StockWatch.pl

Okazja na USD/JPY po decyzjach banków centralnych USA i Japonii

Widmo Brexitu oraz najnowsze decyzje Fed i BoJ sprawiają, że umocnienie japońskiej waluty do dolara amerykańskiego wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższym czasie.

Przez ostatnie kilkanaście godzin na rynkach finansowych zaszły ogromne zmiany za sprawą dwóch posiedzeń Banków Centralnych. FED zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W efekcie uwaga inwestorów skupiła się na projekcjach makroekonomicznych, które przedstawiono poniżej.

1AdmiralMarkets16062016

Kliknij, aby powiększyć

Mediana stóp procentowych pozostała bez zmian, aczkolwiek już sześciu członków posiedzenia, decydujących o koszcie pieniądza jest za tym, żeby w 2016 roku dokonano tylko jednej podwyżki. Natomiast na marcowym posiedzeniu była to jedna osoba (5 osób zmieniło zdanie z dwóch lub więcej podwyżek na jedną). Jest to gołębi sygnał.

Konferencja z udziałem Janet Yellen wprowadziła o wiele więcej zamieszania. Po raz kolejny komunikacja bank centralny-rynek zawodzi. Z jednej strony Rezerwa Federalna odpowiada się za podwyżkami, a z drugiej strony mówi o ryzyku globalnym. Na konferencji dziennikarze dopytywali się o „ciągłą” zmianę zdania, ale bez rezultatu. Na podstawie kontraktów terminowych inwestorzy wyceniają najbliższą podwyżkę dopiero na sierpień/wrzesień przyszłego roku. Przypomnijmy, że kilka dni temu na tej samej podstawie szacowano pierwszą podwyżkę na początku 2017 roku.

Swoją decyzję ogłosił też Bank Japonii. Wbrew oczekiwaniom inwestorów dalszego luzowania, bank pozostawił politykę monetarną bez zmian. Po tej wiadomości kurs USD/JPY załamał się. Ponadto w najbliższym czasie rynek będzie reagował na Brexit, co dodatkowo może umacniać jena japońskiego uważanego za bezpieczny walor. Jeżeli do tego dodamy jednak nieco bardziej gołębi Fed oraz brak dalszego luzowania pieniężnej ze strony BoJ, to umocnienie japońskiej waluty do dolara amerykańskiego wydaje się najbardziej prawdopodobnych scenariuszem w najbliższym czasie.

Korzystne warunki do realizacji tego scenariusza daje również analiza techniczna. Kurs USD/JPY na wykresie tygodniowym przełamał 200-okresową średnią kroczącą oraz poziom wsparcia w okolicach 106. Jest to silny sygnał wskazujący na dalszy ruch w dół tej pary (umocnienie jena). Najbliższy poziom wsparcia znajduje się w pobliżu 103. Następnie przebicie tej strefy otworzy drogę do dołków z pierwszej połowy 2014 roku w okolicach 101.

>> Bieżące analizy techniczne akcji, indeksów, najważniejszych par walutowych oraz surowców znajdziesz serwisie trading.stockwatch.pl

USDJPYWeekly16062016

Kliknij, aby powiększyć

Raport przygotował: Dział Analiz Admiral Markets

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.

 • Obniżka podatku PIT nie obciąża budżetu państwa tak bardzo jak program Rodzina 500 plus

  Obniżony od października o punkt procentowy podatek od osób fizycznych objął osoby pracujące na etatach, umowach-zleceniach, umowach o dzieło, prowadzących działalność gospodarczą oraz emerytów i rencistów. Zdaniem ekspertów, o ile państwo ma możliwości zrekompensowania ubytku poprzez emisję długu czy nowelizację budżetu, o tyle duże miasta odczują mniejsze wpływy z podatków bardziej dotkliwie. Choć w przypadku nisko zarabiających różnice będą symboliczne, to w skali kraju obniżka będzie napędzać konsumpcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR