Orlen na tegoroczną dywidendę chce przeznaczyć blisko 1,3 mld zł

Omawiane walory:

Zarząd płockiej spółki rekomenduje wypłatę 3 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 r. W sumie do podziału ma trafić 1,28 mld zł.

pknorlen,dywidenda,2020

(Fot. spółka)

Zarząd płockiej spółki zarekomendował wypłatę dywidendy za 2019 r. na poziomie 3 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 6,26 proc.

– Nasza polityka dywidendowa zakłada systematyczną wypłatę dywidendy. Wysokość dywidendy uzależniona jest od osiąganych wyników, sytuacji makro, sytuacji płynnościowej oraz planów inwestycyjnych Grupy Orlen. Dobre wyniki finansowe w połączeniu z niskim poziomem zadłużenia grupy pozwalają na podzielenie się zyskiem z naszymi akcjonariuszami. Dlatego zdecydowaliśmy się zarekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie 3 zł na akcję – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Proponowany dzień dywidendy to 14 lipca, a dzień wypłaty – 28 lipca. Finalną decyzję o wysokości i terminach dywidendy podejmie zwyczajne walne zgromadzenie.

W ubiegłym roku płocki koncern wypłacił rekordowe 3,50 zł na walor (stopa 3,6 proc.). W sumie do podziału trafiło 1,5 mld zł. Dwa lata temu Orlen wypłacił 3 zł na akcję, co dało stopę dywidendy na poziomie 3,55 proc.

– W 2019 roku Koncern utrzymywał dobrą sytuację finansową. Zadłużenie netto spadło o (-) 3,2 mln zł (r/r) do poziomu 2,4 mld zł na koniec 2019 r., a dźwignia finansowa utrzymywała się na bezpiecznym poziomie 6,3 proc. – przypomniała spółka.

PKN Orlen odnotował 4,3 mld zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 5,56 mld zł zysku rok wcześniej.

We wcześniejszym raporcie kwartalnym spółka podała, że jej skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,5 mld zł w 2019 r.

Zysk operacyjny wyniósł 5,37 mld zł wobec 7,22 mld zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. wobec 109,71 mld zł rok wcześniej.

– W zeszłym roku przerobiliśmy prawie 33,9 mln ton ropy oraz odnotowaliśmy rekordową sprzedaż wolumenową na poziomie 43,3 mln ton. Konsekwentnie wykorzystywaliśmy potencjał rafinerii w ramach całej Grupy Orlen. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na polskim rynku, zwiększony został import paliw z litewskich Możejek, co przełożyło się na wyniki tej rafinerii i spowodowało znaczący wzrost naszych zysków – napisał prezes Daniel Obajtek w liście do akcjonariuszy.

– W minionym roku zysk z działalności operacyjnej wg LIFO, powiększony o amortyzację (EBITDA LIFO), przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów wyniósł 9,2 mld zł – o ponad 0,8 mld zł więcej niż rok wcześniej. Do tego sukcesu znacząco przyczynił się m.in. bardzo dobry wynik sektora detalicznego, który dostarczył ponad 3 mld zł zysku EBITDA. To najwyższy wynik detalu w historii koncernu – czytamy dalej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. wyniósł 4,81 mld zł wobec 5,43 mld zł zysku rok wcześniej.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. W środę na koniec dnia za jeden walor spółki płacono 47,87 zł, czyli 3,2 proc. mniej niż dzień wcześniej. Obecna kapitalizacja spółki wynosi 20,49 mld zł, co daje jej czwarte miejsce wśród największych firm na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ważą się losy przejęcia Lotosu przez Orlen

  PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej możliwość zapoznania się z wynikami jej analiz przeprowadzonych w II fazie postępowania, związanego z przejęciem kapitałowym Grupy Lotos. Zgodnie z praktyką dla tej fazy postępowania, zastosowana została procedura "Statement of Objections". Pisemne zgłoszenie przez Komisję Europejską uwag ułatwi PKN Orlen dostosowanie propozycji środków zaradczych do wytycznych Komisji i ich formalne złożenie w najbliższym czasie.

 • Analiza techniczna 4 największych spółek na warszawskiej giełdzie

  Początek kwietnia przyniósł spore przetasowania na liście największych pod względem kapitalizacji spółek na warszawskiej giełdzie. Między PKO BP i CD Projektem trwa zacięta walka o fotel lidera, a między Orlenem i PZU o miejsce na podium. StockWatch.pl sprawdził, kto w wielkiej czwórce ma największy potencjał wzrostowy od strony technicznej.

 • Prezes PKN Orlen: Przekroczymy w wezwaniu próg 66 proc głosów na WZA Energi

  Jeśli główny akcjonariusz Energi, czyli Skarb Państwa, weźmie udział w ogłoszonym przez PKN Orlen wezwaniu, to płocki koncern liczy, że w ślad za Skarbem Państwa automatycznie pójdą fundusze i inni akcjonariusze, dzięki czemu Orlenowi uda się przekroczyć próg 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki, ocenia w rozmowie z ISBnews prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR