Najgorszy kwartał w całym 2018 roku

IV kwartał 2018 roku okazał się najgorszy w całym roku dla posiadaczy większości klas aktywów na świecie. Najbardziej ucierpieli inwestorzy lokujący kapitał w kryptowaluty, akcje i towary – takie wnioski płyną z kolejnej edycji raportu Zenit Management Quarterly. Inwestorzy przypomnieli sobie o ryzyku, poszukując bardziej bezpiecznych aktywów – wygranymi okazały się złoto, srebro i amerykańskie obligacje rządowe oraz dolar.

IV kwartał 2018 roku okazał się najgorszy w całym roku dla posiadaczy większości klas aktywów na świecie. Najbardziej ucierpieli inwestorzy lokujący kapitał w kryptowaluty, akcje i towary.

Do niedawna oazą spokoju wśród dość niespokojnych rynków światowych wydawał się rynek akcji w Stanach Zjednoczonych. To już jednak wspomnienie. S&P stracił prawie 15 proc. w IV kwartale, kończąc cały rok pod kilkuprocentową kreską. Solidne, dwucyfrowe, spadki objęły cały amerykański rynek akcji, bez względu na rodzaj spółek. Widać to wyraźnie, analizując indeksy szerszego rynku niż S&P 500. Russell 2000 stracił w ostatnim kwartale 2018 roku przeszło 21 proc., a indeks opisujący całe uniwersum akcji amerykańskich – Dow Jones U.S. Total Stock Market Index – ponad 15 proc. Spadki nie ominęły również spółek o niskiej kapitalizacji, co więcej były szczególnie dotkliwe – Dow Jones U.S.Micro-Cap Total Stock Market Index stracił prawie 1/4 wartości.

Rynek amerykański zdaje się wchodzić w fazę spadkową. Zmienność cenowa wyraźnie się zwiększyła. Argumenty o wciąż ponadprzeciętnym wzroście gospodarczym przestają wystarczać. W rozejm w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej mało kto wierzy, traktując je jedynie jako stan przejściowy. Media epatują w nagłówkach złowieszczymi doniesieniami, że kolejne indeksy akcji, przekraczając barierę 20 proc. spadków, pogrążają się w bessie. Sygnały wysyłane przez Fed, że w 2019 roku czeka nas jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych, zamiast oczekiwanych dwóch, inwestorzy interpretują negatywnie. Panują marne nastroje. Za oceanem słychać coraz częściej: everything is bubble. – wyjaśnił Marcin Kuchciak, wiceprezes zarządu Zenit Management, twórca raportu.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rozwinięte rynki akcji (MSCI World) zakończyły IV kwartał 2018 r. ponad 14-proc. przeceną. Spadki na nich okazały się silniejsze niż w przypadku rynków wschodzących (MSCI Emerging Markets stracił około 8 proc.), czy peryferyjnych (MSCI Frontier Markets zniżkował o niespełna 5 proc.). W tym otoczeniu ceny polskich akcji mierzone w dolarze amerykańskim (MSCI Poland) spadły o 3,2 proc.

Rynek długu co do zasady nie dostarczył posiadaczom obligacji powodów do zadowolenia. Nieznaczne zyski zapewniły obligacje skarbowe. Widać wyraźnie odpływ kapitału z obligacji niskiej jakości na rzecz tych o wysokiej jakości. Polski TBSP zakończył rok symbolicznym zyskiem, na który istotny wpływ miały różnice kursowe dolara wobec złotego.

Na początku grudnia doszło do tymczasowego, ale jednak, odwrócenia krzywej dochodowości amerykańskich obligacji skarbowych (3 i 5-letnie obligacje). Rentowności długu o dłuższym terminie zapadalności okazały się niższe niż tych o krótszym terminie. Nie jest to normalna sytuacja, wskazuje raczej na deficyt zaufania pożyczkodawców. Ostatnio tego typu zjawisko wystąpiło w 2007 roku. Rok później doszło do spektakularnej bessy. Co ważniejsze, inwersja krzywej jest bardzo wiarygodnym wskaźnikiem. Za każdym razem, kiedy do niej dochodziło, rynki czekały poważne kłopoty. Wiarygodnym potwierdzeniem tego zagrożenia będzie dla mnie klasyczna inwersja amerykańskich dziesięciolatek i dwulatek o charakterze nietymczasowym – powiedział Marcin Kuchciak.

Większość walut z czołowej dwudziestki rankingu BIS osłabiała się wobec dolara amerykańskiego. Z kluczowych walut typu fiat umacnianiu się dolara oparł się jedynie jen, który zyskał 3 proc. w IV kwartale 2018 roku. Nieco większe zyski na pozycjach walutowych wobec dolara osiągnęli inwestorzy mający lirę turecką (prawie 13 proc.), reala brazylijskiego (około 4 proc.). W obu wypadkach zyski z ostatniego kwartału miały jedynie charakter korekcyjny, gdyż obie waluty straciły w 2018 roku wobec dolara odpowiednio: 39 i 17 proc.

– 2018 rok stał pod znakiem silnego dolara. Zapoczątkowany cykl podwyżek procentowych za oceanem w obliczu wyczekującego stanowiska pozostałych wiodących banków centralnych doprowadził do napływu kapitału na rynek amerykański. Sile dolara sprzyjały ponadto wyższe niż w Eurolandzie czy Japonii oczekiwania co do skali wzrostu gospodarczego, a wysiłki administracji Donalda Trumpa, mające na celu redukcję deficytu w obrotach handlowych, również nie pozostały bez echa – ocenił Marcin Kuchciak z Zenit Management.

W obliczu obaw o kondycję światowej gospodarki i wycen głównych aktywów inwestorzy skierowali kapitał również na rynki kruszców. Złoto zyskało w IV kwartale ponad 7 proc., a srebro niemal 5 proc., co nie doprowadziło jednak do zakończenia zyskami całego 2018 roku. Złoto straciło 2 proc., a srebro 10 proc. w perspektywie ostatnich 12 miesięcy.

– W poprzedniej edycji wskazywałem, że na rynku metali szlachetnych interesująco wygląda sytuacja na palladzie. W czwartym kwartale 2018 roku jego cena po raz pierwszy przewyższyła, wprawdzie jak na razie tymczasowo, cenę złota. Pallad zyskał w czwartym kwartale 10 proc., kończąc całym 2018 rok jako jedyny z kruszców zyskiem (11,5 proc.) – skomentował Kuchciak.

Indeks DJ Commodity, ilustrujący zachowanie się rynków towarowych, zniżkował 7,5 proc. w IV kwartale 2018 roku. Poza wspomnianymi kruszcami najlepiej sobie radziły soft commodities z kakao na czele, którego cena wzrosła o ponad 17 proc. Na przeciwnym biegunie znalazła się ropa naftowa, której wycena rynkowa zniżkowała o przeszło 35 proc. Pokaźne, dwucyfrowe, straty wygenerowały aluminium i nikiel.

Najgorzej wiodło się w czwartym kwartale w obrocie na rynku kryptowalutowym. Zenit CryptoIndex, opisujący koniunkturę w zakresie wiodących ośmiu kryptowalut o najdłuższym stażu notowań, stracił prawie 44 proc., kończąc cały rok zniżką przewyższającą 80 proc. Ceny wielu kryptowalut przepołowiły się w ostatnim kwartale – przykładem mogą być ceny neo (-58,6 proc.), monero (-57,5 proc.), czy ethereumclassic (-53,1 proc.). Po raz pierwszy w historii ethereum utraciło na rzecz ripple drugą pozycję wśród kryptowalut o największej wartości w obiegu.

Inwestycje alternatywne zachowywały się niejednorodnie. Ceny dzieł sztuki zwyżkowały w solidnym dwucyfrowym tempie, co ostatnio miało miejsce na przełomie 2010 i 2011 roku. AMCI Global Index zyskał przeszło 25 proc., a najsilniejsze wzrosty miały miejsce w kategoriach: sztuka współczesna, fotografia i rzeźba. Stagnacja lub niewielkie spadki wystąpiły w kategoriach dzieła starych mistrzów i XIX wiek. Mimo to inwestycje w dzieła sztuki zakończyły się w 2018 roku niemal 2 proc. stratą. Spadki zdominowały kolekcje win – benchmarkowe indeksy LVX100 i LVX 50 straciły w ostatnim kwartale 2018 roku odpowiednio 0,8 proc. i 2,3 proc. Narastająco za ostatnie 12 miesięcy ceny kolekcji win praktycznie się nie zmieniły. Najmniej powodów do zadowolenia mieli lokujący kapitał w diamenty. Czwarty kwartał przyniósł niemal 5 proc. stratę, choć cały rok był zyskowny (prawie 2 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • BAH szuka inwestorów

  British Automotive Holding postanowił zbadać możliwości pozyskania inwestorów dla swoich spółek zależnych prowadzących działalność na rynku motoryzacyjnym oraz częściowej lub całkowitej dezinwestycji wybranych obszarów biznesu, podała spółka. Badanie ma związek z planowanym zakończeniem współpracy Grupy BAH z koncernem Jaguar Land Rover w charakterze generalnego importera i koniecznością dostosowania planu reorganizacji Grupy do aktualnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym.

 • Enea utworzyła odpisy obciążające wynik netto grupy na ok. 780 mln zł

  Enea utworzyła odpis aktualizujący wartość udziałów w spółce Enea Wytwarzanie oraz odpisy związane z pożyczką i zobowiązaniem Enei względem Energi do zwrotu połowy pożyczek wraz z odsetkami, udzielonych przez ten podmiot do Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Odpisy spowodują zmniejszenie zysku netto spółki o ok. 674 mln zł oraz zysku netto jej grupy kapitałowej o ok. 779 mln zł.

 • Plantwear miał 64 tys. zł straty netto w II kwartale 2020 r.

  Plantwear odnotował 64 tys. zł jednostkowej straty netto w II kw. 2020 r. wobec 116 tys. zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji producenta drewnianych zegarków i biżuterii spada w środę rano o 9,45 proc., a za jedna akcję zapłacimy 11,50 zł.

 • Tauron sygnalizuje sporą stratę netto za II kwartał

  Tauron Polska Energia wypracował 479 mln zł skonsolidowanej straty netto i 1 450 mln zł zysku EBITDA w II kw. 2020 r., podała spółka, prezentując szacunkowe dane. W środę rano notowania koncernu energetycznego spadają momentami o ponad 2 proc.

 • Złoto spada jak kamień Katalizatorem dla spadków na rynku złota stało się dostosowanie na rynku długu, w wyniku którego rentowności amerykańskich 10-latek wzrosły z 0,52 proc. w poniedziałek do nawet 0,66 proc. podczas wtorkowej sesji.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR