Neuca skokowo poprawiła zyski i zwiększyła udział w rynku

Omawiane walory:

W III kwartale giełdowy dystrybutor farmaceutyków wypracował 45 mln zł zysku netto. To wynik o ponad 60 proc. wyższy niż przed rokiem. Neuca zwiększyła też udziały rynkowe w ujęciu rocznym o 3,4 pkt proc. do poziomu 32 proc.

neuca,wyniki,dywidenda,zysk

Neuca zanotowała skokowa poprawę zysków w III kwartale

Przychody ze sprzedaży wzrosły r/r o 15 proc. do 2.306,4 mln zł i okazały się o 200 mln zł wyższe od konsensusu. Po uwzględnieniu zdarzeń jednorazowych w III kwartale 2020 roku skorygowany zysk z działalności operacyjnej wzrósł o 53 proc. do poziomu 59 mln zł. Konsensus zakładał wynik w okolicach 45,5 mln zł. Skorygowany zysk netto w III kwartale 2020 roku wzrósł o 61 proc. i wyniósł 45,3 mln zł. EBITDA w III kw. wyniosła 75,31 mln zł wobec 52,52 mln zł rok wcześniej, a rentowność EBITDA – odpowiednio: 3,27 proc. wobec 2,62 proc.

– W III kwartale 2020 roku rentowność sprzedaży brutto wyniosła 10,86 proc. (wzrost o 0,87 pkt proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego). Narastająco po III kwartałach 2020 roku rentowność sprzedaży brutto wyniosła 10,61 proc. i była wyższa o 0,55 pkt proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019. Rentowność brutto na sprzedaży uległa polepszeniu z powodu zmiany struktury sprzedaży na korzyść produktów OTC z wyższą rentownością, przy znaczącym udziale rosnącego zaangażowania naszych klientów w programy partnerskie Partner+ i IPRA – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W trzecim kwartale grupa Neuca zwiększyła udziały rynkowe w ujęciu rocznym o 3,4 pkt proc. do 32 proc. W obszarze aptek niezależnych udziały osiągnęły najwyższą w historii grupy wartość 36,9 proc. (+4,8 pkt proc. r/r). Rynek hurtu aptecznego osiągnął w III kwartale wartość 7,9 mld zł, co oznacza wzrost o 1,5 proc. r/r. Wielkość rynku po III kwartałach wróciła do poziomu z analogicznego okresu minionego roku osiągając 23,7 mld zł (+0,2 proc. r/r).

Narastająco po III kwartałach Neuca miała 124 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 93,02 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 6.853,68 mln zł w porównaniu z 6.128,97 mln zł rok wcześniej. Podczas konferencji prasowej spółka podtrzymała dotychczasowa politykę dywidendową i zasygnalizowała możliwość podniesienia przyszłorocznej stawki o 10-15 proc.

– Nasza polityka dzielenia się zyskiem pozostaje niezmienna. Można zakładać, że dywidenda wzrośnie o 10-15 proc. Taka dynamika utrzymuje się niezmiennie od początku naszej obecności na giełdzie – powiedział prezes Piotr Sucharski podczas konferencji prasowej.

dywidendy,neuca

Źródło: Spółka

Grupa Neuca jest hurtowym dystrybutorem leków. Spółka jest notowana na GPW. W czwartek w południe kurs akcji grupy rośnie o 1,3 proc. do 599 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o NEUCA)

 • Neuca inwestuje w MTZ Clinical Research i wchodzi w obszar badań klinicznych wczesnofazowych

  Sieć ośrodków badań klinicznych w Europie Pratia, należąca do Grupy NEUCA, objęła 100 proc. udziałów MTZ Clinical Research - firmy specjalizującej się w projektach z zakresu badań klinicznych faz wczesnych, onkologii i hematologii. Prowadzone przez MTZ projekty wczesnofazowe ("first-in-human") realizowane są w kilku ośrodkach w Europie i kilkunastu na świecie.

 • DM BOŚ zaleca kupno akcji Neuki i Inter Cars

  Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ, w raportach z 2 listopada zaleca kupno akcji Inter Cars i Neuki. 12-miesięczna wycena docelowa dla dystrybutora części zamiennych wzrosła o 4 proc. do 264,90 zł za akcję (poprzednio 253,70 zł). Natomiast w przypadku hurtowego sprzedawcy leków wycena została podniesiona o 16 proc. do 620,90 zł na akcję (poprzednio 534,2 zł).

 • Neuca skupi 150 tys. akcji własnych po 525 zł za sztukę

  NEUCA ogłosiła ofertę zakupu nie więcej niż 150 000 akcji własnych, stanowiących na dzień ogłoszenia oferty łącznie nie więcej niż 3,44 proc. kapitału zakładowego, po cenie zakupu wynoszącej 525 zł za sztukę.

 • Neuca podtrzymuje politykę dywidendy, planuje dalszy skup akcji

  NEUCA chce kontynuować politykę dywidendy, która zakłada wzrost wartości dywidendy przypadającej na jedną akcję w przedziale między 10 a 15 proc. rocznie, poinformował wiceprezes ds. finansowych Grzegorz Dzik.

 • Neuca miała 30 mln zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

  NEUCA odnotowało 29,86 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 28,8 mln zł zysku rok wcześniej.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR