Meksyk i Chiny psują nastroje na giełdach

Omawiane walory: , ,

Ponownie zaczerwieniło się na giełdach. Tym razem z winny Trumpa i słabych danych z Chin. W Warszawie też przeważają spadki, ale indeksowi WIG20 udaje się utrzymać powyżej 2.200 pkt.

Źródło: ATTrader.pl

Strach powrócił na rynki finansowe. I to ze zdwojoną siłą. Pierwsze uderzenie nastąpiło z USA, gdzie mamy kolejną odsłonę wojen handlowych. A raczej otworzony nowy front w toczonych przez USA i prezydenta Donalda Trumpa wojnach handlowych. Tym razem jest to front z Meksykiem. Począwszy od 10 czerwca towary sprowadzane z Meksyku do USA będą obłożone cłem w wysokości 5 proc. Formalnie ma to być forma nacisku na władze w Meksyku, żeby powstrzymała imigrantów, którzy przelewają się przez granicę obu państw. Dla rynków finansowych jest to natomiast sygnał, że prezydent Trump będzie toczył wojny handlowe z różnymi państwami dopóki dopóty będzie mu się to opłacało. Politycznie lub ekonomicznie. W tej sytuacji trzeba się liczyć z dalszą eskalacją wojen handlowych, co będzie w sposób oczywisty budzić obawy o spowolnienie światowej gospodarki, jednocześnie zwiększając awersję do ryzyka.

Drugi cios giełdy otrzymały z Chin. Tym razem nie były to informacje związane z wojnami handlowymi, ale mocno rozczarowujące dane makroekonomiczne. W maju indeks PMI obrazujący kondycję tamtejszego sektora przemysłowego nieoczekiwanie spadł z 50,1 pkt. do 49,4 pkt., przekraczając graniczny poziom 50 pkt., jaki oddziela rozwój od recesji. Co więcej, spadek ten okazał się też głębszy od rynkowych oczekiwań. Prognozy kształtowały się bowiem na poziomie 49,9 pkt.

Powrót obaw przed recesją mocno ciągnie w dół europejskie indeksy. Po ponad dwóch godzinach handlu indeks giełdy w Mediolanie spada o 1,6 proc. Podobną skalę przeceny notuje niemiecki DAX. Giełda w Madrycie spada o 1,5 proc., w Paryżu o 1,3 proc., a w Londynie 0,9 proc.

Mocno, bo aż o 1 proc. spadały kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500. Ich przecena jest w pełni uzasadniona jeżeli uwzględnić fakt, że w środę indeks ten wybił się dołem poniżej minimów z pierwszej połowy miesiąca, kreśląc przy okazji złowróżbną formację głowy z ramionami, która otwiera drogę do dalszych spadków. O tym, czy faktycznie dziś Wall Street ruszy mocno do dołu zdecydują nie tylko obawy związane z napięciem na linii USA-Meksyk, ale też licznie publikowane po południu dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki. Przede wszystkim kwietniowy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz majowy indeks Chicago PMI.

Kolor czerwony dominuje też nad Wisłą. Tyle tylko, że indeksy spadają dużo mniej niż te wymienione wyżej. O godzinie 11:13 WIG20 tracił 0,6 proc. i testował poziom 2.208,31 pkt., WIG miał wartość 57.282,77 pkt. (-0,49 proc.), mWIG40 3.935,07 pkt. (-0,49 proc.), a sWIG80 nawet rósł o 0,31 proc. do 11.570,72 pkt.

Nieco lepsze niż w Europie nastroje na GPW mogą wynikać z pewnego sceptycyzmu rodzimego rynku akcji, który po wczorajszych wzrostach może czuć się mocny. Pomagać też mogą opublikowane dziś finalne odczyty danych o polskim PKB za I kwartał br. Gospodarka rozwijała się tempie 4,7 proc., czyli wyższym niż sugerował wstępny odczyt tych danych (4,6 proc.). Niestety ta przedpołudniowa siła polskiego rynku akcji może okazać się tylko złudzeniem. Jeżeli w drugiej połowie dnia nastroje na świecie będą pozostawać złe, to WIG i WIG20 szybko dołączą do indeksów w Paryżu i Frankfurcie.

W tle tematów globalnych dziś znalazły się wyniki spółek. Szczególnie, że brak takich, które bardzo mocno przykuwałyby uwagę. Na szerokim rynku po wynikach mocno tanieją akcje 4fun Media. Jej kurs spada aż o 17,8 proc. do 9,04 zł. W I kwartale spółka odnotowała 0,17 mln zł straty netto wobec 1,35 mln zł zysku przed rokiem, podczas gdy przychody wzrosły do 12,89 mln zł z 11,4 mln zł.

Na plus natomiast wyróżnia się Getin i Idea Bank, których akcje rosną odpowiednio o 8,4 proc. i 8,1 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 4funmedia, getin, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Idea Bank: Mediana wpływu obniżek stóp na wynik odsetkowy to 22 mln zł w br.

  Idea Bank szacuje, że obniżka stóp procentowych przez RPP łącznie o 140 punktów bazowych wpłynie pozytywnie na wynik odsetkowy banku w 2020 na poziomie 33 mln zł w wariancie optymistycznym, a o 11 mln zł w wariancie pesymistycznym.

 • Idea Bank ma umowę sprzedaży 65 proc. akcji Idea Money

  Idea Bank podpisał z Fundacją Jolanty i Leszka Czarneckich oraz Idea GETIN Leasing umowę sprzedaży 7.009.055, tj. 65 proc., akcji spółki zależnej Idea Money.

 • Idea Bank ma list intencyjny dot. sprzedaży 25 proc. akcji Idea Getin Leasing

  Idea Bank zawarł z GETIN Holding oraz LC Corp list intencyjny dotyczący podjęcia działań zmierzających do zawarcia transakcji sprzedaży przez bank na rzecz GH i przy udziale LC Corp 25 proc. posiadanych akcji Idea GETIN Leasing. Idea Bank oczekuje, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na wynik finansowy brutto tj. zwiększy zysk o szacunkową kwotę 100 -135 mln zł oraz wpłynie na poprawę współczynników TCR oraz Tier 1 o ok. 1,3 pkt proc. do 1,8 pkt proc. - w zależności od ostatecznej ceny sprzedaży akcji IGL.

 • Idea Bank ma 3 miesiące na przygotowanie nowego planu naprawy

  Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła aktualizacji planu naprawy grupy kapitałowej Idea Bank. Priorytetem banku jest przekazanie nowego planu naprawy w najkrótszym możliwym terminie, nie dłuższym niż 3 miesiące.

 • Idea Bank zamierza odwołać się od milionowych kar nałożonych przez UOKiK

  Zarząd Idea Baku nie podziela argumentacji Prezesa UOKIK w sprawie wydania 4 decycji dotyczących praktyk rynkowych i nałożenia na bank 2 kar, w związku z czym zamierza skorzystać z prawa odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od każdej z tych decyzji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR