Novavax dostarczy pierwsze szczepionki pod koniec 2021 r. Kurs akcji Mabionu spada

Omawiane walory:

Novavax wciąż czeka na zatwierdzenie szczepionki i ma problemy z produkcją. Spółka spodziewa się, że pierwsze dostawy szczepionek do UE zrealizuje dopiero pod koniec 2021 roku. Większość z planowanych 200 mln dawek ma być zrealizowana dopiero w 2022 roku.

mabion,novavax,szczepionka,2021

(Fot. mat. prasowe)

Agencja Reutera – powołując się na źródło unijne – poinformowała, że Novavax jeszcze w tym tygodniu ma podpisać nowe porozumienie ws. dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi do Unii Europejskiej. Pierwsze dostawy miałyby rozpocząć się pod koniec bieżącego roku. Agencja przypomniała, że Novavax zawarł wstępne porozumienie z UE w grudniu, ale ostateczne porozumienie zostało opóźnione, z powodu trudności z pozyskaniem niektórych surowców. Cytowany przez Reutera urzędnik dodał, że amerykańska firma wciąż ma problemy z produkcją, ale przygotowała już „harmonogram dostaw”. W poniedziałek kurs akcji Novavaksu spadł o 18 proc., a dziś w notowaniach przed sesyjnych kurs traci kolejne 2 proc.

Szczepionka Novavaksu była oceniana przez Europejską Agencję Leków (EMA) od lutego i wciąż nie została jeszcze zatwierdzona nigdzie na świecie. Na zielone światło czeka też Mabion, który obecnie jest na etapie dostosowywania zakładu w Konstantynowie Łódzkim do wytycznych amerykańskiego partnera. Proces transferu technologii ma zakończyć się jeszcze w tym półroczu.

Przypomnijmy, Mabion jeszcze na początku marca podpisał umowę ramową z firmą Novavax na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19, która jest pierwszym krokiem w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373 Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Zgodnie z zapowiedziami, Mabion ma być gotowy do uruchomienia produkcji praktycznie następnego dnia po dopuszczeniu preparatu do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Jeszcze w marcu spółki informowały, że spodziewają się decyzji o dopuszczeniu „w ciągu kilku tygodni”.

Mabion to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect, a w kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej giełdy. We wtorek rano kurs akcji Mabionu spada o 5 proc. do 60,10 zł. W porannym dołku za jeden walor płacono 57,33 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Mabion)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR