StockWatch.pl

Obligacje bez podatku? KNF chce rewolucyjnych zmian w przepisach

Jednym z palących problemów rynku Catalyst jest niesprawiedliwe naliczanie podatku inwestorom indywidualnych. Być może już niedługo nie tylko zostaną poprawione nieżyciowe przepisy, ale dodatkowo na jakiś czas zostanie zniesiony podatek od zysków z obligacji banków.

Grupa ds. emisji długoterminowych obligacji przez banki działająca przy Komisji Nadzoru Finansowego przedstawiła projekt rewolucyjnych zmian dotyczących opodatkowania obligacji banków. Propozycje dotyczą zwolnień podatkowych dla inwestorów indywidualnych nabywających takie właśnie obligacje.

W skład grupy zorganizowanej przez KNF weszli przedstawiciele NBP, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Związku Bankow Polskich, GPW, BondSpot, Polskiej Izby Ubezpieczeń i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Jak czytamy na stronie KNF celem zespołu nie było ulżenie doli inwestorów indywidualnych, lecz poprawa płynności banków, szczególnie zaagażowanych w długoterminowe kredyty hipoteczne. Wspomniana wyżej grupa jest zdania, że zniesienie barier ograniczających rozwój rynku obligacji spowoduje napływ na ten rynek kapitału z portfeli drobnych inwestorów. Jak widać po indeksach i po strukturze obrotów, rynek akcji nie jest dla nich atrakcyjną propozycją, stąd próba przyciągnięcia ich do obligacji przez naprawę m.in. oczywistego lapsusu podatkowego.

>> StockWatch.pl od dawna wskazuje na problemy i bolączki rynku instrumentów finansowych. W styczniu apel o lobbing na rzecz poprawienia przepisów skierowaliśmy na ręce prezesa GPW SA, Adama Maciejewskiego. >> Zobacz 10 postulatów inwestorów indywidualnych do nowego prezesa Giełdy.

Zespół KNF dostrzegł barierę podatkową i w związku z tym proponuje dalej idące ułatwienia w naliczaniu i rozliczaniu podatku:

 • proporcjonalne powiązanie wysokości podstawy naliczania podatku dochodowego od dochodów z tytułu kuponu odsetkowego z okresem utrzymywania instrumentu dłużnego (w drodze nowelizacji ustawy o pod. dochód. od osób fiz.)
 • uproszczenie techniki obliczania podstawy opodatkowania dzięki możliwości łączenia w ramach przychodów z kapitałów pieniężnych odsetek uzyskiwanych z tytułu wypłacanych od danego papieru kuponów z zyskami (lub stratami) ze zbycia papierów wartościowych
 • wprowadzenie możliwości rozliczenia dochodów z inwestycji w papiery wartościowe przez podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych osób fizycznych

Proponowane zmiany komentuje nasz ekspert:

Zaproponowane zmiany są tym, na co czekają inwestorzy indywidualni od samego początku działania rynku Catalyst. Obecne przepisy podatkowe są niesprawiedliwe, ponieważ cały należny podatek płaci ten, kto posiada obligacje w dniu wypłaty kuponu. W propozycji KNFu martwi mnie jednak to, że dotyczy ona tylko obligacji banków. Natomiast problem niesprawiedliwego opodatkowania dotyczy wszystkich obligacji, w tym papierów samorządowych i korporacyjnych. Mam nadzieję, że tą kwestię KNF również dostrzega. – mówi Kamil Gemra, menedżer ds. rozwoju StockWatch.pl.

Zmiany w sposobie naliczania podatku to nie wszystko. Członkowie gremium chcą wywołania impulsu, który ożywiłby rynek bankowych obligacji. W ramach tego proponują wprowadzenie przejściowych zmian podatkowych, polegających na zniesieniu w okresie 2-3 lat podatku od odsetek z nabytych obligacji wyemitowanych przez banki. Pomysł oznacza de facto zwolnienie inwestorów indywidualnych z płacenia podatku Belki.

– Byłaby to rewolucja na rynku obligacji. Zachęta w postaci zwolnienia z podatku dla inwestorów znacząco zwiększy zainteresowanie rynkiem długu w Polsce i przyciągnie nowych inwestorów. Problemem jest jednak to, że uprzywilejowane byłyby tylko obligacje bankowe. Pamiętajmy też, że jest to na razie tylko pomysł, który wydaje mi się mało realny do wprowadzenia w obecnych czasach. Ministerstwo Finansów raczej uszczelnia system podatkowy i szuka pieniędzy na łatanie dziury budżetowej. – dodaje Kamil Gemra.

Wyniki prac zespołu zostały przekazane Ministrowi Finansów, Ministrowi Sprawiedliwości, Prezesowi Narodowego Banku Polskiego oraz Przewodniczącemu Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Podsumowanie proponowanych zmian >> znajduje się na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR