Nowa strategia mBanku zakłada wypłatę połowy zysku netto w formie dywidendy

Omawiane walory:

Rada nadzorcza mBanku zatwierdziła nową strategię mBanku na lata 2020-2023. Zgodnie z planem, bank w kolejnych latach chce przeznaczać połowę zysku netto na dywidendę.

mBank,strategia,dywidenda

mBank: Nowa strategia zakłada wypłatę dywidendy wys. 50 proc. zysku netto

W sektorze bankowym ostatnie słowo w kwestii dywidend należy do KNF. Zgodnie z wytycznymi dot. podziału zysku za 2019 rok, banki będą mogły wypłacić do 50 proc. dywidendy, jeżeli posiadają współczynnik Tier 1 wynoszący co najmniej 11,5 proc. + 75 proc. * bufor CHF + bufor OSII oraz TCR na poziomie co najmniej 13,5 proc. + bufor CHF + bufor OSII. Zdaniem Marty Czajkowskiej-Bałdygi, analityk Haitong Banku, mBank może nie sprostać wymaganiom nadzoru, ale na przyszłoroczną wypłatę będzie mógł przeznaczyć ok. 1 mld zł z zysków zatrzymanych z lat poprzednich. Według jej szacunków, stawka na akcję może wynieść 25,16 zł.

>> Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

W tym roku bank – zgodnie z rekomendacją KNF – nie wypłacił dywidendy. Rok wcześniej spółka dostała zielone światło. Akcjonariusze otrzymali po 5,15 zł na akcję z zysku. Łącznie do podziału trafiło 217,91 mln zł.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mBank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR