14 czarnych koni sezonu wyników za I kwartał wg DM mBanku

Analitycy DM mBanku w cyklicznym raporcie wskazali kilkanaście spółek, które w trwającym sezonie mogą błysnąć dynamiką zysków. Wśród faworytów są reprezentanci siedmiu ważnych branż.

Analitycy DM mBanku w cyklicznym raporcie wskazali kilkanaście spółek, które w trwającym sezonie mogą błysnąć dynamiką zysków.

Sezon wyników za I kwartał już trwa, ale dopiero garstka spółek odkryła karty i opublikowała pełne sprawozdania finansowe. Prawdziwe emocje dopiero przed nami, ponieważ większość firm zaplanowała publikację wyników na drugą połowę bieżącego miesiąca. Lawina raportów zejdzie dokładnie 30 maja. Tego dnia na rynek trafi ponad 100 sprawozdań finansowych podsumowujących pierwszy kwartał.

Zdaniem analityków DM mBanku, w tym sezonie znaczącej poprawy wyniku EBITDA należy się spodziewać w branży handlowej. Warto mieć jednak na uwadze, że co do zasady pierwszy kwartał ma najmniejszą istotność w budowaniu wyniku spółek handlowych. Do tego należy uwzględnić brak Świąt Wielkanocnych w I kwartale (przypadły na II poł. kwietnia) oraz zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Zdaniem analityków, oba czynniki powinny negatywnie wpłynąć na najbliższe wyniki Dino Polska, Eurocashu i Jeronimo Martins. W roli branżowego faworyta stawiany jest natomiast AmRest.

– Dobre wyniki sprzedażowe w marcu powinny wspierać wyniki CCC oraz Monnari. Rezultaty VRG powinny ulec pogorszeniu r/r, ze względu na niską efektywność sprzedaży segmentu odzieżowego oraz konsolidację wyników Bytomia – uważają analitycy DM mBanku.

Podobnie I kwartał zapowiada się w branży energetycznej. Tu analitycy liczą na pozytywne niespodzianki w raportach Enei i czeskiego CEZ-u.

– Wykonanie naszych prognoz w energetyce po 1Q na poziomie 28 proc., nie odbiega od sezonowych wzorców. W kolejnych okresach oczekujemy wyższej dodatniej dynamiki w polskich spółkach po dość słabym początku roku (+1 proc.) z uwagi na znacznie mniej wymagającą bazę (w okresie 2Q-4Q’18 wysokie straty na optymalizacji portfela, gorsze wyniki w obrocie) – czytamy w raporcie.

Udany początek roku ma za sobą także branża chemiczna, która w końcu doczekała się niższych cen gazu. Dla giełdowych producentów nawozów tańszy surowiec to nie koniec dobrych wiadomości. Wzrost obrotów wspierała też zwyżka cen saletry amonowej czy mocznika. Poprawa w cenach sprzedaży to z kolei zasługa większego popytu wśród rolników, których portfele wspomogły dynamiczne zwyżki cen niektórych zbóż i wypłata zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich. Zdaniem analityków, polski sektor chemiczny ma szansę wciąż zachowywać się lepiej od rynku, z uwagi na oczekiwane wzrosty wyników w kolejnych kwartałach.

– Dobrych wyników za 1Q’19 oczekujemy w Grupie Azoty (efekt spadku cen gazu ziemnego). Stabilne r/r wyniki powinny mieć miejsce w Ciechu, co raczej odbieramy negatywnie przy oczekiwaniach wzrostu wyników w całym 2019 roku – prognozują eksperci DM mBanku.

>> Gaz ugryzł ostatni raz – omówienie sprawozdania finansowego Grupy Azoty po IV kwartale 2018 r.

*na podstawie zysku netto (banki), wyniku EBITDA (pozostałe)

Z kolei wyniki w sektorze finansowym dotknięte będą przez opłaty na fundusz restrukturyzacji, który w Polsce się podwoi i wzrośnie o 1 mld zł r/r. Biuro wyliczyło, że wzrost kosztów BFG będzie szczególnie widoczny w Pekao oraz Banku Handlowym, co zwiastować może negatywną korektę konsensusu. Z drugiej strony eksperci oczekują pozytywnych wyników w PKO BP, Millennium, OTP oraz w Erste Group. Dodają, że konsensus jak i ich prognozy mogą pójść w górę.

W branży TMT eksperci spodziewają się stagnacji wyniku EBITDA r/r. Kilka spółek może jednak wyrwać się ze schematu i sprawić pozytywną niespodziankę. Jednym z kandydatów jest Play, któremu jeszcze w kwietniu biuro podwyższyło rekomendację z trzymaj do akumuluj, a cenę docelową z 21,30 zł do 26,70 zł. DM mBanku zakłada, że Play w I kwartale wykaże 550 mln zł skorygowanego zysku EBITDA (+6 proc. r/r) i 186,2 mln zł zysku netto (+22 proc.).

– Po spadkach wyników w 3Q i 4Q 2018, Play powróci do wzrostu wyników (EBITDA skorygowana +6 proc. r/r), oczekujemy poprawy sentymentu do spółki. W mediach wysokie wzrosty zaraportuje Wirtualna Polska. W IT dobrych wyników spodziewamy się w Comarchu i Asseco South Eastern Europe (obie > 25 proc. wzrostu na linii EBITDA bez wpływu konsolidacji przejęć i IFRS16) – wyliczają eksperci DM mBanku.

W spółkach przemysłowych I kwartał br. będzie pod względem poprawy wyników najgorszym okresem od II kwartału 2017 r. Według DM mBanku, jedynie 32 proc. spółek poprawi wyniki w ujęciu r/r. W związku z oczekiwanym hamowaniem dynamik biuro obniżyło pozycjonowanie sektora z równoważ do niedoważaj.

– Pozytywnych zaskoczeń oczekiwalibyśmy w Ergisie, Famurze i TIM-ie, negatywnych w Alumetalu, Cognorze, Impexmetalu i Pfleiderer Group. W spółkach wydobywczych oczekujemy dobrego kwartału w KGHM i słabego w JSW. Obie spółki pokażą wzrost kosztów wydobycia – czytamy w raporcie.

Kliknij, aby powiększyć

Rekomendacja dla spółki Play powstała 12 kwietnia 2019 r. Autorem opracowania jest Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, ASSECOSEE, CEZ, comarch, Enea, ergis, ErsteGroup, Famur, Grupaazoty, Millennium, otp, pkobp, play, tim, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR