StockWatch.pl

Meksyk i Chiny psują nastroje na giełdach

Omawiane walory: , ,

Ponownie zaczerwieniło się na giełdach. Tym razem z winny Trumpa i słabych danych z Chin. W Warszawie też przeważają spadki, ale indeksowi WIG20 udaje się utrzymać powyżej 2.200 pkt.

Źródło: ATTrader.pl

Strach powrócił na rynki finansowe. I to ze zdwojoną siłą. Pierwsze uderzenie nastąpiło z USA, gdzie mamy kolejną odsłonę wojen handlowych. A raczej otworzony nowy front w toczonych przez USA i prezydenta Donalda Trumpa wojnach handlowych. Tym razem jest to front z Meksykiem. Począwszy od 10 czerwca towary sprowadzane z Meksyku do USA będą obłożone cłem w wysokości 5 proc. Formalnie ma to być forma nacisku na władze w Meksyku, żeby powstrzymała imigrantów, którzy przelewają się przez granicę obu państw. Dla rynków finansowych jest to natomiast sygnał, że prezydent Trump będzie toczył wojny handlowe z różnymi państwami dopóki dopóty będzie mu się to opłacało. Politycznie lub ekonomicznie. W tej sytuacji trzeba się liczyć z dalszą eskalacją wojen handlowych, co będzie w sposób oczywisty budzić obawy o spowolnienie światowej gospodarki, jednocześnie zwiększając awersję do ryzyka.

Drugi cios giełdy otrzymały z Chin. Tym razem nie były to informacje związane z wojnami handlowymi, ale mocno rozczarowujące dane makroekonomiczne. W maju indeks PMI obrazujący kondycję tamtejszego sektora przemysłowego nieoczekiwanie spadł z 50,1 pkt. do 49,4 pkt., przekraczając graniczny poziom 50 pkt., jaki oddziela rozwój od recesji. Co więcej, spadek ten okazał się też głębszy od rynkowych oczekiwań. Prognozy kształtowały się bowiem na poziomie 49,9 pkt.

Powrót obaw przed recesją mocno ciągnie w dół europejskie indeksy. Po ponad dwóch godzinach handlu indeks giełdy w Mediolanie spada o 1,6 proc. Podobną skalę przeceny notuje niemiecki DAX. Giełda w Madrycie spada o 1,5 proc., w Paryżu o 1,3 proc., a w Londynie 0,9 proc.

Mocno, bo aż o 1 proc. spadały kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500. Ich przecena jest w pełni uzasadniona jeżeli uwzględnić fakt, że w środę indeks ten wybił się dołem poniżej minimów z pierwszej połowy miesiąca, kreśląc przy okazji złowróżbną formację głowy z ramionami, która otwiera drogę do dalszych spadków. O tym, czy faktycznie dziś Wall Street ruszy mocno do dołu zdecydują nie tylko obawy związane z napięciem na linii USA-Meksyk, ale też licznie publikowane po południu dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki. Przede wszystkim kwietniowy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz majowy indeks Chicago PMI.

Kolor czerwony dominuje też nad Wisłą. Tyle tylko, że indeksy spadają dużo mniej niż te wymienione wyżej. O godzinie 11:13 WIG20 tracił 0,6 proc. i testował poziom 2.208,31 pkt., WIG miał wartość 57.282,77 pkt. (-0,49 proc.), mWIG40 3.935,07 pkt. (-0,49 proc.), a sWIG80 nawet rósł o 0,31 proc. do 11.570,72 pkt.

Nieco lepsze niż w Europie nastroje na GPW mogą wynikać z pewnego sceptycyzmu rodzimego rynku akcji, który po wczorajszych wzrostach może czuć się mocny. Pomagać też mogą opublikowane dziś finalne odczyty danych o polskim PKB za I kwartał br. Gospodarka rozwijała się tempie 4,7 proc., czyli wyższym niż sugerował wstępny odczyt tych danych (4,6 proc.). Niestety ta przedpołudniowa siła polskiego rynku akcji może okazać się tylko złudzeniem. Jeżeli w drugiej połowie dnia nastroje na świecie będą pozostawać złe, to WIG i WIG20 szybko dołączą do indeksów w Paryżu i Frankfurcie.

W tle tematów globalnych dziś znalazły się wyniki spółek. Szczególnie, że brak takich, które bardzo mocno przykuwałyby uwagę. Na szerokim rynku po wynikach mocno tanieją akcje 4fun Media. Jej kurs spada aż o 17,8 proc. do 9,04 zł. W I kwartale spółka odnotowała 0,17 mln zł straty netto wobec 1,35 mln zł zysku przed rokiem, podczas gdy przychody wzrosły do 12,89 mln zł z 11,4 mln zł.

Na plus natomiast wyróżnia się Getin i Idea Bank, których akcje rosną odpowiednio o 8,4 proc. i 8,1 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 4funmedia, getin, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełda na czerwono, ale szaleństwo na Idea Banku i Getin Noble Banku trwa

  Fed, dolar i rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej popsują sentyment do akcji. W drugiej połowie dnia spadki mogą jeszcze się pogłębić. Na GPW zielonym przyczółkiem pozostają spółki z portfela Leszka Czarneckiego.

 • Decyzja Fed w centrum uwagi, gorąco na Wieltonie i Idea Banku

  Spadek cen ropy na świecie i nadzieje związane z oczekiwaną obniżką stóp procentowych w USA, wspierają w środę nastroje na GPW. Chwilowo, bo o tym, w którym kierunku podążą giełdy w kolejnych dniach, zdecydują wyniki posiedzenia Fed.

 • Ogromna zmienność cen ropy

  Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1 proc. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6 proc., a sWIG80 0,2 proc.

 • Giełdy znów na czerwono, w grze spółki Leszka Czarneckiego

  Ostrożność inwestorów po weekendowych atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej oraz wczorajsza realizacja zysków na Wall Street przekłada się na spadki na giełdzie w Warszawie. I jedynie wizja pojawienia się inwestora w Idea Banku ciągnie w górę banki Leszka Czarneckiego.

 • Idea Bank potrzebuje dokapitalizowania w wysokości ok. 500 mln zł

  Idea Bank ocenia, że kwota dokapitalizowania, która pozwoliłaby na osiągnięcie wymaganych prawem wskaźników kapitałowych wynosi ok. 500 mln zł, poinformował prezes Jerzy Pruski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR