Najgorszy dzień od miesiąca

Dla większości globalnych rynków poniedziałkowa sesja okazała się najgorszym dniem od miesiąca, w szczególności dotyczyło to Frankfurtu. Na i tak bardzo słaby sentyment nałożyły się złe wyniki SAP, połączone z poważnymi cięciami prognoz.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Notowania najważniejszej spółki technologicznej w Europie i jednego z głównych komponentów DAX spadły o 21,9 proc., pchając indeks do straty na poziomie 3,7 proc. Na pozostałych głównych rynkach spadki wahały się od jednego do dwóch procent. Pandemia przyspiesza m.in. w USA i Rosji, w większości UE tydzień przyniesie na pewno nowe rekordy, tak jak to miało w niedzielę miejsce we Francji. Prezydent Trump dalej uważa, że wzrost zakażeń wynika z liczby przeprowadzonych testów, ale dane dla Stanów Zjednoczonych rysują zgoła inny obraz, który powinien wyklarować się w ciągu 1-2 tygodni. Propozycja hiszpańskiego rządu, by już teraz ogłosić sześciomiesięczny stan wyjątkowy spotkała się z silną krytyką opozycji, ale jest potwierdzeniem, że ramy czasowe drugiego lockdown’u, nawet jeżeli będzie nieco łagodniejszy niż poprzedni, mogą być znacznie szersze niż wiosną.

Poniedziałkowa sesja przebiegła zaskakująco dobrze na GPW. WIG20 spadł o 0,8 proc., mWIG40 o 1,3 proc., a sWIG80 o 0,2 proc., w godzinach popołudniowych główny indeks otarł się nawet o poziom neutralny. Bohaterem sesji zdecydowanie było Allegro, które zyskało 3 proc. i wyznaczyło nowe maksima pomimo spadków po otwarciu. Mocnym wsparciem było też pozytywne zachowanie CD Projekt, który wzrósł o 1,8 proc. Wśród mniejszych spółek po solidnych wynikach 3,6 proc. zyskało XTB.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 stracił 1,9 proc., a NASDAQ 1,3 proc. Spadkiem o 2,3 proc. DJIA wymazało wzrosty z tego miesiąca, ale na pozostałych indeksach sytuacja wygląda lepiej. Wprawdzie media dalej przedrukowują informacje o negocjacjach fiskalnych, ale w naszej opinii są one w tej chwili drugorzędne – niezależnie od deklaracji którejkolwiek ze stron porozumienia przed wyborami nie będzie.

Rynki azjatyckie spadają lekko, a w Chinach trwa czterodniowe plenum, na którym dyskutowany jest m.in. nowy plan pięcioletni. Zostanie on formalnie zatwierdzony dopiero w przyszłym roku, ale można spodziewać się celu średniego wzrostu PKB w granicach 5-6 proc. rocznie, a przede wszystkim objęcia pozycji globalnego lidera w dziedzinie innowacji technologicznych w latach 2021-25. Kontrakty futures sugerują, że sesja w Europie rozpocznie się od próby odbicia.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 27 października 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR