Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.

dywidendy,wig20,prognozy,2020

W 2020 r. aż 15 spółek z indeksu WIG20 może wypłacić łącznie 14,3 mld zł dywidend.

Równo rok temu eksperci przepytani przez StockWatch.pl prognozowali, że w 2019 r. 13 spółek z prestiżowego indeksu GPW wypłaci łącznie 12,8 mld zł dywidend. Obie prognozy udało się zrealizować niemal w punkt, choć po drodze nie obyło się bez niespodzianek i przetasowań w składzie indeksu. Ostatecznie 13 spółek podzieliło między akcjonariuszy 12,3 mld zł. Wśród negatywnych niespodzianek można wymienić brak dywidendy w KGHM-ie i mBanku, a pozytywnych drugą w historii wypłatę CD Projektu, pierwszą po dłuższej przerwie wypłatę z JSW i Cyfrowego Polsatu czy rekordowe stawki w Orlenie i Lotosie.

W tym roku o wyższe dywidendy będzie trudniej, bo koniunktura hamuje, a do tego wiele spółek – głównie tych z udziałem Skarbu Państwa – planuje wielomiliardowe inwestycje. Sytuację mogą uratować banki. Według optymistycznych prognoz, w 2020 r. giełdowe tuzy wypłacą łącznie nawet 15,3 mld zł. Na dywidendę raczej nie mają co liczyć akcjonariusze Alior Banku, Dino Polska, JSW, Orange Polska i Taurona.

W energetyce dywidendy ze świecą szukać

Jedną z branż, w której CAPEX liczony jest w dziesiątkach miliardów złotych jest energetyka, która w WIG20 po tegorocznej korekcie reprezentowana jest już tylko przez dwie spółki – Tauron i PGE. Co do pierwszej nikt nie ma wątpliwości – na dywidendę nie ma co liczyć. Zarząd Taurona na etapie rekomendacji musi pamiętać o potrzebach finansowych i kowenantach. Natomiast przy PGE jest pewien znak zapytania. Branżowy gigant co prawda zawiesił dywidendy za lata 2016-2018, więc teoretycznie w przyszłym roku powinien wznowić wypłaty, ale rynkowi eksperci jakoś w to nie wierzą. Zdecydowana większość analityków w swoich prognozach zakłada brak wypłaty.

– Nie spodziewam się w przyszłym roku dywidend ze spółek energetycznych. Jeśli jakaś się pojawi, będzie to spora niespodzianka. Tauron obecnie walczy o utrzymanie kowenantów, więc będzie zaciskać pasa. PGE co prawda skończyło jeden cykl inwestycyjny, ale już szykuje się do kolejnego. Przyszłoroczny CAPEX to naszym zdaniem 6-7 mld zł, czyli tyle, ile spółka wygeneruje EBITDA. Główne wydatki PGE na 2020 r. to dokończenie B11 i modernizacja bloków w Turowie, inwestycje w ciepłownictwo oraz OZE (w tym 3 farmy wiatrowe) – wylicza Krystian Brymora, analityk DM BDM.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wyjątkiem jest Kamil Kliszcz z DM mBanku, który liczy na skromną dywidendę z PGE. Jego zdaniem, spółkę stać na wypłatę w przyszłym roku 0,37 zł na akcję.

C jak Cyberpunk, D jak dywidenda

Trzecią w swojej historii dywidendę powinien wypłacić CD Projekt. Spółka w kwietniu wyda Cyberpunka 2077, tytuł, na który czekają gracze na całym świecie. Nawiązując do słów samego prezesa można powiedzieć, że wysokość przyszłorocznej dywidendy będzie zależała od skali sukcesu, czyli sprzedaży gry. Zdaniem eksperta z DM BOŚ, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, spółka z czystym sumieniem będzie mogła przeznaczyć na wypłatę cały zysk za 2019 r.

– CD Projekt ma sporą poduszkę finansową. Jeśli Cyberpunk 2077 spełni oczekiwania spółki i zarząd będzie miał pewność, że gra realizuje założenia, to nie ma przeciwwskazań, aby na wypłatę trafiło blisko 100 proc. zysku za 2019 r. Szacuję, że ten rok spółka zamknie z wynikiem 112,8 mln zł netto, co dawałoby około 1,14 zł dywidendy na akcję – prognozuje Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Emocje studzi natomiast Piotr Bogusz. Jego zdaniem CD Projekt mimo iż ma poduszkę finansową, to nie koniecznie będzie chciał z niej skorzystać i z ewentualną dywidendą wstrzyma się do 2021 r., gdy będzie mógł podzielić się zyskami z Cyberpunka.

– Zakładam, że spółka wstrzyma się z wypłatą dywidendy w 2020 r. z dwóch powodów. Pierwszy to rozliczenie programu motywacyjnego dla pracowników, którego wartość sięgnie 1,5-1,6 mld zł. Po drugie spółkę w przyszłym roku czekają wysokie nakłady na marketing Cyberpunka – mówi Piotr Bogusz, analityk DM mBanku.

Rozstrzał prognoz sprzedaży Cyberpunka jest całkiem spory. Agencja Bloomberg w tegorocznej edycji TOP 50 prognozowała 20 mln kopii w roku premiery. Na polskich inwestorach ta liczba nie robi większego wrażenia. Prognozy krajowych brokerów są dużo wyższe. Noble Securities w październikowym raporcie założył sprzedaż 23 mln kopii, DM mBanku we wrześniu – 24 mln egzemplarzy, a Vestor DM w lipcu tego roku aż 26 mln kopii. W tym tygodniu swoja prognozę przedstawiła Ipopema Research. Biuro oczekuje, że Cyberpunk 2077 w ciągu 12 miesięcy od premiery sprzeda się w nakładzie 28 mln egzemplarzy. Jednak na dywidendę wypłaconą z zysków z Cyberpunka trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Kopalnie muszą zaciskać pasa

Pod mocnym znakiem zapytania stoją dywidendy z sektora surowcowego. W tym roku po kilkuletniej przerwie z pokaźną wypłatą wróciło JSW. Stawka 1,71 zł dała stopę dywidendy na poziomie ponad 5 proc. Niestety, wiele wskazuje na to, że na kolejną wypłatę w przyszłym roku nie ma co liczyć.

– JSW ma za sobą całkiem niezły rok, ale też duże inwestycje. Tegoroczny CAPEX zamknie się na poziomie 2 mld zł. Wydatki w 2020 r. też będą wysokie – wyniosą między 1,7 a 1,8 mld zł. JSW inwestuje w nowe wydobycie, a to kosztuje. Do tego w przyszłym roku dojdzie obciążenie w postaci nowej kopalni Bzie-Dębina – wylicza Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Przed kolejną szansą na rehabilitację stanie KGHM. Lubiński kombinat w kwestii dywidendy pauzuje już dwa lata, a mimo to wciąż widzi się jako spółkę dywidendową. Zdaniem eksperta DM mBanku, w przyszłym roku KGHM może wypłacić 1,50 zł na akcję.

– Dywidenda będzie skromna, spodziewam się 1,50 zł na akcję. Prezes już dwukrotnie deklarował, że KGHM chce być spółką dywidendową. Przed kombinatem również duże inwestycje, głównie w utrzymanie wydobycia w kraju – mówi Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Noga z gazu

Spore inwestycje i ważne przetasowania szykują się w sektorze paliwowym. Orlen i Lotos w tym roku szarpnęły się na wyższe stawki – odpowiednio 3,50 zł i 3 zł na akcję. W przyszłym roku o większe wypłaty będzie ciężko. Zdaniem Kamila Kliszcza, dyrektora Departamentu Analiz DM mBanku, obie spółki mogą w najlepszym wypadku powtórzyć tegoroczne dywidendy.

– Lotos powinien wypłacić taką samą stawkę jak w tym roku. Dywidenda Lotosu może być wpisana w transakcję przejęcia przez Orlen. W wypadku płockiej spółki bazowo zakładam powtórzenie dywidendy z tego roku. Wiele będzie zależało od otoczenia makro (a te jest coraz trudniejsze) i ostatecznych parametrów przejęcia Lotosu i Energi. Z tego powodu istnieje ryzyko nieco niższej wypłaty w 2020 r. – mówi Kamil Kliszcz, dyrektor Departamentu Analiz DM mBanku.

Stawkę zamyka PGNiG, które zdaniem eksperta DM mBanku w przyszłym roku wypłaci 13 groszy na akcję. Poprzednim razem spółka gazowa tak mało płaciła w 2012 r.

Dywidenda na łączach

W przyszłym roku groszem sypną też telekomy i spółki medialne. Wyjątkiem będzie Orange Polska, które do płacenia dywidendy chce wrócić najwcześniej w 2021 r., ale i tę datę zarząd uzależnia od ceny pasma 5G.

W wypadku Cyfrowego Polsatu sprawa jest znacznie prostsza. Zgodnie z tegoroczną propozycją Zygmunta Solorza, spółka w latach 2019-2021 ma wypłacić łącznie co najmniej 1,8 mld zł. Co roku do akcjonariuszy ma trafiać ok. 595 mln zł, czyli 0,93 zł na akcję. Dokładnie taką dywidendę Cyfrowy Polsat wypłacił w tym roku, a stopa dywidendy wyniosła nieco ponad 3 proc. Jeszcze ciekawiej zapowiada się dywidenda Play Communications. Spółka notuje coraz lepsze wyniki, dzięki czemu po III kwartale podwyższyła cele na cały 2019 rok. Zarząd spodziewa się wzrostu skorygowanej EBITDA do ponad 2,4 mld zł. Wolne przepływy pieniężne dla właścicieli kapitału własnego (FCFF) mają przekroczyć poziom 850 mln zł.

– Naszym zdaniem spółka wypłaci przynajmniej 1,45 zł w 2020 r. w naszym bazowym, konserwatywnym scenariuszu (1,2 mld zł dodatkowych nakładów na częstotliwości w 2020 r.). Zakładając scenariusz bardziej optymistyczny (tj. 800 mln zł na aukcję) Play może zwiększyć dywidendę nawet o >25 proc. – uważa Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

W handlu nie ma pola do negocjacji

W branży handlowej walka o poziom przyszłorocznej dywidendy dosłownie toczy się do ostatniego dnia grudnia. Końcówka roku to dla spółek handlowych okres żniw i najwyższych obrotów. Po rewizji sektor w indeksie reprezentują CCC, LPP i Dino Polska. Dwie pierwsze mogą się pochwalić ponad 10-letnią historią wypłat. Natomiast właściciel sieci supermarketów mocno stawia na ekspansję i nie planuje wypłacać dywidendy w najbliższym czasie.

CCC w tym roku drastycznie przycięło budżet dywidendowy. Właściciel sieci sklepów z obuwiem do podziału między akcjonariuszy przeznaczył zaledwie 19,8 mln zł, co dało 0,48 zł na akcję i stopę 0,3 proc! To nie tylko najskromniejsza dywidenda w całym WIG20, ale też najmniejsza w historii spółki. CCC ma problem z rosnącym zadłużeniem, które już w III kwartale br. osiągnęło niezbyt komfortowe wartości.

– Wartość 3,3 wskaźnika dług netto/EBITDA na pewno nie można określić mianem niskiej, w szczególności biorąc pod uwagę zwyżkujący trend. Oczywiście spółka zdaje sobie sprawę z tej niekorzystnej tendencji i jasno komunikuje, że obniżenie zadłużenia będzie stanowiło priorytet w kolejnych kwartałach. Należy mieć nadzieję, że spółka zacznie wprowadzać w czyn swoje zapowiedzi, ponieważ wartości wskaźników zadłużenia zbliżają się do poziomów uznawanych za przynajmniej zastanawiające. Oczywiście, co jest zresztą prawdą, spółka podkreśla, że wzrost wskaźnika jest przede wszystkim (choć nie tylko) związany z spadkiem wartości EBITDA, co związane jest również z kosztami restrukturyzacji nowo przejętych podmiotów. Z zapowiedzi zarządu wydaje się, że faktycznie CCC okres istotnych nakładów inwestycyjnych ma już za sobą (zapowiedź braku M&A w kolejnych kwartałach czy wręcz latach) a wskaźnik długu jest nadal zgodny z konwenantami bankowymi – komentuje Przemysław Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

>> Niemieckojęzyczne buty wciąż cisną – omówienie sprawozdania finansowego CCC po III kw. 2019 r.

Mimo napiętej sytuacji finansowej, analitycy liczą, że CCC podtrzyma serię dywidend. DM BOŚ prognozuje, że spółka w przyszłym roku wypłaci 0,69 zł na akcję, a DM mBanku nawet 2 zł na akcję.

Fajerwerków nie należy się też spodziewać w LPP. W tym roku odzieżowy gigant wypłacił 110 mln zł, czyli 60 zł na akcję, co dało stopę w okolicach 0,8 proc. Zdaniem analityków, LPP może jedynie nieznacznie zwiększyć poziom wypłacanej dywidendy. Prognozy na przyszły rok zamykają się w przedziale 45-65 zł na akcję.

– LPP realizuje program inwestycyjny, dlatego w przyszłym roku stawka dywidendy może skurczyć się do 45 zł na akcję. W wypadku CCC priorytetem powinno być delewarowanie. Spółka obniżyła CAPEX więc jest szansa na wzrost dywidendy do 2 zł na akcję – uważa Piotr Bogusz.

Banki mogą wypłacić nawet 7,7 mld zł

Jak co roku największy strumień gotówki popłynie z sektora finansowego. Cztery z pięciu zaliczanych do WIG20 banków powinny podzielić się zyskami w 2020 r. Branżowym outsiderem pozostaje Alior.

Banki w przyszłym roku mogą wypłacić naprawdę dobre dywidendy. Dużo oczywiście zależy od skali pozwów po wyrokach TSUE i od postawy audytorów (wysokość rezerw). Niemniej z drugiej strony mamy Komisję Nadzoru Finansowego, która wykazała dość liberalne podejście, obniżając bufory frankowe. – mówi Michał Konarski, analityk DM mBanku.

Czego pozytywnego możemy spodziewać się po największych reprezentantach sektora? Przede wszystkim powrotu do wypłat mBanku, któremu w tym roku plany pokrzyżowała Komisja Nadzoru Finansowego, oraz dużo wyższej r/r dywidendy w PKO BP. Po przeciwnej stronie są Pekao i Santander BP. Oba banki najprawdopodobniej przykręcą kurek z gotówką.

– W Santanderze po ponadprzeciętnej wypłacie w 2019 r. czas na normalizację czyli 5,35 zł na akcję. Niewykluczone, że bank dywidendę ograniczy do wypłaty jedynie części zysku za 2018 r. – uważa analityk DM mBanku.

Zdaniem Michała Konarskiego, najciekawiej w sektorze zapowiada się dywidenda z PKO BP. Branżowy gigant w tym roku wypłacił 1,33 zł na akcję, co już było pierwszą znaczącą stawką od lat. W przyszłym roku PKO BP może rozbić bank i wypłacić najwyższą dywidendę w całym WIG20. Analityk DM mBanku zakłada 3,13 zł na akcję (stopa dywidendy w okolicach 9 proc.). Do podziału PKO BP może przeznaczyć część zysku za 2019 r. oraz część wyniku za 2018 r. W sumie największy polski bank na przyszłoroczną dywidendę może wyłożyć nawet 3,9 mld zł.

– W przyszłym roku, zakładamy, że mBank wypłaci akcjonariuszom ok. 1 mld zł, ale będzie to dywidenda z zysków zatrzymanych z lat poprzednich. Stawka na akcję wyniesie 25,16 zł. Oczekujemy, że dywidenda w PKO BP wyniesie do 2,38 zł na akcję. Nieco niższą niż przed rokiem dywidendę wypłaci z kolei Pekao. W przyszłym roku stawka na akcję wyniesie 6,36 zł, a do podziału trafi 75 proc. zysku za 2019 r. W ujęciu r/r niższej wypłaty należy spodziewać się także w Santander Bank Polska, gdzie prognozuję 10,59 zł. Zakładam, że Santander na wypłatę dla akcjonariuszy przeznaczy 25 proc. zysku za 2019 r. oraz 542 mln zł odłożone w 2018 r. – mówi Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Marta Czajkowska-Bałdyga dodaje, że główną niewiadomą w kwestii przyszłorocznych dywidend pozostaje wysokość rezerw na kredyty frankowe. Niektóre banki sygnalizowały, że w IV kwartale można spodziewać się dodatkowych rezerw. Wysokość rezerw w poszczególnych bankach zdecyduje o kwotach przeznaczonych na dywidendy.

Listę zamyka PZU, czyli jak dotąd dywidendowy pewniak. Państwowy ubezpieczyciel regularnie od debiutu dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. W ubiegłym roku spółka wypłaciła największą i najhojniejszą dywidendę w całym WIG20. Do podziału trafiło nieco ponad 2,4 mld zł (2,80 zł na akcję), a stopa dywidendy wyniosła blisko 7 proc. W przyszłym roku wypłata może być jeszcze wyższa, ale warunkiem jest brak kosztownych akwizycji. Zgodnie ze strategią, PZU na dywidendę przeznacza 50 proc. zysku, 30 proc. na akwizycje, a 20 proc. na rozwój organiczny. Jeśli jednak nie wykorzysta budżetu na przejęcia, środki te mogą trafić na wypłatę dla akcjonariuszy.

– W wypadku PZU stawka na akcję powinna być wyższa r/r o 10 groszy, co oznacza wypłatę 2,90 zł na walor – mówi Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Prognozy dywidend na 2020 rok

Spółka Dywidenda w 2019 r. Stawka na akcję w 2019 r. Prognozowana dywidenda na 2020 r. Prognozowana stawka na akcję w 2020 r.
Alior Bank  
CCC 19,76 mln zł 0,48 zł 28-82 mln zł 0,69-2 zł
CD Projekt 100,92 mln zł 1,05 zł 112,8 mln zł 1,14 zł
Cyfrowy Polsat 594,78 mln zł 0,93 zł 594,78 mln zł 0,93 zł
Dino Polska
JSW 200,8 mln zł 1,71 zł
KGHM 300 mln zł 1,50 zł
Lotos 554,6 mln zł 3 zł 554 3 zł
LPP 110,07 mln zł 60 zł 83-120 mln zł 45-65 zł
mBank 1.065 mln zł 25,16 zł
Orange Polska
Pekao 1.732,3 mln zł 6,60 zł 1.669-1.695 mln zł 6,36 zł-6,46 zł
PGE
PGNiG 1.040 mln zł 0,18 zł 751 mln zł 0,13 zł
PKN Orlen 1.497 mln zł 3,50 zł 1.497 mln zł 3,50 zł
PKO BP 1.662,5 mln zł 1,33 zł 2.975-3.912 mln zł 2,38-3,13 zł
Play 367,2 mln zł 1,45 zł 367,2 mln zł 1,45 zł
PZU 2.418 mln zł 2,80 zł 2.504 mln zł 2,90 zł
Santander BP 2.012 mln zł 19,72 zł 546-1.081 mln zł 5,35-10,59 zł
Tauron PE

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących i prognoz analityków

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ccc, CDPROJEKT, CYFRPLSAT, dinopl, jsw, kghm, Lotos, lpp, mBank, orangepl, Pekao, PGE, PGNiG, PKNOrlen, pkobp, play, PZU, sanpl, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR