Optimipay: Nasz chatbot Englibot to nowoczesna forma nauki języka angielskiego

Omawiane walory:
Gośćmi środowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl byli przedstawiciele Optimipay: Karolina Miłosz i Jakub Laskowski. Tematem spotkania było omówienie strategii rozwoju spółki oraz trwającej od 20 kwietnia publicznej emisji akcji.

Karolina Miłosz, prezes zarządu i Jakub Laskowski, członek rady nadzorczej Optimipay SA.

Optimipay jest właścicielem projektu Englibot – innowacyjnej, zdalnej metody nauki języka angielskiego z wykorzystaniem chatbotów. Englibot powstał w sierpniu ubiegłego roku i do tej pory pozyskał ponad 2,5 tys. płacących klientów, wszedł na kilkanaście rynków zagranicznych oraz osiągnął kwartalny wzrost przychodów na poziomie 99 proc.

– Nauka języka w takiej formie, jaką jest nasz chatbot, sama w sobie jest już nowoczesna. Cały opracowany materiał dydaktyczny jest przygotowany tak, aby nauka była możliwa za pomocą chatu. Również sprawdzanie stopnia przyswojonej przez użytkowników wiedzy odbywa się w formie quizu bezpośrednio na chacie – powiedzieli przedstawiciele spółki Optimipay.

– Dzięki temu, że możemy obserwować postęp i potrzeby osób uczących się z nami, możemy iść w stronę coraz większej personalizacji dla poszczególnych użytkowników. Produkty tego typu można doskonalić dzięki analizie zachowań użytkowników, co daje tym lepsze efekty, im większa jest skala. Dlatego skupiamy się też na skalowalności produktu – dodali.

Spółka z emisji akcji planuje pozyskać do 3,75 mln zł, które przeznaczy m.in. na pozyskiwanie nowych klientów na różnych rynkach europejskich, stworzenie i promocję biznesowej wersji Englibota oraz przygotowanie Englibota na inne platformy komunikacyjne.

– Przede wszystkim, kapitał, który planujemy zebrać teraz, odpowiada na potrzeby kapitałowe spółki na najbliższe 2 lata, więc jeśli nie zbierzemy całości teraz, mamy trochę czasu, by uzupełnić brakujący kapitał. Rozważamy pełne spektrum dostępnych możliwości, począwszy od kolejnej emisji publicznej, przez finansowanie dłużne (np. w drodze emisji obligacji – jest to sposób finansowania, który od lat z powodzeniem stosuje spółka Legimi SA, która w naszej ocenie jest mocno zbliżona do nas, jeśli chodzi o model biznesowy), czy też skorzystanie z kapitału pochodzącego od funduszy – powiedzieli Karolina Miłosz i Jakub Laskowski.

– Nasza sytuacja jest o tyle korzystna, że spółka jest już w stanie sama sfinansować swoją bieżącą działalność, więc niepozyskanie pełnego kapitału nie rodzi tutaj ryzyka upadłości czy likwidacji. Oczywiście, bez odpowiedniego kapitału wzrost spółki będzie znacznie wolniejszy. Pozyskanie nawet niedużej części kapitału z tej emisji pozwoli jednak podnieść wyniki, co powinno ułatwić zebranie inwestorów w kolejnej rundzie – dodali przedstawiciele Optimipay.

Englibot jest obecny także na rynkach zagranicznych. Strategia spółki zakłada szybkie wejście na dany rynek i zbadanie zainteresowania w praktyce, a potem skupienie się na rozwoju na tych rynkach, gdzie wyniki były bardziej obiecujące, zostawiając rynki z mniejszym zainteresowaniem na później.

– W tym momencie, z rynków zagranicznych skupiamy się na trzech: Czechach, Węgrzech i Bułgarii. Na każdym z nich mamy bardzo duże zainteresowanie i lepsze wyniki (w szczególności koszt pozyskania klienta) niż mieliśmy w Polsce na początku. Nasi pierwsi klienci tam zaczynają dopiero drugi miesiąc nauki, więc jesteśmy na początku i jeszcze dużo działań przed nami, ale w ciągu ostatniego miesiąca, około połowa nowych klientów pochodziła z tych rynków zagranicznych, więc potencjał tutaj mamy bardzo duży – powiedzieli Karolina Miłosz i Jakub Laskowski.

Spółka planuje zadebiutować na NewConnect na przełomie 2022 i 2023 roku. Na początku przyszłego roku Optimipay planuje nawiązać współpracę z autoryzowanym doradcą NewConnect.

– Debiut na giełdzie, nawet ten w Alternatywnym Systemie Obrotu, wiąże się ze zwiększonymi kosztami działalności i dodatkowymi wymaganiami, które należy spełnić, planujemy więc debiut w 2022 lub 2023 r., w momencie, gdy spółka będzie miała już nieco dłuższą działalność za sobą. Daje to większe szanse na powodzenie debiutu i bardziej atrakcyjną wycenę dla inwestorów – powiedział Jakub Laskowski.

>> Zapis całego spotkania z przedstawicielami Optimipay – Karoliną Miłosz i Jakubem Laskowskim – znajdziesz tutaj

Zarząd spółki nie przewiduje możliwości wypłaty dywidendy za lata obrotowe 2021 i 2022. Jednocześnie zaznacza, że jeżeli sytuacja finansowa na to pozwoli, będzie rekomendował wypłatę części czystego zysku w formie dywidendy, począwszy od roku 2023 „jako istotny czynnik budowania giełdowej wartości spółki”.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie PremiumWspółpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR