Nextbike Polska ucieka spod topora, niemiecki Nextbike GmbH zostanie jej głównym akcjonariuszem

Omawiane walory:

Nextbike GmbH obejmie większościowy pakiet akcji lidera polskiego rynku miejskich systemów rowerowych i dokapitalizuje spółkę kwotą 11 mln zł. 

nextbike, akcje,

Fot. Nextbike

Niemiecki Nextbike dokapitalizuje polską spółkę kwotą ponad 11 mln zł poprzez objęcie całej emisji akcji serii E i planowanej emisji serii F – łącznie 565 tys. akcji po cenie 19,47 zł za akcję. Tym samym stanie się największym akcjonariuszem posiadającym, po sfinalizowaniu transakcji, 51,7 proc. głosów na WZA.

– Mamy za sobą bardzo intensywne tygodnie. Cieszę się, że nasz dotychczasowy niemiecki partner zdecydował się wesprzeć nasze działania i planuje zwiększyć swój udział w akcjonariacie. Zaangażowanie kapitałowe Nextbike GmbH mityguje ryzyko niewypłacalności i upadłości Nextbike Polska. Takie zagrożenie wynikało z niepowodzenia realizacji projektu Mevo, braku zgody Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) na zaproponowane postępowanie restrukturyzacyjne – pomimo zgody pozostałych wierzycieli – oraz ostatecznie odstąpienie przez OMGGS od umowy dostaw i obsługi projektu Mevo. Moja misja dobiegła końca. Zostawiam spółkę w dobrych rękach. Jestem przekonany, że wynegocjowane rozwiązanie jest korzystne dla akcjonariuszy, samorządów i naszych partnerów biznesowych – powiedział ustępujący prezes Nextbike Polska Paweł Orłowski.

Ściślejsza integracja Nextbike Polska na poziomie kapitałowym i operacyjnym z partnerem technologicznym i licencjodawcą, jakim jest jednocześnie Nextbike GmbH, ułatwi współpracę i zniweluje ewentualne problemy operacyjne. W szczególności chodzi o formułę współpracy w zakresie dostaw sprzętu oraz systemów dla Nextbike Polska.

– Liczymy bardzo na uzyskanie efektów synergii, które pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe – dodał Orłowski.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zaangażowanie kapitałowe Nextbike GmbH według prezesa Orłowskiego jest obecnie najkorzystniejszym z dostępnych scenariuszy nie tylko dla spółki, jej akcjonariuszy, pracowników i banków finansujących, ale przede wszystkim dla partnerów po stronie samorządów oraz użytkowników systemów rowerowych obsługiwanych przez Nextbike Polska.

– Zrobimy wszystko, żeby w nowy sezon rowerowy spółka weszła ustrukturyzowana operacyjnie, wzmocniona i gotowa nie tylko do obsługi tegorocznej rekordowej floty rowerowej, ale także w pełni przygotowana do startu w nowych przetargach – zarówno w Polsce, jak i za granicą – podsumował Orłowski.

Póki co handel akcjami Nextbike Polska jeszcze nie ruszył. Teoretyczny kurs otwarcia wskazuje jednak na wzrost ceny o blisko 400 proc.

Nextbike Polska jest numerem jeden na polskim rynku miejskich systemów rowerowych pod względem liczby rowerów (ok. 80 proc. udziału w rynku). Spółka jest operatorem systemów rowerów miejskich w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. Spółka jest notowana na rynku NewConnect od 2017 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Nextbike, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Nextbike Polska: NB Tricity wnioskuje o ogłoszenie upadłości

  NB Tricity, spółka zależna NEXTBIKE Polska, złożyła do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, Wydziału Gospodarczego dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, wniosek o ogłoszenie upadłości.

 • Indeksy drepczą w miejscu, Comarch, Asbis i Nextbike drożeją po wynikach

  Brak nowych wieści nt. negocjacji handlowych sprawił, że handel na blue chipach jest nieco ospały. Dużo ciekawiej jest natomiast na mniejszych spółkach. W poniedziałek mocno drożeją akcje Comarchu, Asbisu i NEXTBIKE Polska.

 • WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

  WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

 • Tąpnięcie na kursie akcji Nextbike Polska. NB Tricity wnioskuje o upadłość

  Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot odstąpiło od umowy ze spółką NB Tricity - w 100 proc. zależną od NEXTBIKE Polska - dotyczącej systemu Mevo w Trójmieście, polegającej na dostawie, uruchomieniu oraz zarządzaniu i kompleksowej eksploatacji Systemu Roweru Metropolitalnego składającego się 4.080 rowerów czwartej generacji z napędem elektrycznym i 660 stacji rowerowych. Kurs akcji NEXTBIKE Polska zanurkował o blisko 24 proc.

 • Nextbike Polska: NB Tricity chce zawrzeć układ z wierzycielami

  Kondycja finansowa NB Tricity jest "poważnie i bezpośrednio zagrożona". Zarząd chce zawrzeć układ z wierzycielami w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i proponuje spłatę 10 proc. należności głównej w 12 równych ratach miesięcznych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR