Mercor proponuje dywidendę z 9,5-proc. stopą

Omawiane walory:

Grupa działająca na rynku systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych chce w tym roku przeznaczyć do podziału między akcjonariuszy 16 mln zł. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na sierpniowym walnym.

Mercor szykuje hojną dywidendę w tym roku. Zarząd spółki rekomenduje wypłatę w wysokości 16 mln zł, co w przeliczeniu na jedną akcję daje 1,02 zł. Ostateczną decyzję podejmie walne, które odbędzie się 5 sierpnia. Proponowany dzień dywidendy to 19 sierpnia, a wypłaty 7 września. Bardzo wysoką dywidendę spółka wypłaciła w zeszłym roku – 9,26 zł na akcję. Mercor mógł sobie na to pozwolić po sprzedaży część aktywów – segmentu produkcji tzw. oddzieleń przeciwpożarowych, czyli specjalistycznych drzwi, ścianek i bram. Transakcja opiewała na blisko 200 mln zł.

– Zgodnie z zapowiedziami chcemy podzielić się zyskiem z inwestorami. Intencją zarządu jest przeznaczenie 16 mln zł na wypłatę dywidendy. Na 5 sierpnia 2015 r. zostało zwołane WZA, podczas którego akcjonariusze spółki podejmą ostateczną decyzję. Stopa dywidendy na dzień publikacji raportu dotyczącego podjętej uchwały wynosi 9,95 proc. Naszą intencją jest pozostanie w gronie spółek dywidendowych także w kolejnych latach. – komentuje Krzysztof Krempeć, prezes Mercor SA.

Grupa Mercor w roku obrotowym 2014/2015 kończącym się 31 marca tego roku uzyskała 206,8 mln zł przychodów z działalności kontynuowanej wobec 199,9 mln zł rok wcześniej. Zysk netto grupy z podstawowej działalności (działalność kontynuowana), bez jednorazowych odpisów, wyniósł 13,1 mln zł wobec 8,3 mln zł rok wcześniej, co oznacza blisko 58-proc. wzrost. Zysk netto pomniejszony o jednorazowy odpis wynikający z przeszacowania wartości nieruchomości hiszpańskiej spółki Tecresa, wyniósł 10 mln zł.

Aktualnie Mercor przymierza się do przejęcia węgierskiego konkurenta. W ubiegłym tygodniu spółka poinformowała o podpisaniu warunkowej umowy nabycia 100 proc. akcji spółki Dunamenti Tuzvedelem z siedzibą w Göd. Maksymalna cena sprzedaży całości jej akcji została ustalona na kwotę 18,54 mln zł netto. Finalizacja transakcji planowana jest do dnia 29 lutego 2016 r., po spełnieniu nie później niż do 30 listopada 2015 r. warunków zawieszających. Dunamenti Tuzvedelem produkuje bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, przede wszystkim ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji. Przejęcie pozwoli Grupie Mercor na rozszerzenie oferty produktowej oraz wzmocni pozycję na ważnych rynkach w regionie. W 2014 roku węgierska spółka wypracowała w ramach przejmowanej działalności przychody w wysokości 1447,2 mln forintów (19,31 mln zł) i zysk EBITDA w wysokości  147,5 mln forintów (1,96 mln zł).

W tym roku akcje Mercoru zyskały 34 proc. W skali ostatniego roku zwyżka sięga 20 proc., a trzech lat ponad 120 proc.

wykre_mercor

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercor, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR