Nowa piątka spółek w portfelu DM AmerBrokers

Omawiane walory: , , , ,

Biuro wyrzuciło ze swojego wzorcowego portfela pięć ryzykownych spółek. W ich miejsce pojawiły się tzw. stabilizatory oraz jeden ciekawy papier zapomniany przez rynek. Zobacz na kogo stawiają w trudnych czasach eksperci z DM AmerBrokers.

Dom maklerski dokonał już czwartej w tym roku rewizji swojego modelowego portfela. Roszady przeprowadzono 11 czerwca. Licząc od początku roku, portfel DM AmerBrokers dał zarobić ponad 16 proc., co oznacza, że wyniki mWIG40 oraz sWIG80 zostają daleko w tyle. Indeksy średnich i małych spółek, w oparciu o które budowany jest portfel biura, zyskały odpowiednio 2,6 proc. i 9,2 proc. Jednak nawet portfel DM AmerBrokers nie ustrzegł się ostatnio spadków. Licząc od dokonania poprzednich zmian przeprowadzonych 25 kwietnia, strata wynosi 5,25 proc., ale pewnym usprawiedliwieniem może być spadek mWIG40 o 6,49 proc., a sWIG80 o 4,36 proc.

Słabsze zachowanie spółek z portfela DM AmerBrokers zmusiło biuro do przeprowadzenia zmian w jego składzie. Broker sięgnął m.in. po spółki defensywne, które pełnią rolę stabilizatora w niepewnych czasach.

– Na rynku jest cały czas dużo niepewności. Niewykluczone, że po ostatnich wzrostach znowu dojdzie do spadków. Dopóki nie wyjaśnią się kwestie zadłużonych państw ze strefy euro, to będziemy obserwowali siłowanie się indeksów. Stąd nasz portfel postanowiliśmy uzupełnić o spółki defensywne, takie jak Eurocash i Neuca oraz pozostawienie w nim dotychczasowych stabilizatorów – spółek chemicznych oraz Netii czy Kruka. – uważa Maciej Kabat, analityk DM AmerBrokers.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Neuca oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Neuca w serwisie StockWatch.pl

Jednak Eurocash i Neuca to nie jedyne potencjalne wzmocnienia w nowym rozdaniu biura. Oprócz tego mamy jeszcze trzy inne nowe spółki – Apator, MCI oraz Vistulę. O wyborze tych typów zdecydowały indywidualne powody. Analityk DM AmerBrokers w rozmowie ze StockWatch.pl uchyla rąbka tajemnicy, dlaczego zdecydowano się na wybór tych konkretnych spółek.

– Inwestycję w Eurocash traktujemy jako stabilizator portfela. Kurs spółki zachowywał się stabilnie w czasie majowych spadków, a niedawno jej akcje weszły w skład prestiżowego międzynarodowego indeksu MSCI Poland, co powinno sprzyjać dalszej stabilizacji kursu. Apator zasłużył na wejście do portfela w związku z bardzo dobrymi wynikami za 2011 rok oraz I kwartał 20112 r. Także w cały 2012 roku spółka powinna wykazać sporą dynamikę przychodów oraz zysków. Do tego Apator jest dobrze postrzegany przez inwestorów. Natomiast MCI wychodzi z inwestycji w sklep internetowy Mall.cz, za co może uzyskać 160 mln zł, a obecna kapitalizacja funduszu to 284 mln zł. Wydaje się więc, ze kurs spółki powinien mieć pole do wzrostów. Wśród nowicjuszy pojawiła się także Neuca, która pozytywnie wyróżnia się wynikami na tle branży. Sprzyja jej, że nie posiada segmentu detalicznego, który ucierpiał na zamieszaniu z refundacją leków. Do portfela dokooptowaliśmy także Vistulę, która jest po sporej przecenie. Tu zaryzykowaliśmy licząc na krótkoterminowe odbicie. Jednocześnie uważamy, że sytuacja na rynku walutowym, w tym zwłaszcza relacja EUR/PLN będzie korzystnie wpływać na wyniki spółki w tym roku. Vistula większość płatności za czynsze, które stanowią bardzo istotny element kosztów reguluje w euro. – argumentuje Maciej Kabat.

>> Więcej informacji na temat działalności windykacyjnej grupy Kruk oraz jej wyników finansowych >> znajdziesz na specjalnej stronie spółki w serwisie.

Pięć spółek przybyło, a pięć ubyło. W odstawkę poszli: ACE, Koelner, Libet, Mieszko oraz Amica. Tutaj także decydowały konkretne powody.

ACE usunęliśmy, gdyż kurs słabo się zachowywał. To może być spowodowane słabszym postrzeganiem branży motoryzacyjnej. Na Amice postanowiliśmy zrealizować zyski, bo kurs ostatnio osłabł. Decyzja o usunięciu Kolenera podyktowana była pogorszeniem płynności, co powoduje, że zachowanie kursu jest mocno nieprzewidywalne. Niemniej należy podkreślić bardzo dobre fundamenty tej spółki. Także w związku z niską płynnością i spadkiem kursu postanowiliśmy pozbyć się Libetu. Mieszko, ostatnia z wyeliminowanych spółek pokazała słabszy niż oczekiwaliśmy zysk operacyjny i netto w I kwartale. Do tego jej kurs spadał. – przyznaje Maciej Kabat.

>> W serwisie znajdziesz najnowsze analizy raportów kwartalnych wybranych spółek. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

W portfelowej jedenastce znajdują się także wcześniej obecne walory spółek: Action, Azotów Tarnów, Ciechu, Echo Investment, Kruka i Netii. Należy pamiętać, że zgodnie z zasadami portfela w jego skład wchodzą tylko spółki z indeksów mWIG40 i sWIG80, które są zarazem dla niego bezpośrednim benchmarkiem. Ostatnio biuro wprowadziło jeszcze jedno zastrzeżenie, chcąc uniknąć problemów związanych z małą płynnością walorów.

– Obroty na akcjach wybranej przez nas spółki powinny przekraczać 250 tys. zł w ciągu miesiąca. To założenie jest po to, by inwestorzy mogli dane papiery łatwiej kupić bądź sprzedać. – dodaje analityk DM AmerBrokers.

>> Rynkowi eksperci nie mają wątpliwości, że w 2012 roku inwestorzy mogą liczyć na kolejne wezwania. Na celowniku m.in. branża chemiczna. >> W pół roku na wezwania poszło już 6 mld zł, a to wciąż nie koniec.

DM AmerBrokers prowadzi swój portfel od czerwca 2009 roku. Ubiegłoroczna stopa zwrotu wyniosła prawie 11 proc. W tym czasie WIG spadł o 20 proc., a indeks sWIG80 ponad 30 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o apator, eurocash, mci, NEUCA, vistula)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR