Orlen dostał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Energi

Omawiane walory: ,
Bezwarunkowa zgoda Komisji na realizację transakcji oznacza spełnienie jednego z kluczowych warunków zwieszających. W wezwaniu Orlen oferuje 7 zł za każdą akcję Energi.
daniel,obajtek,orlen,ENERGA,przejęcie

Orlen dostał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Energi

– Z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na zakup akcji Grupy Energa. (…) Połączenie PKN Orlen z Grupą Energa to szansa na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki. Zdywersyfikowanie źródeł przychodów zwiększy stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Bezwarunkowa zgoda Komisji na realizację transakcji oznacza spełnienie jednego z warunków zwieszających. Ostatnio, w związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, Orlen podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia 2020 r. terminu przyjmowania zapisów na akcje Energi, które rozpoczęło się 31 stycznia br. W ramach wezwania płocki koncern proponuje 7 zł za każdą akcję Energi. Koncern kupi akcje gdańskiej spółki pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

Przejęcie Energi po kursie 7 zł za akcję to dobry interes dla Orlenu. Oferowana cena to ułamek tego, ile jeszcze kilka lat temu gdańska spółka była warta. Przypomnijmy, że w pod koniec 2013 r. inwestorzy w ofercie publicznej płacili 17 zł za akcję.

We wtorek kurs akcji Energi wzrósł o ponad 2 proc. do 6,90 zł. Warto dodać, że w ostatnim czasie, mimo ogłoszonego wezwania, notowania spółki spadły poniżej 6 zł. W dołku za jedną akcję płacono 5,90 zł. Z kolei notowania Orlenu podskoczyły dziś o 6,14 proc. do 55,70 zł, co daje wycenę całej grupy na poziomie 23,68 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • Energa i Enea: Elektrownia Ostrołęka dokonała odpisów na 1.027 mln zł

  Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. - spółka Energi i Enei realizująca projekt budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C - zdecydowała o dokonaniu odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych w łącznej wysokości 1.027 mln zł. Odpisy obniżą skonsolidowany wynik netto Energi o 443 mln zł, a Enei - o ok. 500,9 mln zł.

 • PKN Orlen jest zainteresowany projektem w Ostrołęce tylko w technologii gazowej

  PKN Orlen uważa, że konieczna jest zmiana przedmiotu realizacji inwestycji obejmującej budowę energetycznego bloku węglowego realizowaną przez spółkę Elektrownia Ostrołęka i jest zainteresowany projektem w Ostrołęce wyłącznie w technologii gazowej.

 • Dino i KGHM błyszczą na GPW, ale WIG20 wciąż poniżej 1.600 pkt.

  Giełda w Warszawie rozpoczęła tydzień od wzrostów. Stoi za tym poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, drożejące surowce i wyniki rodzimych spółek. Nastroje przy Książęcej są optymistyczne, ale ogólna sytuacja na wykresie WIG20 nie uległa zmianie.

 • Prezes PKN Orlen: Kryzys to dobry czas na fuzje i przejęcia

  Cała Europa fuzje ma już za sobą. Także w Polsce musimy budować silne narodowe koncerny, które będą mogły skutecznie konkurować na rynkach zewnętrznych, również w obliczu pojawiających się wyzwań związanych z globalnym kryzysem. Jedną z dróg, by wzmacniać firmy, a co za tym idzie polską gospodarkę, są fuzje i przejęcia, ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z ISBnews.TV.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR