Nadchodzi lawina raportów. Blisko 100 spółek opublikuje wyniki za I kwartał

Sezon pierwszych tegorocznych wyników wchodzi w decydującą fazę. Do końca bieżącego tygodnia raportem podzieli się blisko 100 firm notowanych na GPW. Wśród nich mocną reprezentację mają spółki z indeksu WIG20 oraz branży gamingowej.

Podczas gdy sezon wyników na Wall Street ma się ku końcowi, na GPW emocje dopiero się rozkręcają. W tym tygodniu wyniki publikuje aż 8 spółek z WIG20. Na pierwszy ogień poszły rezultaty Play Communications, czyli tegorocznego debiutanta w prestiżowym indeksie. Telekom okazał się czarnym koniem sezonu. W pierwszych trzech miesiącach br. właściciel sieci Play odnotował 1,68 mld zł przychodów, 214 mln zł zysku netto i 576 mln zł EBITDA. Wyniki na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat okazały się nie tylko r/r wyższe, ale też o kilka procent pokonały konsensus rynkowy.

Już we wtorek raportami za I kwartał podzielą się Cyfrowy Polsat i PZU. Spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka już wcześniej zasygnalizowała, że nie nastawia się na fajerwerki w tym roku. Zgodnie z zapowiedziami, tegoroczny wynik EBITDA ma być na poziomie podobnym jak w ub.r., bez uwzględnienia Netii. Ciekawa sesja zapowiada się dla akcjonariuszy PZU. Jeśli wyniki spełnią oczekiwania rynku, kurs akcji będzie miał okazję odbić od tegorocznych minimów. Na zamknięciu poniedziałkowej sesji jeden walor ubezpieczyciela wyceniono na okrągłe 40 zł, ale w ciągu dnia kurs akcji testował 39,50 zł, czyli najniższy poziomem od listopada 2018 r.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spośród popularnych wśród inwestorów spółek we wtorek wynikami podzielą się także Ambra, Neuca, Oponeo.pl, Sanok i Unimot. Języczkiem u wagi będą raporty Polwaksu, Redanu i TXM. Wszystkie trzy spółki od wielu miesięcy borykają się z trendem spadkowym. Właściciel sieci TXM textilmarket, który niedawno wystąpił do sądu z wnioskiem o upadłość, we wtorek powinien też opublikować zaległy raport za 2018 r. Jeśli to zrobi, giełda wznowi obrót akcjami. Listę ciekawych publikacji zamykają notowane na NewConnect spółki: LUG, Bloober Team oraz Forever Entertainment.

Prawdziwa gorączka wyników szykuje się w środę. Tego dnia na rynek trafi około 50 sprawozdań finansowych. W całym sezonie więcej raportów jednego dnia ukaże się tylko 30 maja. Na ten dzień publikację wyników odłożyło ponad 100 spółek.

W środę wynikami podzieli się największa obecnie polska spółka na GPW, czyli PKO Bank Polski. Tu, zdaniem ekspertów z DM mBanku, możemy spodziewać się pozytywnych rezultatów. PKO BP to obok Banku Millennium, OTP oraz w Erste Group jeden z faworytów biura tego sezonu. W centrum uwagi będą także wyniki KGHM i CCC. W wypadku operatora sieci sklepów z obuwiem niespodzianek już być nie powinno. CCC jeszcze pod koniec kwietnia opublikowało wstępne wyniki za I kwartał, gdzie pokazało 155,5 mln zł straty netto z działalności kontynuowanej. Wynik nie spodobał się inwestorom, a kurs akcji od tego czasu spadł o ponad 20 proc.

Spośród spółek z szerokiego rynku warto odnotować też raporty PCC Rokity, Polimeksu-Mostostalu, LC Corp i ZE PAK-u. Środek tygodnia pracowicie zapowiada się dla fanów spółek z szeroko rozumianej branży gamedev. Raporty za pierwszy kwartał opublikuje aż 10 spółek. Na liście jest Creepy Jar, ECC Games, Farm 51 Group, Fat Dog Games, Huckleberry Games, Jujubee, The Dust, Movie Games, Prime Bit Games i T-Bull. Ta ostatnia planuje też publikację zaległego raportu za ubiegły rok (z tego powodu notowania T-Bull są zawieszone od majówki). Grono emitentów notowanych na NewConnect zamyka Brand24.

W czwartek w centrum uwagi znajdzie się Jastrzębska Spółka Węglowa oraz garstka znanych misiów. To będzie ważny test dla kursu akcji węglowej spółki. W maju notowania JSW spadły poniżej 50 zł i otarły się o poziomy najniższe od września 2016 r.

Z indeksu mWIG40 wynikami podzielą się 11 bit studios, Benefit Systems i Mabion, a z sWIG80 – Dębica. Tu największe emocje będą towarzyszyć publikacji dostawcy rozwiązań w obszarze pozapłacowych świadczeń pracowniczych z zakresu sportu i rekreacji. Przypomnijmy, że Benefit Systems tuż przed majówką podał, że na 2019 rok prognozuje spadek zysku brutto o 30-40 proc., a skonsolidowanego zysku operacyjnego o 5-10 proc. To potężna zmiana względem lat wcześniejszych, gdy poprawa rezultatów była wręcz skokowa. Tylko w 2018 roku zysk brutto grupy urósł o 35 proc. do 157,4 mln zł, a EBIT o 26,5 proc. do 153,6 mln zł. Inwestorzy z pewnością liczyli na kontynuację dobrej passy. Nic więc dziwnego, że od publikacji akcje Benefitu potaniały o 40 proc.

W piątek na pierwszym planie znajdzie się PGNiG, czyli ostatnia spółka z indeksu WIG20, która do tej pory nie przedstawiła rekomendacji w kwestii tegorocznej dywidendy. Listę ciekawych publikacji zamykają w tym tygodniu Apator, Comarch, iFirma oraz Torpol.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Efekty pandemii widoczne w wyszukiwarce Google. Praca zdalna, zwolnienia i e-zakupy wśród najpopularniejszych haseł

  W ostatnich tygodniach życie codzienne i zawodowe Polaków przeniosło się do sieci. Tam również szukamy informacji, jak sobie radzić z nową rzeczywistością. Statystyki wyszukiwarki Google pokazują, że wśród najpopularniejszych haseł są te związane z pracą zdalną, zwolnieniami czy zasiłkami dla bezrobotnych. Z kolei przedsiębiorcy masowo szukają informacji o rządowej pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej albo uczą się zakładać sklepy internetowe.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • Marek Lusztyn zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa Banku Pekao

  Marek Lusztyn złożył rezygnację ze skutkiem na datę przyszłą, tj. na dzień 30 czerwca 2020 r., z funkcji wiceprezesa Banku Pekao nadzorującego działalność pionu zarządzania ryzykami, jak również ze składu zarządu.

 • Zamieszki w USA coraz poważniejsze Wydaje się, że słabsza kondycja amerykańskiej giełdy to efekt (i tak dość skromny) targających krajem protestów, które osiągnęły niewidzianą od lat skalę – wg Reuters dotychczas zastosowane obostrzenia obecności na ulicach są najostrzejszymi od zamachu na Martina Luthera Kinga w 1968 r., a prezydent Trump publicznie rozważa zastosowanie Insurrection Act (umożliwiającego użycie wojska do tłumienia zamieszek) po raz pierwszy od 1992 roku.
 • Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery Police, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR