Murapol ma w ofercie ponad 4 tys. mieszkań. Temat IPO czeka na lepszą koniunkturę

Omawiane walory:

Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce wciąż myśli o IPO, ale jak przyznaje, z debiutem na GPW woli poczekać na poprawę koniunktury. Murapol rozważa za to emisję obligacji i powrót na Catalyst.

murapol,ipo,emisja,obligacji,debiut

(Fot. Murapol)

Zdaniem prezesa Nikodema Iskry, prezesa Murapolu, mijający rok na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych wpisze się w dobrą passę obserwowaną już od kilku lat. Popyt na mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. W ciągu 11 miesięcy 2019 r. Murapol podpisał 3.285 umów sprzedaży mieszkań (z uwzględnieniem umów rezerwacyjnych). To wynik nieznacznie niższy od ubiegłorocznego, gdy podpisano 3,3 tys. umów. Najwięcej mieszkań deweloper sprzedał w Krakowie i Wieliczce (552), Katowicach (506) oraz Wrocławiu (367).

Od stycznia do końca listopada br. Murapol wprowadził do oferty blisko 4,4 tys. lokali, czyli o 36 proc. więcej r/r. Spółka dwukrotnie wprowadziła do sprzedaży równocześnie pule 2 tys. mieszkań – w styczniu #Ofertę2000 i we wrześniu #Ofertę2000bis.

– W ofercie mamy ponad 4 tys. mieszkań i planujemy wprowadzić do sprzedaży ponad 1 tys. zaraz na początku stycznia, by sięgnąć blisko 5 tys. w ofercie. (…) Nie ścigamy się. Nie mamy zamiaru zmieniać strategii i chcemy nadal mieścić się w granicach 3-3,5 tys. Nie będziemy szli po 4 tys. – powiedział Nikodem Iskra, prezes Murapolu, podczas konferencji prasowej.

Obecnie w budowie Murapol ma kolejnych 6,6 tys. lokali w 64 budynkach, w ramach 23 projektów na terenie 13 miast. Najwięcej mieszkań Murapol buduje obecnie w Katowicach (1.108), Wrocławiu (869), Poznaniu (821), Łodzi (766) i Warszawie (754).

– W przyszłym roku zobaczymy najwięcej nowych mieszkań w Poznaniu, w Krakowie też będzie bardzo mocna oferta i we Wrocławiu. Poznań, Kraków i Wrocław to będą nasze miasta w ofercie w 2020 r. – zapowiedział prezes Murapolu.

Catalyst wcześniej niż IPO

Murapol już od pewnego czasu nosi się z zamiarem wejścia na giełdę. Iwona Sroka, członek zarządu potwierdziła, że opcja IPO wciąż jest brana pod uwagę, ale z uwagi na aktualne uwarunkowania spółka nie zamierza się spieszyć ze składaniem prospektu do KNF. Deweloper jest za to bliżej emisji obligacji i powrotu do notowań na rynku Catalyst. Według Iwony Sroki, jest szansa na emisję obligacji już w przyszłym roku.

– Rozważamy IPO jako jedną z opcji strategicznych, ale nie mówimy o dacie. (…) To nie jest dobry moment na debiut, szczególnie jeśli spojrzymy na aktualne wyceny. Będziemy obserwować rozwój sytuacji, ale z decyzją wstrzymamy się do momentu aż poprawi się koniunktura – powiedziała Iwona Sroka, członek zarządu grupy Murapol.

Z kolei decyzja w sprawie ewentualnej emisji obligacji zapadnie najwcześniej po publikacji wyników w styczniu (w formie szacunków) lub w kwietniu (jako dane zaudytowane). Raport – według zapewnień – ma pokazać efekty restrukturyzacji w tym przede wszystkim skalę redukcji zadłużenia spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Murapol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Rekordowy rok Murapolu. Deweloper sprzedał blisko 3,7 tys. mieszkań

  W minionym roku MURAPOL podpisał blisko 3,7 tys. umów dot. sprzedaży mieszkań wypracowując wynik wyższy o 3,2 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Deweloper przekazał klientom ponad 3,1 tys. lokali, poprawiając parametr z 2018 o blisko 20,5 proc., a także wprowadził do oferty ok. 4,4 tys. mieszkań, tj. 38 proc. więcej r/r. Tym samym spółka zrealizowała z nadwyżką plan wynikający ze strategii na lata 2019/2021+, zakładający roczną sprzedaż i przekazania na poziomie 3-3,5 tys. mieszkań oraz 3,5-4 tys. lokali wprowadzonych do oferty.

 • Spółka kontrolowana przez Ares MC wnioskuje do UOKiK ws. przejęcia Murapolu

  Luksemburska Aeref V PL Investment, kontrolowana przez Ares Management Corporation, złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. przejęcia kontroli nad MURAPOLem.

 • Murapol sprzedał już ponad 2,6 tys. mieszkań

  MURAPOL sprzedał 2.640 mieszkań (w tym 1.902 na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych) w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. wobec 2.691 rok wcześniej. W okresie od stycznia do września 2019 r. MURAPOL zaoferował łącznie 4.394 lokale, w tym dwukrotnie uruchomił ofertę, w ramach której jednocześnie wprowadził na rynek ponad 2 tys. mieszkań - Ofertę 2000 w styczniu i Ofertę 2000 bis we wrześniu.

 • Murapol wprowadził do sprzedaży drugą w tym roku dużą pulę lokali

  Grupa MURAPOL wprowadziła do oferty ponad 2 tys. lokali w kilkunastu inwestycjach na terenie 9 miast Polski. Deweloper po raz drugi w tym roku wprowadził do sprzedaży tak dużą pulę lokali, realizując jeden ze swoich celów strategicznych na lata 2019/2021+, zakładający coroczne uzupełnienie oferty o 3,5-4 tys. mieszkań.

 • Murapol złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie decyzji KNF dotyczącej 10,4 mln zł kary

  MURAPOL czeka obecnie na doręczenie decyzji administracyjnej Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej nałożenia dwóch kar pieniężnych w łącznej wysokości 10,4 mln zł. Spółka ocenia tę decyzję jako nieprawidłową i złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie tej sprawy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR