Najlepszy kwartał na polskim rynku akcji od 11 lat

Wzrosty, jakie zapanowały na polskim rynku akcji w drugim kwartale były najsilniejsze od 2009 roku, kiedy rynki finansowe podnosiły się po krachu, kojarzonym z upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. MSCI Poland poszedł w górę o 21 proc., a NC Index, opisujący koniunkturę na rynku alternatywnym odnotował rekordową zwyżkę, o 85 proc. w USD – wynika z raportu IRR Quarterly.

Polski rynek akcji, wzorem większości giełd na świecie, zwyżkował w drugim kwartale, odrabiając znaczną część strat po „koronakrachu” z pierwszego kwartału, gdy indeks szerokiego rynku WIG spadł z ok. 58 tys. pkt. do ok. 36 tys. pkt. W efekcie WIG20, WIG i mWIG40 zanotowały największe kwartalne wzrosty od trzeciego kwartału 2009, a sWIG80 od drugiego kwartału 2009 roku.

– Od 11 lat nie było tak dobrego kwartału dla inwestorów, lokujących kapitał w polskie akcje. Być może spora w tym zasługa inwestorów zagranicznych, gdyż przepływy kapitału do krajowych funduszy zdają się nie wyjaśniać w pełni wysokich obrotów. Obroty na WIG20, domenie wielu inwestorów zagranicznych, były najwyższe od 2013 roku. Korzystny dla tej klasy inwestorów był również umacniający się złoty, co za sprawą różnic kursowych poprawiło wyniki – EUR/PLN zniżkował z ok. 4,60 na początku kwartału do nieco poniżej 4,40 na początku czerwca – napisano w raporcie.

Najlepszym sektorem w drugim kwartale była energetyka. WIG-energia zyskał 67 proc. w USD. Był to najmocniejszy kwartalny wzrost w historii dotychczasowych kwotowań indeksu.

indeksy sektorowe polskiego rynku akcji w Ii kwartale 2020 r. (Fot. IRR Quarterly)

Początkowo nic nie zapowiadało, że indeks zakończy kwartał tak wysoką stopą zwrotu – WIG-energia poruszał się w przedziale ok. 1.200-1.400 pkt. Dopiero pod koniec maja doszło do silnych wzrostów, kiedy inwestorzy dowiedzieli się o zmianie rządowej koncepcji funkcjonowania spółek energetycznych.

15 maja wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że nie będzie konsolidacji energetyki z górnictwem. Kilka tygodni później, 19 czerwca, polityk potwierdził majową deklarację, wskazując, że kierowany przez niego resort pozytywnie ocenia wydzielenie aktywów węglowych z grup energetycznych, które miałyby trafić do jednego podmiotu kontrolowanego przez Skarb Państwa.

– Te wypowiedzi wystarczyły, żeby uwolnić wartość spółek energetycznych. Jeżeli deklaracje rządu zmaterializują się w formie akceptowalnej przez inwestorów finansowych, to mogłoby oznaczać dalsze wzrosty akcji sektora. Byłyby one rozłożone o wiele bardziej w czasie w porównaniu z dynamiką zmian cen z drugiego kwartału. Obecnie sektor energetyczny jest wyceniany na bazie EV/EBITDA na poziomie ok. 5 pkt., podczas gdy średnia wartość tego wskaźnika dla europejskich konkurentów jest bliższa 9-10 pkt. – napisano w IRR Quarterly.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Drugim najlepszym sektorem na GPW w Warszawie był gaming. WIG.GAMES zwyżkował o 58 proc. w drugim kwartale w przeliczeniu na USD. Indeks ustanowił w czerwcu maksimum historyczne, przekraczając 34.000 pkt. Cała piątka uczestników WIG.GAMES odnotowała również najwyższe kursy w historii: CD Projekt w maju, a 11 bit studios, CI Games, PlayWay i Ten Square Games miesiąc później.

Wzrost ceny CD Projekt doprowadził do tego, że zdetronizował on dotychczasowego lidera pod względem kapitalizacji – PKO BP, a ponadto wartość rynkowa firmy przewyższyła największą europejską spółkę gamingową – Ubisoft.

– Na akcjach spółek gamingowych gorączka zakupów trwa w najlepsze. Poza silnymi zwyżkami spółek z WIG.GAMES zwraca uwagę szeroki strumień ofert spółek, wybierających się na NewConnect, zapowiedzi przeniesienia notowań niektórych firm z NewConnect na rynek regulowany, a na platformach crowdfundingowych wiele ofert dotyczy firm z sektora – ocenili autorzy IRR Quarterly.

– Cyberpunk 2077 jest tak naprawdę niezwykle ważną produkcją dla całego giełdowego gamingu. Niesatysfakcjonujące wyniki sprzedażowe nowej gry doprowadziłyby do poważnego pogorszenia sentymentu dla wszystkich firm sektora. Ubisoft to 1,6 mld euro sprzedaży za ostatni rok obrotowy, sporo znanych tytułów, w tym Assassin’s Creed, Far Cry, Rainbow Six, Watch Dogs czy Splinter Cell. W porównaniu z nim CD Projekt to firma o sprzedaży nieco ponad 100 mln euro i zdecydowanie mniej zdywersyfikowana produktowo, w dużej mierze zależna od sukcesu Cyberpunka. To przekłada się na ryzyko inwestycji, oznaczając, że CD Projekt nie może sobie pozwolić na potknięcie – dodali.

Najmniej powodów do zadowolenia mieli posiadacze banków. WIG-banki zyskał wprawdzie 4 proc. kdk, ale był najsłabszy spośród wszystkich sektorów i jako jedyny odnotował jednocyfrowy wzrost.

28 maja RPP zaskoczyła rynki, podejmując decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych. Stopa referencyjna została obniżona do 0,1 proc.

– Niski koszt pieniądza miałby doprowadzić do zwiększenia zapotrzebowania na kredyty ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Tyle, że nie jest to wcale takie oczywiste. Bliższe nam jest podejście, że obniżka będzie miała niewielki wpływ na wzrost akcji kredytowej, bo wielu ludzi i firm w czasach niepewności spowodowanej epidemią koronawirusa raczej zaciśnie pasa niż będzie zadłużać się – wskazano w opracowaniu.

– Sektor bankowy straci na obniżce. Banki zresztą informowały o negatywnym wpływie obniżki na ich wyniki finansowe, a dochody pozaodsetkowe nie wypełnią ubytku marży. Może dojść do obniżenia akcji kredytowej w sektorze, a rentowność niektórych kredytów skorygowana o koszty ryzyka może okazać się niższa niż instrumentów dłużnych, co wyznaczy potencjalny kierunek działań banków – uważają autorzy IRR Quarterly.

Szczególnie udany był drugi kwartał dla inwestorów, operujących na rynku alternatywnym. NC Index wzrósł o 85 proc., co było najlepszym kwartalnym rezultatem w trzynastoletniej historii jego obliczania.

– Zachowanie NC Index jest zaskakujące. Na wielu sesjach obroty wynosiły kilkadziesiąt milionów złotych. Po raz ostatni taką skalę wolumenu wymiany można było zaobserwować w 2017 roku, co jednak wtedy nie doprowadziło do tak spektakularnych wzrostów. Szczególnie dobrze radziły sobie akcje spółek związanych z szeroko pojętą ekologią (np. fotowoltaika), ochroną zdrowia i technologią, w tym gamingowe – wskazali twórcy IRR Quarterly.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • PragmaGo wchodzi na Allegro. Kurs akcji wystrzelił PragmaGo podpisała umowę z Allegro. Giełdowa spółka dostała wyłączność na wdrożenie i obsługę faktoringu online dla klientów platformy. Po południu kurs akcji PragmaGo rośnie o ponad 20 proc.
 • Brokerzy, spready i szturmujący rynek początkujący inwestorzy. Na co należy uważać?

  Od dłuższego czasu, jeszcze przed pandemią, mówiło się o tym, że Polacy szukają alternatyw dla zbyt drogich inwestycji mieszkaniowych i miernie oprocentowanych lokat. Alternatywą stał się rynek terminowy, gdyż można grać na nim zarówno na wzrosty, jak i na spadki, a w trakcie pandemii miały miejsce incydenty, które bezprecedensowo podniosły zmienność, a tym samym możliwość zarobku. Pojawiły się m.in. problemy z płynnością na rynku złota czy krach na rynku ropy, co zmobilizowało niezdecydowanych do wejścia do świata inwestycji. Wielu z nich nie zdawało sobie sprawy z realiów handlu na rynkach finansowych. Na co należy uważać i co zrobić, by koszty transakcyjne były jak najniższe?

 • Polskie banki zaakceptowały ponad 1 mln wniosków o wakacje kredytowe. Zdecydowana większość to klienci indywidualni

  Do końca lipca polskie banki pozytywnie rozpatrzyły ponad 1 mln wniosków o odroczenie spłaty kredytów. Około 115 tys. z nich złożyli przedsiębiorcy, resztę w większości klienci indywidualni. Ci od 24 czerwca mają też możliwość wnioskowania o wakacje kredytowe także w trybie ustawowym, w ramach tarczy antykryzysowej 4.0. Jak informuje prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz – w skali całej Polski zgłoszono ich dotąd raptem kilkaset.

 • Amerykański DHS-CBP wybrał system DataWalk do poprawy bezpieczeństwa granic

  DataWalk, producent zaawansowanej platformy analityczno-wywiadowczej ogłosił, że stworzone przez spółkę oprogramowanie zostało wybrane przez U.S. Department of Homeland Security Customs and Border Protection (DHS-CBP), podała spółka. Platforma DataWalk zostanie wdrożona u zagranicznego partnera DHS-CBP w celu poprawy bezpieczeństwa granic kraju partnerskiego. Kurs akcji spółki rośnie w poniedziałek rano o 9,30 proc., a za jedna akcję zapłacimy 235 zł.

 • Forever Entertainment szacuje zysk netto na 13,4 mln zł w I połowie 2020 r.

  Forever Entertainment szacuje przychody netto ze sprzedaży na poziomie 15 mln zł, zysk z działalności operacyjnej (EBIT) na 6,7 mln zł, zysk netto w wysokości 13,4 mln zł w I półroczu 2020 roku. Kurs akcji producenta gier spada w poniedziałek rano o 6,42 proc., a za jedną akcję płacono 12,82 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR