Oddłużona Grecja wychodzi na prostą, rynki w górę

W środę kraje eurogrupy zatwierdziły drugi program pomocowy. Tym samym upoważniły fundusz ratunkowy do wypłaty 39,4 mld euro pomocy dla Grecji. Powinno to na jakiś czas odsunąć ten temat z pierwszego planu. Wczoraj doszło też nagle do podwyżki ratingu Grecji.

Szef eurogrupy stwierdził, iż wszystkie krajowe i parlamentarne procedury zostały spełnione, co umożliwi uruchomienie programu pomocowego, w tym wypłacenie pierwszej raty. Wartość całego programu to 130 mld euro. Został on uchwalony w ubiegły piątek po zakończonej sukcesem operacji redukcji zadłużenia u wierzycieli prywatnych. Zgodzili się na nią inwestorzy posiadający 85,5 procent greckich obligacji o wartości 177 mld euro.

Jean-Claude Juncker zaznaczył jednak, że sama pomoc to nie wszystko. Teraz piłka po stronie greckich władz, które muszą kontynuować zapowiadane i i obiecane reformy szczególnie w zakresie konsolidacji fiskalnej i prywatyzacji.

Zaskoczeniem dla rynków była też wczorajsza decyzja agencji Fitch, która podniosła rating Grecji do poziomu B-, z kategorii ograniczonej niewypłacalności. Ponadto rating ateńskiego rządu według agencji ma perspektywę stabilną. Rynki zareagowały od razu: bardzo dobrze sesję zakończyli inwestorzy na Wall Street, gdzie Nasdaq znalazł się na poziomie najwyższym od 2000 roku, a pozostałe dwa główne indeksy – średnia przemysłowa Dow Jones i indeks szerokiego rynku S&P500 wspięły się na poziomy nie notowane od 2008 roku.

Jeszcze dzisiaj o godzinie 15:00 odbędzie się wystąpienie szefa FED. Wprawdzie ma on się wypowiadać głównie na tematy bankowe, ale jak zawsze inwestorzy będą próbowali coś wyczytać między wierszami z wypowiedzi Bena Bernanke i większa zmienność na rynkach w okolicach zamknięcia sesji w Europie nie jest wykluczona.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Insiderzy sprzedają akcje 11 bit studios W czwartek trzech członków zarządu 11 bit studios sprzedało w transakcjach pakietowych łącznie 15,7 tys. akcji spółki po kursie 460 zł. Wartość całego pakietu to nieco ponad 7,2 mln zł.
 • Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
 • Ryvu Therapeutics dostanie 33 mln zł dofinansowania z NCBR na projekt onkologiczny

  Ryvu Therapeutics zawarło z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu pt. "Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii" w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 "Szybka Ścieżka". Kwota dofinansowania wynosi 32,76 mln zł, a całkowita wartość projektu netto - 55,44 mln zł.

 • UOKiK w ciągu trzech lat znalazł 19 piramid finansowych

  W ciągu ostatnich trzech lat UOKiK wytypował – zgodnie z oficjalnymi komunikatami – 19 firm działających na zasadzie piramidy finansowej. W tym tygodniu postawił zarzuty nieuczciwych praktyk kolejnym trzem spółkom, których działalność opierała się na sprzedaży pakietów członkowskich i obiecywaniu korzyści w zamian za namawianie do zakupu kolejnych osób.

 • Glapiński: Inflacja obniży się do 2,5 proc. r/r w 2021 r., podwyżki stóp niepotrzebne

  Obecne przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy, powróci ona w pobliże środka celu (2,5 proc. r/r) Narodowego Banku Polskiego w przyszłym roku, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Podtrzymał jednocześnie swoją opinię, według której nie ma obecnie podstaw do podwyższania stóp procentowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR