarł właśnie do dolnej krawędzi kanału spadkowego oraz linii łączącej kilka ważnych, wcześniejszych ekstremów cenowych. Brakuje jednak klarownego i znaczącego wsparcia. Warto też zachować ostrożność w dalszym poszukiwaniu pozycji krótkich.>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

Kliknij, aby powiększyć

Wykres EUR/USD – kliknij, aby powiększyć (Źródło: XM)

W piątek handel na warszawskim parkiecie przebiega pod znakiem minimalnej zmienności. Około godziny 10:50 nad kreską utrzymują małe i średnie spółki – mWIG40 zyskuje 0,2 proc., a sWIG80 dokłada do tegorocznego wyniku symboliczne 0,1 proc. Brak większych zmian indeksów widać także na pozostałych europejskich parkietach.

O ponad 2 proc. drożeją w piątek rano akcje Alumetalu i przy okazji ustanawiają nowy rekord cenowy. Giełdowy producent stopów aluminiowych w IV kwartale utrzymał dwucyfrową dynamikę przychodów i zysków. Dodatkowo zarząd zadeklarował gotowość wypłaty dywidendy o stopie 3,6 proc. Od giełdowego debiutu akcje Alumetalu podrożały już o ponad 52 proc. >> Czytaj więcej

Wzrostowy rajd kontynuuje kurs akcji Ursusa. W czwartkowym wywiadzie dla PAP prezes Karol Zarajczyk powiedział, że obecnie trwają rozmowy dotyczące kolejnych kontraktów z rządami państw afrykańskich. Dodał, że powodzenie poszczególnych projektów w znacznej mierze uzależnione jest od wsparcia rządu polskiego. W 2015 roku Ursus zamierza wypracować wyniki podobne do ubiegłorocznych. Kołem zamachowym ma być realizacja drugiego etapu kontraktu etiopskiego. W piątek rano akcje producenta maszyn rolniczych drożeją o ponad 2 proc.>> Zobacz szczegółowe omówienie sytuacji finansowej Ursusa po wynikach za IV kwartał

Z kontynuacji hossy cieszą się także akcjonariusze windykacyjnego Kruka. W piątek akcje spółki drożeją o blisko 2,5 proc. i ustanawiają nowy rekord cenowy na poziomie 138,90 zł za walor. W czwartek analitycy DM mBanku (raport datowany na 6 marca) wycenili jedną akcję Kruka na 143,10 zł i jednocześnie obniżyli zalecenie z kupuj do akumuluj. Warto dodać, że notowania windykacyjnej tylko w tym roku podskoczyły aż o 23 proc. Spółka podzieli się wynikami za 2014 rok 15 marca.

Wśród mniejszych spółek warto odnotować ponad 3-proc. wzrost notowań Groclinu, blisko 5-proc. Sfinksa oraz 9-proc. Asbisu. Wszystkie trzy spółki mają już za sobą publikację wyników za ubiegły kwartał. Ich cechą wspólną jest także wysoka zmienność notowań obserwowana na ostatnich sesjach, co może wskazywać na aktywność kapitału o charakterze spekulacyjnym.

Mapa rynku - stan na godzinę 10:30

Mapa rynku – stan na godzinę 10:30

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, Kruk, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ursus miał wstępnie 87 mln zł straty netto w 2019 roku

  URSUS w restrukturyzacji miał 87,2 mln zł skonsolidowanej straty netto w 2019 roku, o 42 proc. mniejszą niż rok wcześniej, przy przychodach netto na poziomie 95,6 mln zł, o 55 proc. niższych niż rok wcześniej, podała spółka, powołując się na wstępne dane.

 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR