Na GPW zadebiutował pierwszy polski ETF na indeks mWIG40TR

Dziś na głównym rynku GPW zadebiutował fundusz Beta ETF na indeks mWIG40TR (total return), który będzie inwestował pieniądze powierzone przez inwestorów w akcje spółek notowanych na GPW, wchodzące w skład indeksu mWIG40TR.

giełda, debiut, indeks, etf

Jest to drugi w historii GPW polski fundusz inwestycyjny typu ETF (Exchange Traded Fund), który został utworzony i będzie zarządzany przez polskich ekspertów. Emisję funduszu przeprowadził AgioFunds TFI, oferującym i animatorem jest Dom Maklerski BOŚ, a koordynatorem inicjatywy Beta Securities Poland.

– Debiut BETA ETF na indeks mWIG40TRto nowy, istotny etap w rozwoju GPW i polskiego rynku kapitałowego. To pierwszy fundusz typu ETF, który będzie inwestował w spółki o średniej kapitalizacji notowane na GPW, wchodzące w skład indeksu mWIG40TR. Inwestorzy indywidualni i instytucjonalni na całym świecie doceniają fundusze typu ETF ze względu na niskie koszty zarządzania, przejrzystość, płynność oraz możliwość dokonywania transakcji nimi na giełdzie. Konsekwentnie zwiększamy ofertę funduszy typu ETF dostępnych dla inwestorów na GPW. Ze względu na ich zalety, jesteśmy przekonani, że popularność funduszy ETF notowanych na GPW będzie rosła wśród  inwestorów – mówi Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

Beta ETF mWIG40TR będzie bazował na indeksie mWIG40TR (total return), który jest indeksem dochodowym (uwzględniającym dywidendy), a w jego portfelu znajdą się akcje 40 średnich spółek notowanych na rynku głównym GPW.

– Zgodnie z obietnicą daną inwestorom na początku stycznia tego roku, wprowadzamy dziś na warszawski parkiet kolejny fundusz z rodziny Beta ETF. Jest to Beta ETF mWIG40TR – fundusz, dzięki któremu inwestorzy mogą w wygodny i tani sposób zainwestować w kolejne 40 spółek, tym razem o średniej wielkości i oczywiście z dywidendami. Mamy nadzieję, że inwestorzy docenią wygodę, jaką daje inwestowanie w cały indeks za pomocą jednej transakcji, w certyfikaty Beta ETF mWIG40TR. Tak jak poprzednio, tak i tym razem, obiecujemy, że to nie koniec, a dopiero początek oferty Beta ETF. W najbliższych miesiącach wprowadzimy kolejne fundusze Beta ETF i mamy nadzieję, że inwestorzy przekonają się, że jest to efektywny i wygodny sposób inwestowania w indeksy warszawskiej giełdy. A w dalszej kolejności nie tylko warszawskiej – mówi Robert Sochacki, Członek Zarządu Beta Securities Poland.

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie (replikacja) zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane przepisami unijnymi i krajowymi. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora rynku (dom maklerski).

Więcej informacji o Beta ETF na stronach:www.gpw.pl,agiofunds.plorazwww.bossa.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • CD Projekt wśród 50 spółek, które wg Bloomberga warto obserwować w 2020 r.

  Polski producent gier wideo znalazł się w doborowym towarzystwie. Według analityków Bloomberga, CD Projekt jest jedną z globalnych firm, na które w przyszłym roku szczególnie warto zwrócić uwagę.

 • Warszawskie indeksy nie dają za wygraną, w grze Kruk i Kęty

  Kruk i Kęty prowadzą w górę indeks mWIG40. Pozostałe warszawskie indeksy odrabiają poranne straty i wychodzą na plus. Głównym tematem na GPW jest sezon publikacji wyników za III kwartał br.

 • Prezes Fakro: Rynek pracy reguluje płace a nie politycy

  Płaca minimalna to polityczna sprawa. Wysokość wynagrodzeń reguluje rynek pracy a nie politycy. Przedsiębiorca, który płaci za mało, traci pracowników – uważa Ryszard Florek, prezes Fakro.

 • PKO BP obniżył prognozę wzrostu PKB na 2019 rok do 4,3 proc.

  Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 4,3 proc. (wobec wcześniejszej prognozowanych 4,6 proc.), a w przyszłym roku wyniesie 3,7 proc. (podtrzymanie prognoz), zaś Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian by może do końca swej kadencji 2022 r., uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego.

 • Farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkować energię za około 5 lat

  Morska energetyka wiatrowa w Europie szybko się rozwija – farmy wiatrowe ma już 11 państw, a w zeszłym roku moc zainstalowana na morzu zwiększyła się o 2,65 GW. Budowane obecnie turbiny są coraz większe i efektywniejsze. Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy – polskie farmy wiatrowe na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów i według rządowych planów zaczną wytwarzać energię bliżej 2025 roku. Ich produkcja może być jednak ogromną szansą dla polskiego przemysłu, m.in. hutniczego i stoczniowego. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR