Nakłady inwestycyjne Kruka spadły do 83 mln zł w III kwartale

Omawiane walory:

Kruk zainwestował w III kwartale 2019 roku 83 mln zł (-87 proc. r/r) w portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej blisko 734 mln zł. W tym samym czasie spłaty z portfeli posiadanych przez Grupę Kruk wyniosły 433 mln zł.

kruk, wyniki, windykacja

Kruk zainwestował w trzecim kwartale 2019 roku 83 mln złotych w portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej blisko 734 mln złotych.

Grupa Kruk zainwestowała w trzecim kwartale w 33 portfele na czterech rynkach: w Polsce, Rumunii, Czechach i Słowacji. Łączne nakłady w trzech kwartałach 2019 roku wyniosły 392 mln zł i były o 63 proc. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Nasze inwestycje zarówno w trzecim kwartale, jak i w całym 2019 roku są niższe od zakładanych. Są one też niższe od tych w analogicznym okresie roku poprzedniego, ale transakcyjne zwroty z tych inwestycji są znacząco wyższe w zestawieniu z portfelami nabytymi w 2018 i 2017 roku. Głównie inwestowaliśmy na rynku polskim i rumuńskim (łącznie 85 proc. od stycznia do września 2019 roku), celowo ograniczając czasowo inwestycje we Włoszech i Hiszpanii. Będziemy otwierać się na powrót do inwestycji na tych rynkach. – powiedział Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk.

>> Kosztowne włoskie wakacje – omówienie sprawozdania finansowego Kruk po II kw. 2019 r.

Obserwujemy rosnącą podaż portfeli w IV kwartale 2019 roku, który jest zazwyczaj najbardziej aktywnym kwartałem pod katem transakcyjnym. Dodatkowo widzimy coraz więcej czynników, które w dłuższej perspektywie powinny wpłynąć na zwiększenie skłonności banków do sprzedaży portfeli. Jednym z nich może być ostatni wyrok TSUE z dnia 03.10.2019 roku dotyczący kredytów w CHF. Choć nie ma on bezpośredniego przełożenia na wyniki i sytuację Kruka, to może wpłynąć na zwiększenie sprzedaży wierzytelności przez banki – dodał prezes.

Spłaty z portfeli posiadanych przez Grupę Kruk wygenerowały w trzecim kwartale 433 mln zł, co przełożyło się na blisko 1.307 mln zł spłat w perspektywie 9 miesięcy 2019 roku. To o 14 proc. więcej niż w tym samym okresie 2018 roku.

– Spłaty w trzecim kwartale spadły o 3 proc. w stosunku do drugiego kwartału 2019, co wynikało w głównej mierze z sezonowości. Jednocześnie zwiększa się kontrybucja Włoch w wartości wszystkich spłat, która już dziś sięga blisko 10 proc. vs. 7 proc. w analogicznym okresie 2018 roku. W porównaniu do trzeciego kwartału 2018 roku wartość spłat we Włoszech wzrosła o 56 proc., a w Hiszpanii o 49 proc.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. W czwartek kurs akcji spada o ponad 4 proc. O godzinie 13:30 za jeden walor spółki płacono 128,80 zł. To najniższy poziom od kwietnia 2015 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.
 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.

 • Kruk uchwalił nowy program emisji obligacji o wartości 700 mln zł

  To już VII program emisji obligacji wrocławskiej spółki. Środki pozyskane z emisji długu zostaną przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

 • Pandemia koronawirusa podcięła skrzydła Krukowi

  W I kwartale KRUK zainwestował zaledwie 57 mln zł w pakiety własne o łącznym nominale 505 mln zł. Spadek inwestycji o 68 proc. w ujęciu rocznym grupa tłumaczy globalną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Zarząd zakłada, że sytuacja epidemiczna i jej konsekwencje w Polsce i w krajach, w których grupa prowadzi działalność, będą mieć negatywny wpływ na wartość spłat w kolejnych miesiącach 2020 roku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR