Na GPW ruszyła lawina raportów, mocno w górę JSW, Sanok i Forte

Omawiane walory: , , , ,

Tematem przewodnim wtorkowej sesji na GPW są mocne wzrosty na kursie JSW w reakcji na porozumienie w kwestii spłaty zaległego długu oraz olbrzymia porcja sprawozdań finansowych za I półrocze. Dobre nastroje widać też na zachodnioeuropejskich rynkach, gdzie większość indeksów zalicza blisko 1-proc. ruch w górę.

We wtorek indeksy w Europie świecą na zielono. Kwadrans po 12:00 najmocniej rosną akcje na giełdzie w Mediolanie (FTSE MIB +1,44 proc.), a blisko 1-proc. ruch notują główne wskaźniki w Paryżu (CAC 40 +0,9 proc.) i we Frankfurcie (DAX +1 proc.). Grunt pod udany start handlu na europejskich rynkach przygotowali inwestorzy w USA i Azji. Amerykański S&P 500 zyskał wczoraj 0,52 proc. i osiągnął poziom 2.180 pkt. Śladem Wall Street podążyły też główne indeksy w Azji: Hang Seng zyskał 0,85 proc., a Shanghai Composite +0,15 proc. Sesję na niewielkim minusie zakończył jedynie tokijski Nikkei.

Wzrostowa fala dotarła też na warszawski parkiet. Indeks dwudziestu największych spółek zyskuje 0,95 proc. i do osiągnięcia psychologicznego poziomu 1.800 pkt. brakuje mu już tylko 5,5 pkt. Lokomotywami blue chipów są PZU (+1,03 proc.), Pekao (+1,79 proc.) i PKO BP (+1,73 proc.). Po przeciwnej stronie jest z kolei KGHM (-1,28 proc.) i Enea (-3,25 proc.). Warto też dodać, że po jednodniowej przerwie do gry wrócili inwestorzy z Londynu, co przekłada się na wzrost obrotów. O godzinie 12:00 wartość handlu na całym rynku przekroczyła 380 mln zł i była o ponad dwukrotnie wyższa niż w poniedziałek o tej samej porze.

Gwiazdą wtorkowej sesji jest JSW. Notowania giełdowej kopalni przy najwuższych na rynku obrotach rosną nawet o ponad 20 proc. Impulsem okazała się informacja o zawarciu długo wyczekiwanego porozumienia z obligatariuszami w sprawie spłaty długu o wartości blisko 1,3 mld zł. Spółka ustaliła też nowy harmonogram spłaty, dłuższy od pierwotnego o 5 lat. W ocenie zarządu, takie porozumienie daje JSW finansowy oddech i pozwoli przeprowadzić działania optymalizacyjne. >> Czytaj więcej

wykres_jsw
Wśród dużych spółek ponad 1-proc. ruch w górę zalicza dzisiaj kurs akcji LPP. Rezultaty minionego okresu okazały się zgodne z wcześniejszymi wstępnymi szacunkami. Spółka wypracowała 1.502 mln zł przychodów ze sprzedaży, 86,5 mln zł zysku operacyjnego i 89,8 mln zł zysku netto. Eksperci zwracają jednak uwagę, że wyniki na wszystkich poziomach są znacznie słabsze w ujęciu r/r. Według DM BPS, winę za to ponosi słabszy wzrost przychodów oraz wzrost 20 proc. kosztów funkcjonowania przy 12-proc. wzroście powierzchni handlowej. >> Listę wszystkich sprawozdań finansowych znajdziesz tutaj

Pozytywnymi niespodziankami wynikowymi sypnęło wśród średnich i małych spółek. Rezultaty powyżej oczekiwań pokazało m.in. Forte, którego akcje zyskują dzisiaj 7,16 proc. W II kwartale 2016 r. producent mebli zanotował 240,3 mln zł przychodów ze sprzedaży (+26 proc. r/r). Wynik przebił też konsensus PAP, który zakładał sprzedaż w wysokości 228,3 mln zł. Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 27,6 mln zł (+103 proc. r/r), wobec prognoz ekspertów na poziomie 23,6 mln zł. Na czysto spółka zarobiła 19,8 mln zł, co w ujęciu r/r dało 65-proc. dynamikę (konsensus PAP na poziomie 18,7 mln zł).

Inwestorzy docenili też świetne wyniki Sanoku. Mocnym punktem okazał się segment motoryzacyjny, którego rezultaty napędzała restrukturyzacja prowadzona w spółce Draftex oraz utrzymujące się korzystne otoczenie surowcowe spółki. We wtorek akcje Sanoku drożeją o 7,8 proc.

W centrum uwagi jest też 11 bit studios. Spółka podała, że nowa gra znana dotąd pod kryptonimem Industrial nazywa się Frostpunk. Fabuła osadzona jest w mieście skutym mrozem i porusza tematy dylematów moralnych oraz trudnych wyborów w walce o przetrwanie. >> Czytaj więcej

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, FORTE, jsw, lpp, sanok, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Mocne wzrosty na giełdach, na fali CCC i koncerny energetyczne Kolejny dzień mocnych wzrostów na giełdach. Indeksy w Warszawie rosną o ponad 2 proc., a inwestorzy coraz mocniej wierzą w rychłe ożywienie po pandemii i kupują mocno wcześniej przecenione spółki.
  • sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron Giełdy wciąż ignorują liczne zagrożenia i sytuację w odmrażanej gospodarce. W poniedziałek przed południem wszystkie warszawskie indeksy idą w górę. Pytanie tylko, czy bykom uda się dowieźć tę sporą przewagę do końca sesji? Poranne zachowanie indeksu WIG20 jest złą wróżbą na dalszą część dnia.
  • Pięciu największych producentów gier wideo na GPW

    Branża gamedev ma coraz mocniejszą pozycję na GPW. Obecnie wśród 30 największych spółek znajdziemy już trzech producentów gier. Do CD Projektu i Ten Square Games dołączył właśnie PlayWay. StockWatch.pl sprawdził, co napędza wzrosty na kursach akcji pięciu największych producentów gier wideo obecnych na warszawskiej giełdzie.

  • JSW nie rozważa emisji akcji

    Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.

  • Czerwony piątek na giełdach, w grze Getin Noble Bank i JSW Wzrost napięcia na linii USA-Chiny psuje nastroje na rynkach akcji. GPW dodatkowo ciążą kolejne mocno rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Po wynikach traci JSW, Ipopema i Getin.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR