X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Nasdaq na szczycie. W USA rozpoczynamy sezon wynikowy

Opublikowano: 2018-07-13 08:59:24

Czwartkowa sesja za oceanem zakończyła się pokaźną zwyżką głównych indeksów - S&P500 wzrósł o 0,9 proc. osiągając najwyższy poziom od marca, natomiast Nasdaq zaliczył zwyżkę o 1,3 proc., ustanawiając przy tym nowy rekord. Dobre nastroje udzieliły się również w Azji – większość indeksów w azjatyckiej części globu zyskało po ok. 0,5 proc., za wyjątkiem japońskiego Nikkei, który powiększył swoją wartość o ponad 1,9 proc.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

W piątek w USA rozpocznie się sezony wynikowy za drugi kwartał. Jako pierwsze, tradycyjnie swoje wyniki opublikują amerykańskie banki, czyli Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo. Aktualne prognozy dotyczące rocznej dynamiki zysków spółek należących do indeksu S&P500 zamykają się w granicach 20 proc. Opierając się jednak na doświadczeniu płynącym z poprzedniego sezonu wynikowego, można oczekiwać, że inwestorzy szczególnie skoncentrują się na przedstawianych przez firmy projekcjach kształtowania się przyszłych wyników. Natomiast nie jest wykluczone, że wspomniane projekcje nie będą już tak okazałe, jak prezentowana bieżąca dynamika zysków i przychodów. Niewątpliwie czynników ryzyka, które w kolejnych miesiącach mogłyby solidnie pokrzyżować ambitne plany amerykańskich przedsiębiorstw nie brakuje. Wśród nich naturalnie należy wymienić efekty wojny handlowej, które prędzej czy później mogą uderzyć w amerykańskie spółki, w tym również w sektor technologiczny. Warto ponadto zwrócić uwagę na fakt, że stymulus fiskalny, który notabene przedłużył ekspansywną fazę cyklu koniunkturalnego w USA według niektórych wyliczeń może pozytywnie oddziaływać na prezentowaną dynamikę zysków spółek jeszcze przez III-IV kwartały – po tym okresie dodatkowe paliwo rozpędzające amerykańską gospodarkę najprawdopodobniej ulegnie wyczerpaniu.

Patrick Harker, szef Fed z Filadelfii w czwartkowym wywiadzie dla telewizji Bloomberg przyznał, że nadal popiera tylko jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, pomimo publikacji najświeższych danych inflacyjnych, które pokazują najwyższy wzrost cen konsumpcyjnych za oceanem od sześciu lat. W wywiadzie, Harker zaznaczył, że byłby w stanie opowiedzieć się za dwiema podwyżkami, ale tylko w sytuacji dalszego przyspieszania inflacji. Tymczasem mogłoby się zdawać, że perspektywa skorygowanie się cen ropy naftowej oraz wyższy efekt bazy zwiększa prawdopodobieństwo ustabilizowania się w kolejnych miesiącach również wspomnianej inflacji CPI. Zauważmy przy tym, że bardzo skromna przewaga zwolenników szybszej normalizacji polityki pieniężnej w USA oraz uspokajające wypowiedzi J. Powell’a w gruncie rzeczy nie przesądzają o tym, że w tym roku zobaczymy jeszcze dwie podwyżki, co stało się po ostatnim posiedzeniu FOMC scenariuszem bazowym.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Kliknij, aby powiększyć

Obecnie prezydent D. Trump przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii. W czwartek późnym wieczorem angielski dziennik The Sun opublikował materiał, w którym amerykański prezydent otwarcie krytykuje T. May za „miękkie” podejście do brexitu. D. Trump w wywiadzie zaznacza, że forma „miękkiego” brexitu oznacza dla niego, że przyszłe negocjacje handlowe pomiędzy USA a UK prowadzone będą tak naprawdę z UE. Przypomnijmy, że nie jest to aktualnie jedyny problem brytyjskiej premier – na początku tygodnia w akcie sprzeciwu wobec rozwiązania „miękkiego” brexitu została złożona rezygnacja przez dwóch ważnych ministrów. Podejście to siłą rzeczy nie jest mile widziane przez bardziej radykalną frakcję Konserwatystów, wśród których panuje ogólny sprzeciw wobec wszystkich praw i przepisów mających genezę w UE. W zaistniałej sytuacji przyszłość brytyjskiej premier wydaje się być nadal niepewna, a co za tym idzie wartość dotychczasowych ustaleń z UE stoi pod dużym znakiem zapytania.

Komentarz poranny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 13 lipca 2018 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Cena ropy naftowej sięga tegorocznych minimów

  O ile notowania złota i miedzi w bieżącym tygodniu pną się w górę, to zupełnie inna sytuacja panuje na rynku ropy naftowej. Inwestorzy są tam dużo bardziej pesymistyczni, a cena ropy sięga tegorocznych minimów.

 • Selvita podczas ASH 2018 zaprezentuje wyniki projektu SEL120

  Selvita zaprezentuje najnowsze wyniki projektu SEL120, małocząsteczkowego inhibitora CDK8 o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, podczas 60. American Society of Hematology Annual Meeting (ASH 2018), które odbędzie się w dniach 1-4 grudnia 2018 r. w San Diego.

 • Analiza techniczna 4 spadających noży z portfela Leszka Czarneckiego

  Łapanie spadających noży i na giełdzie i w życiu codziennym często kończy się źle. Jednak nawet po najbardziej drastycznych przecenach przychodzi czas na solidną (choć zazwyczaj krótką) korektę wzrostową. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl sprawdził, jak po środowym odbiciu prezentuje się układ techniczny na wykresach Idea Banku, Getinu, Getin Noble Banku oraz Open Finance.

 • A jednak może być lepiej niż na Wall Street

  Po wtorkowym „przesileniu” rynki zaczęły łapać grunt pod nogami. Szczególnie cieszy relatywna siła WIG20, który był dziś zdecydowanym liderem wzrostów na Starym Kontynencie. Polski indeks blue chipów w skali ostatniego miesiąca zyskał 1,2 proc., natomiast w tym samym czasie S&P500 stracił 3,7 proc., a Nasdaq -6,5 proc. Jak widać, scenariusz w którym polski parkiet wypada lepiej na tle pogrążonej w korekcie Wall Street jest możliwy, choć faktem jest, że empirycznie zjawisko to bywa rzadkością.

 • Hanapeta Holdings umocnił się na pozycji lidera w akcjonariacie Polnordu

  Wyjaśniła się tajemnica wtorkowych wysokich obrotów na akcjach dewelopera mieszkaniowego. Za wczorajszymi transakcjami stał cypryjski wehikuł inwestycyjny Hanapeta Holdings.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku