StockWatch.pl

Orlen chce mieć docelowo przynajmniej 100 stacji paliw na Słowacji

Omawiane walory:

Grupa Orlen chce docelowo znaleźć się w pierwszej trójce na rynku detalicznym Słowacji, co oznacza, że powinna posiadać co najmniej 100 stacji paliw w tym kraju, poinformował prezes Unipetrolu - spółki w 100 proc. zależnej od PKN Orlen - Tomasz Wiatrak.

orlen, słowacja, stacje

Logo Orlenu na słowackich stacjach (Fot. spółka)

– W ciągu 2-3 lat chcemy być wśród 5-6 największych graczy na Słowacji, co oznacza, że powinniśmy mieć co najmniej 30-40 stacji – powiedział Wiatrak dziennikarzom po konferencji prasowej w Malacky na Słowacji.

– Docelowo, w dłuższym horyzoncie liczymy na pierwszą trójkę, co przekłada się na minimum 100 stacji – dodał.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na rynku słowackim działa ok. 900 stacji paliw. W pierwszej trójce są: Slovnaft (z Grupy MOL) – z ok. 230 stacji, OMV – z ponad 100 stacjami i Shell – z ponad 80 stacjami.

– Skupiamy się na rozmowach z mniejszymi sieciami i właścicielami pojedynczych stacji, ale wysyłamy na rynek sygnał, że jesteśmy zainteresowani praktycznie nieograniczonym wzrostem na Słowacji, co nie wyklucza także rozmów z dużymi graczami – powiedział także Wiatrak.

– Na Słowacji jest zdecydowanie miejsce dla kolejnego gracza, który ma pieniądze na inwestycje w dostosowanie stacji do potrzeb klientów – wskazał prezes.

Znaczna część stacji paliw poza „pierwszą trójką” odbiega standardem od rynkowych liderów.

Grupa Orlen ogłosiła dziś, że jej sieć detaliczna na Słowacji powiększy się o 7 stacji (do 8). Warunkiem finalizacji transakcji przejęcia stacji będzie zgoda słowackiego urzędu antymonopolowego. Nowe stacje paliw zgodnie z założeniami mogą zasilić słowacką sieć detaliczną grupy w najbliższych tygodniach.

Wiatrak powiedział także, że cały czas liczy na to, iż uda się zrealizować zapowiadane 10 stacji na Słowacji do końca tego roku.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR