Mocny dolar i amerykańskie skarbówki

Za nami kolejna słaba sesja w wykonaniu europejskich parkietów. Powód? Nieustannie napływające „nowości” z frontu wojny handlowej oraz odrodzenie się „sprawy włoskiej”, o której pisaliśmy bliżej we wczorajszym komentarzu posesyjnym. W rezultacie, poziom awersji do ryzyka pozostaje podwyższony, z czego korzystają między innymi dolar oraz amerykański dług skarbowy. 

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

W momencie pisania komentarza, wspólna waluta notowana jest po kursie 1,1130 EUR/USD i wydaje się, że zdecydowanie zmierza w kierunku dołka ustanowionego niespełna tydzień temu.

Tymczasem rentowności amerykańskich 10-latek osiągnęły dziś nowe tegoroczne minimum i o godzinie siedemnastej znajdują się na poziomie 2,23 proc. Tym samym, w przeciągu pół roku rentowności 10-letnich skarbówek obniżyły się o ok. 100 pb. Porównując zachowanie indeksów akcji oraz wspomnianych rentowności od początku roku, można zauważyć bardzo wyraźny rozjazd. Generalnie w środowisku analityków oraz ekonomistów panuje teoria, jakoby rynek obligacji był tym „mądrzejszym”, poprzez co uznawany jest jako bardziej wartościowy pod kątem prognostycznym. Innymi słowy, rynek długu już od dłuższego czasu dyskontuje wizję spowolnienia gospodarki amerykańskiej, z kolei wzrost napięć w rozmowach handlowych z Chinami jedynie potęguje prawdopodobieństwo realizacji czarnego scenariusza, co w sposób wymowny pokazują spadające rentowności obligacji.

W trudnym otoczeniu rynkowym, w miarę dobrze radzi sobie WIG20. Gdyby nie wczorajszy rebalancing w ramach indeksu MSCI Emerging Markets, polski indeks blue chipów wzrósłby o ok. 0,7 proc. Tymczasem dzisiejszy spadek o 0,3 proc. wydaje się być relatywnie dobrym wynikiem na tle słabej Europy, w której przeważają spadki przekraczające w wielu wypadkach 1 proc. Mogłoby się zdawać, że niska wycena polskich akcji powoli staje się doceniana wśród zagranicznych inwestorów. Warto przypomnieć, że od początku roku WIG20 stracił 3,9 proc., natomiast indeksy takie jak niemiecki DAX czy amerykański S&P500 zyskały odpowiednio 12,3 proc. oraz 11 proc.

Nieznacznie poniżej kreski znalazły się dziś również indeksy reprezentujące małe i średnie spółki – sWIG80 stracił 0,3 proc., a mWIG40 0,6 proc. W momencie zakończenia sesji w Warszawie, niemiecki DAX tracił 1,5 proc., a francuski CAC40 1,8 proc. Kiepskie nastroje przeniosły się również za ocean, gdzie na otwarciu S&P500 zniżkuje o 1,1 proc., a Nasdaq 1,2 proc.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 29 maja 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR