Odwrót po dobrym początku, w grze DataWalk, Quercus i Millennium

Omawiane walory: , , ,

Przed południem nastroje na warszawskiej giełdzie były mocno mieszane, przez co losy całej sesji pozostawały zagadką. Słabiej radziły sobie duże spółki, a znacznie lepiej te małe i średnie.

millennium, datawalk, livechat, quercus, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Tydzień na GPW rozpoczął się od wzrostów indeksów. Pomagały dobre nastroje na światowych giełdach, zaczynające od zwyżki główne europejskie indeksy oraz gra pod ujemne stopy procentowe w USA. Giełdowym tuzom jednak dość szybko zabrakło paliwa do wzrostów. W efekcie po niespełna godzinie handlu indeks WIG20, a w ślad zanim WIG, zaczął się osuwać. Jedną z przyczyn było podobne cofnięcie niemieckiego DAX-a, francuskiego CAC40 i kontraktów na amerykańskie indeksy.

O godzinie 10:52 indeks WIG20, który rano zawędrował do 1.619 pkt., spadał o 0,06 proc. do 1.605 pkt. W tym samym czasie WIG miał wartość 45.279 pkt. (+0,11 proc.), mWIG40 3.259 pkt. (+0,48 proc.), a sWIG80 11.842 pkt. (+0,88 proc.). Łącznie po prawie dwóch godzinach handlu drożały akcje 48,3 proc. notowanych w Warszawie spółek, a taniały walory 34,7 proc. z nich.

Relacja spółek drożejących do taniejących mogła sugerować, że to przedpołudniowe załamanie nastrojów na blue chipach jest chwilową anomalią, a poniedziałkowa sesja zakończy się wzrostami wszystkich czterech warszawskich indeksów. W praktyce jednak, przy braku dziś jakichkolwiek danych mogących skupić na sobie uwagę, o wszystkim zdecydują pierwsze godziny handlu na Wall Street. A tam po mocnych piątkowych wzrostach (DJIA +1,91 proc.; S&P500 +1,69 proc.; Nasdaq +1,58 proc.), wbrew fatalnym danym z rynku pracy, może pojawić się pokusa realizacji zysków, co poważnie pokrzyżowałoby plany rodzimym bykom.

W oczekiwaniu na start sesji na Wall Street uwaga inwestorów koncentruje się na tematach spółkowych. Dziś w centrum uwagi znalazł się Bank Millennium, DataWalk, LiveChat i Quercus TFI.

W pierwszych trzech miesiącach roku Bank Millennium wypracował zaledwie 18,1 mln zł wobec 160 mln zł rok wcześniej. Oznacza to spadek o 89 proc. rok do roku i o 33 proc. kwartał do kwartału. Warto jednak pamiętać, że trudno je tak w prosty sposób porównywać, gdyż w międzyczasie Millennium przejął Eurobank. Jednak jeżeli porównamy te wyniki z oczekiwaniami analityków, które zakładały wypracowanie zysku netto na poziomie 57,6 mln zł, to już nie będziemy mieć żadnych wątpliwości, że były one bardzo słabe.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Inwestorzy uznali jednakże, że te słabe wyniki zostały już zdyskontowane przez trwający od lutego spadek cen akcji, bo dziś kurs rośnie o 0,8 proc. do 2,318 zł. Niemniej jednak pomimo, że krótkoterminowo akcje są już wyprzedane, to w średnim terminie wciąż kontynuacja trendu spadkowego jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Gwiazdą sesji jest DataWalk. Spółka podpisała umowę sprzedaży licencji na pełne produkcyjne wykorzystanie platformy DataWalk w charakterze centralnego repozytorium oraz usług w zakresie analitycznego wsparcia w działaniach związanych z zapobieganiem rozwojowi pandemii i skutkom COVID-19. Reakcja giełdy były natychmiastowa. Kurs DataWalk wystrzelił w górę o 12,95 proc. do 75 zł, kończąc tygodniową konsolidację i wyznaczając nowe historyczne rekordy.

Nie była to jedyna spółka, której akcje zaliczyły historyczny rekord. Stało się to m.in. udziałem LiveChat. Kurs wzrósł o 2,4 proc. do 63,40 zł, kontynuując wzrosty zainicjowane w połowie marca. Od tego czasu akcje te podrożały o ponad 90 proc.

Akcje Quercus TFI drożeją o 10,6 proc. do 2,72 zł. Wszystko za sprawą potencjalnego buy-backu. Spółka chce przeznaczyć na zakup własnych akcji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na walnym w dniu 9 czerwca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT DATAWALK, Livechat, Millennium, quercus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Piątek należy do maluchów, w grze Biomed, CI Games, T-Bull

  Mniejsze spółki z Biomed-Lublin na czele, absorbują prawie całą uwagę inwestorów i sprawiają, że piątkowa sesja na warszawskim parkiecie jest interesująca. Wśród giełdowych tuzów najbardziej gorącą spółką jest odreagowujące spadki LPP.

 • mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

  Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNiG i kilka mniejszych spółek.

 • Livechat miał 76,12 mln zł zysku netto w roku obrotowym 2019/2020

  LIVECHAT Software odnotował 76,12 mln zł skonsolidowanego zysku netto w roku finansowym 2019/2020 (kwiecień 2019 - marzec 2020) wobec 57,25 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji producenta oprogramowania rośnie dziś o ponad 8 proc. a za jedną akcję zapłacimy 68,70 zł.

 • Zarząd LiveChat Software proponuje 2,48 zł dywidendy na akcję razem z zaliczkami

  Zarząd LIVECHAT Software zaproponował przeznaczenie na dywidendę łącznie 63,86 mln zł, co oznacza, że wartość dywidendy na jedną akcję wyniesie 2,48 zł, wliczając w to dwie zaliczki. Kwota pozostała do wypłaty to 1,28 zł na jedną akcję.

 • Giełdowe misie prężą muskuły, rekordowo drogie akcje DataWalk i 11 bit studios Strach przed drugą falą pandemii koronawirusa wrócił. A wraz z nią spadki na globalnych rynkach akcji. Nic nie robi sobie z tego sWIG80, który rozpoczął tydzień od mocnych wzrostów i nowych 2-letnich rekordów. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się akcje spółek gamingowych oraz Prairie Mining, Global Cosmed i Harper Hygienics.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR