Okazja na USD/JPY po decyzjach banków centralnych USA i Japonii

Widmo Brexitu oraz najnowsze decyzje Fed i BoJ sprawiają, że umocnienie japońskiej waluty do dolara amerykańskiego wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższym czasie.

Przez ostatnie kilkanaście godzin na rynkach finansowych zaszły ogromne zmiany za sprawą dwóch posiedzeń Banków Centralnych. FED zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W efekcie uwaga inwestorów skupiła się na projekcjach makroekonomicznych, które przedstawiono poniżej.

1AdmiralMarkets16062016

Kliknij, aby powiększyć

Mediana stóp procentowych pozostała bez zmian, aczkolwiek już sześciu członków posiedzenia, decydujących o koszcie pieniądza jest za tym, żeby w 2016 roku dokonano tylko jednej podwyżki. Natomiast na marcowym posiedzeniu była to jedna osoba (5 osób zmieniło zdanie z dwóch lub więcej podwyżek na jedną). Jest to gołębi sygnał.

Konferencja z udziałem Janet Yellen wprowadziła o wiele więcej zamieszania. Po raz kolejny komunikacja bank centralny-rynek zawodzi. Z jednej strony Rezerwa Federalna odpowiada się za podwyżkami, a z drugiej strony mówi o ryzyku globalnym. Na konferencji dziennikarze dopytywali się o „ciągłą” zmianę zdania, ale bez rezultatu. Na podstawie kontraktów terminowych inwestorzy wyceniają najbliższą podwyżkę dopiero na sierpień/wrzesień przyszłego roku. Przypomnijmy, że kilka dni temu na tej samej podstawie szacowano pierwszą podwyżkę na początku 2017 roku.

Swoją decyzję ogłosił też Bank Japonii. Wbrew oczekiwaniom inwestorów dalszego luzowania, bank pozostawił politykę monetarną bez zmian. Po tej wiadomości kurs USD/JPY załamał się. Ponadto w najbliższym czasie rynek będzie reagował na Brexit, co dodatkowo może umacniać jena japońskiego uważanego za bezpieczny walor. Jeżeli do tego dodamy jednak nieco bardziej gołębi Fed oraz brak dalszego luzowania pieniężnej ze strony BoJ, to umocnienie japońskiej waluty do dolara amerykańskiego wydaje się najbardziej prawdopodobnych scenariuszem w najbliższym czasie.

Korzystne warunki do realizacji tego scenariusza daje również analiza techniczna. Kurs USD/JPY na wykresie tygodniowym przełamał 200-okresową średnią kroczącą oraz poziom wsparcia w okolicach 106. Jest to silny sygnał wskazujący na dalszy ruch w dół tej pary (umocnienie jena). Najbliższy poziom wsparcia znajduje się w pobliżu 103. Następnie przebicie tej strefy otworzy drogę do dołków z pierwszej połowy 2014 roku w okolicach 101.

>> Bieżące analizy techniczne akcji, indeksów, najważniejszych par walutowych oraz surowców znajdziesz serwisie trading.stockwatch.pl

USDJPYWeekly16062016

Kliknij, aby powiększyć

Raport przygotował: Dział Analiz Admiral Markets

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR