Murapol ma w ofercie ponad 4 tys. mieszkań. Temat IPO czeka na lepszą koniunkturę

Omawiane walory:

Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce wciąż myśli o IPO, ale jak przyznaje, z debiutem na GPW woli poczekać na poprawę koniunktury. Murapol rozważa za to emisję obligacji i powrót na Catalyst.

murapol,ipo,emisja,obligacji,debiut

(Fot. Murapol)

Zdaniem prezesa Nikodema Iskry, prezesa Murapolu, mijający rok na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych wpisze się w dobrą passę obserwowaną już od kilku lat. Popyt na mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. W ciągu 11 miesięcy 2019 r. Murapol podpisał 3.285 umów sprzedaży mieszkań (z uwzględnieniem umów rezerwacyjnych). To wynik nieznacznie niższy od ubiegłorocznego, gdy podpisano 3,3 tys. umów. Najwięcej mieszkań deweloper sprzedał w Krakowie i Wieliczce (552), Katowicach (506) oraz Wrocławiu (367).

Od stycznia do końca listopada br. Murapol wprowadził do oferty blisko 4,4 tys. lokali, czyli o 36 proc. więcej r/r. Spółka dwukrotnie wprowadziła do sprzedaży równocześnie pule 2 tys. mieszkań – w styczniu #Ofertę2000 i we wrześniu #Ofertę2000bis.

– W ofercie mamy ponad 4 tys. mieszkań i planujemy wprowadzić do sprzedaży ponad 1 tys. zaraz na początku stycznia, by sięgnąć blisko 5 tys. w ofercie. (…) Nie ścigamy się. Nie mamy zamiaru zmieniać strategii i chcemy nadal mieścić się w granicach 3-3,5 tys. Nie będziemy szli po 4 tys. – powiedział Nikodem Iskra, prezes Murapolu, podczas konferencji prasowej.

Obecnie w budowie Murapol ma kolejnych 6,6 tys. lokali w 64 budynkach, w ramach 23 projektów na terenie 13 miast. Najwięcej mieszkań Murapol buduje obecnie w Katowicach (1.108), Wrocławiu (869), Poznaniu (821), Łodzi (766) i Warszawie (754).

– W przyszłym roku zobaczymy najwięcej nowych mieszkań w Poznaniu, w Krakowie też będzie bardzo mocna oferta i we Wrocławiu. Poznań, Kraków i Wrocław to będą nasze miasta w ofercie w 2020 r. – zapowiedział prezes Murapolu.

Catalyst wcześniej niż IPO

Murapol już od pewnego czasu nosi się z zamiarem wejścia na giełdę. Iwona Sroka, członek zarządu potwierdziła, że opcja IPO wciąż jest brana pod uwagę, ale z uwagi na aktualne uwarunkowania spółka nie zamierza się spieszyć ze składaniem prospektu do KNF. Deweloper jest za to bliżej emisji obligacji i powrotu do notowań na rynku Catalyst. Według Iwony Sroki, jest szansa na emisję obligacji już w przyszłym roku.

– Rozważamy IPO jako jedną z opcji strategicznych, ale nie mówimy o dacie. (…) To nie jest dobry moment na debiut, szczególnie jeśli spojrzymy na aktualne wyceny. Będziemy obserwować rozwój sytuacji, ale z decyzją wstrzymamy się do momentu aż poprawi się koniunktura – powiedziała Iwona Sroka, członek zarządu grupy Murapol.

Z kolei decyzja w sprawie ewentualnej emisji obligacji zapadnie najwcześniej po publikacji wyników w styczniu (w formie szacunków) lub w kwietniu (jako dane zaudytowane). Raport – według zapewnień – ma pokazać efekty restrukturyzacji w tym przede wszystkim skalę redukcji zadłużenia spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Murapol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Murapol wprowadził do oferty 1.119 mieszkań w 7 inwestycjach

  Grupa MURAPOL rozpoczęła dziś sprzedaż 1.119 mieszkań w 7 inwestycjach w Warszawie, Gdyni, Łodzi, Gliwicach, Siewierzu i Mikołowie w ramach "projektu1000".

 • Ares Management i Griffin Real Estate kupują pakiet większościowy akcji Murapolu

  Spółka joint venture utworzona przez fundusz zarządzany przez Real Estate Group Ares Management Corporation (Ares) oraz Griffin Real Estate nabyła 98,04 proc. akcji MURAPOLu za nieujawnioną kwotę.

 • Rekordowy rok Murapolu. Deweloper sprzedał blisko 3,7 tys. mieszkań

  W minionym roku MURAPOL podpisał blisko 3,7 tys. umów dot. sprzedaży mieszkań wypracowując wynik wyższy o 3,2 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Deweloper przekazał klientom ponad 3,1 tys. lokali, poprawiając parametr z 2018 o blisko 20,5 proc., a także wprowadził do oferty ok. 4,4 tys. mieszkań, tj. 38 proc. więcej r/r. Tym samym spółka zrealizowała z nadwyżką plan wynikający ze strategii na lata 2019/2021+, zakładający roczną sprzedaż i przekazania na poziomie 3-3,5 tys. mieszkań oraz 3,5-4 tys. lokali wprowadzonych do oferty.

 • Spółka kontrolowana przez Ares MC wnioskuje do UOKiK ws. przejęcia Murapolu

  Luksemburska Aeref V PL Investment, kontrolowana przez Ares Management Corporation, złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. przejęcia kontroli nad MURAPOLem.

 • Murapol sprzedał już ponad 2,6 tys. mieszkań

  MURAPOL sprzedał 2.640 mieszkań (w tym 1.902 na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych) w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. wobec 2.691 rok wcześniej. W okresie od stycznia do września 2019 r. MURAPOL zaoferował łącznie 4.394 lokale, w tym dwukrotnie uruchomił ofertę, w ramach której jednocześnie wprowadził na rynek ponad 2 tys. mieszkań - Ofertę 2000 w styczniu i Ofertę 2000 bis we wrześniu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR