Nieograniczone QE

Obecny kryzys, który przynajmniej tymczasowo banki centralne i rządy w państwach rozwiniętych mogą zalać pieniędzmi, może wciąż przybrać znacznie poważniejszy obrót w uboższych gospodarkach wschodzących, które, jak Indie, znajdują się w znacznie wcześniejszych stadiach pandemii niż Europa, czy nawet USA, mając jednocześnie znacznie mniej narzędzi do walki z nią.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Poniedziałek rozpoczął się w Europie od głębokich spadków, ale w oczekiwaniu m.in. na niemiecki stymulus (przyjęto pakiet o wartości 750 mld euro) i decyzję Senatu w sprawie programu fiskalnego w USA, rynki w pierwszej części dnia systematycznie przesuwały się w górę. Dalsze wsparcie przyszło jednak z innego źródła, gdy Fed ogłosił program nieograniczonego skupu obligacji skarbowych i MBS, deklarując, że będzie nabywał ich tyle, ile będzie niezbędne, by utrzymać „niskie” koszty finansowania na amerykańskim rynku, zapewniając jednocześnie finansowanie przedsiębiorstw i planów fiskalnych, zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym. Zupełnie bezprecedensowe działanie, na myśl o którym zapewne dwie dekady temu zjeżyłyby się włosy na głowie wszystkich ekonomistów, oznacza w praktyce, że znaczna część amerykańskiego rynku obligacji zaczyna poruszać się w nowej rzeczywistości, w której bank centralny jest gotów obsłużyć dowolną ilość podaży ze strony innych uczestników systemu finansowego, a zważywszy na zadeklarowaną skalę zakupów w wysokości 125 mld USD dziennie, skala nabyć w ciągu czterech dni osiągnie poziom całego siedmiomiesięcznego QE2.

Pierwszą reakcją rynku było silne wybicie w górę, które przejściowo wyniosło europejskie indeksy nad kreskę, ale potem ujawniła się nowa podaż. Rynek ewidentnie musi przetrawić wymykającą się zdrowemu rozsądkowi strategię walki z obecnym kryzysem. Głównym jej beneficjentem wśród bardziej ryzykownych aktywów w pierwszym dniu handlu stało się złoto, które w momencie pisania komentarza kosztuje ponad 1.570 USD za uncję. Główne indeksy w Europie straciły od 1,1 proc. (FTSE MiB) do 3,3 proc. (CAC40). Bardzo słabo wypadała GPW po ubiegłotygodniowym odbiciu. WIG20 spadł o 5,6 proc., mWIG40 o 3,1 proc., a sWIG80 o 2,3 proc. Kurs EUR/PLN krąży wokół 4,60 i na razie niewiele wskazuje, by znalazł dno.

eur,pln

EUR/PLN wykres dzienny

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 zamknęło się 2,9 proc. niżej, ale już np. NASDAQ osunął się o zaledwie 0,3 proc. Pierwsza reakcja Wall Street mogła być rozczarowująca, ale nie oznacza to, że porozumienie ws. pakietu fiskalnego nie okaże się wreszcie katalizatorem dużych wzrostów, szczególnie, że dyskusja w Senacie wydaje się zmierzać w stronę dalszego powiększania planu. Kontrpropozycja Demokratów może kosztować nawet 2,5 bln USD i poza 1.500 USD „helicopter money” na obywatela oraz zwiększeniem środków na służbę zdrowia zawiera także ekstrawagancki postulat wypłacania 600 USD tygodniowo osobom, które utraciły pracę z powodu epidemii.

Jeżeli nawet Wall Street nie wydawało się zachwycone nowymi pomysłami J. Powell’a, inwestorzy w Azji zareagowali na nie równie entuzjastycznie, jak prezydent Trump, który podobno zadzwonił do szefa Fed, gratulując mu „dobrej roboty”. Nikkei zamknęło się dziś 7,1 proc. wyżej, 4,6 proc. zyskuje w momencie pisania komentarza Hang Seng, kontrakty futures sugerują około pięcioprocentowe zwyżki w Europie i USA. Po wczorajszych dramatycznych spadkach i rekordowych odpływach z giełdy w Bombaju, od reszty rynków wciąż odstają Indie, w których setki milionów obywateli, nie posiadających w olbrzymiej części żadnych oszczędności i nie mogących liczyć na znaczące wsparcie państwa, zostało zmuszonych do pozostania w domach. Obecny kryzys, który przynajmniej tymczasowo banki centralne i rządy w państwach rozwiniętych mogą zalać pieniędzmi, może wciąż przybrać znacznie poważniejszy obrót w uboższych gospodarkach wschodzących, które, jak Indie, znajdują się w znacznie wcześniejszych stadiach pandemii niż Europa, czy nawet USA, mając jednocześnie znacznie mniej narzędzi do walki z nią.

Podczas gdy Wielka Brytania dołączyła wreszcie do państw zmuszających obywateli do izolacji, a panika w głównych mediach nie wydaje się jeszcze wygasać, ostatnie informacje z Włoch przynoszą nadzieję na przełom. Liczba nowych przypadków wirusa spadła w poniedziałek drugi dzień z rzędu, mniej niż w niedzielę było ofiar śmiertelnych. Oznacza to, że analogiczny punkt dla całego kontynentu może zostać osiągnięty przed końcem marca.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 24 marca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR