Notowania PCC Rokity bliżej szczytu po wynikach za 2017 rok

Omawiane walory:

Spółka chemiczna z Brzegu Dolnego ma za sobą kolejny udany rok. W piątek notowania akcji PCC Rokity podskoczyły o ponad 5 proc. i są o krok od historycznych szczytów.

(Fot. stockwatch.pl)

Wynik netto grupy PCC Rokita za 2017 rok był niższy r/r o 19,4 mln zł. Warto jednak zaznaczyć, że ubiegłoroczny rezultat zawyżyła sprzedażą świadectw efektywności energetycznej. Po wyeliminowaniu wpływu tego czynnika dolnobrzeska grupa może pochwalić się wzrostem zysku netto o blisko 18 proc. oraz większą EBITDA o ponad 15 proc. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1.285,9 mln zł w 2017 r. wobec 1.107,2 mln zł rok wcześniej.

Motorem napędowym wyników spółki były segmenty chloropochodne i poliuretany. W pierwszym wysoki poziom marż i wolumenu sprzedaży był zasługą sprzyjającej koniunktury i optymalizacji produkcji. EBITDA w tym segmencie wzrosła o ponad 41 proc. r/r. Dzięki wyższym cenom polioli, nowym produktom w portfolio i wzroście udziału w sprzedaży produktów wysokomarżowych, EBITDA segmentu poliuretanów urosła o 22 proc r/r.

Pozytywnie na wyniki chemicznej grupy przełożył się niższy podatek dochodowy. Efektywna stopa podatkowa spadła z 9 do 1 proc. (Rokita korzysta z ulgi za działanie na obszarze SSE).

– Atutem działalności Grupy jest dywersyfikacja portfolio produktowego, chroniąca nas częściowo przed wpływem cykli koniunkturalnych. Jesteśmy przekonani o skuteczności wybranego modelu biznesowego, przekładającego się również na osiągane wyniki. (…) W roku 2017 sfinalizowaliśmy transakcje zakupu części udziałów spółki produkcyjnej IRPC Polyol w Tajlandii, a w lutym tego roku zawarliśmy umowę nabycia kolejnych udziałów tej spółki. Dodatkowo nawiązaliśmy współpracę ze spółkami grupy Petronas, jednego z największych koncernów na świecie. Celem tej współpracy jest rozpoczęcie przygotowań do realizacji potencjalnej inwestycji w Malezji. – czytamy w liście do akcjonariuszy od zarządu.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Jeszcze w czwartek na łamach StockWatch.pl wspominaliśmy o przejęciu przez PCC Exol i PCC Rokita spółki w Malezji. Nabycie 100 proc. udziałów w PCC Oxyalkylates Malaysia to krok w stronę przygotowań do realizacji potencjalnej inwestycji produkcji oksyalkilatów w Malezji. Obecnie polskie spółki z grupy PCC są wciąż na wstępnym etapie analizy sytuacji i przygotowań do realizacji potencjalnego projektu,

Udany rok PCC Rokita zaliczyła również pod kątem wizerunkowym otrzymując tytuł „Ambasadora Polskiej Chemii”, przyznany przez Kapitułę Kampanii „Polska Chemia” realizowanej w ramach autorskiego projektu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Spółka została doceniona jako lider w branży chemicznej, który promuje innowacyjność oraz respektuje zasady zrównoważonego rozwoju.

W piątek kurs PCC Rokita podskoczył o 5 proc. do 114,50 zł. Długoterminowi inwestorzy z pewnością mogą być zadowoleni z inwestycji w chemiczną grupę z Brzegu Dolnego, gdyż od debiutu w czerwcu 2014 roku, kurs notowanego na rynku głównym GPW podmiotu wzrósł o blisko 4-krotnie.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PCCRokita, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR