Ostrożnie z rekomendacjami. Analitycy mylą się częściej, niż mają rację

Poleganie w inwestycjach na rekomendacjach biur maklerskich to całkiem ryzykowna strategia i mamy na to kolejny dowód. Tym razem sprawdziliśmy, jak na przestrzeni roku poradziły sobie spółki, co do których przynajmniej dwa różne biura maklerskie zaleciły kupno akcji. Okazuje się, że aż 6 na 10 inwestycji zakończyłoby się wysoką, dwucyfrową stratą.

Tym razem na 10 typowanych spółek analitycy mieli nosa tylko w 4 wypadkach.

Dokładnie rok temu na łamach StockWatch.pl opisaliśmy znane spółki, o które biją się maklerzy. W materiale uwagę poświęciliśmy tym akcjom, co do których przynajmniej dwa niezależne od siebie domy maklerskie na przestrzeni miesiąca wystawiły najwyższe zalecenie inwestycyjne. Spółek z podwójną rekomendacją kupuj uzbierało się wówczas równo 10. Na listę ulubieńców maklerów załapały się: Alior Bank, AmRest, CD Projekt, Kruk, LiveChat Software, LPP, Pfleiderer Group, Puławy (po dwa wskazania), Pekao (3) i Grupa Azoty z aż 4 rekomendacjami.

Po roku odświeżyliśmy listę i sprawdziliśmy, gdzie są obecnie kursy akcji faworytów biur maklerskich i czy na przestrzeni roku udało im się osiągnąć prognozowaną cenę docelową.

Spółka Liczba rekomendacji Średnia cena z rekomendacji Różnica względem średniej z rekomendacji Stopa roczna (wg. kursu z 2 sierpnia)
LiveChat Software 2 68 zł -53 proc. -41 proc.
CD Projekt 2 102,70 zł +95 proc. +129 proc.
Pfleiderer Group 2 53,60 zł -33 proc. -21 proc.
Alior Bank 2 72,10 zł -1 proc. +12 proc.
LPP 2 8.034 zł +11 proc. +26 proc.
Pekao 3 144,17 zł -23 proc. -13 proc.
Grupa Azoty 4 79,60 zł -47 proc. -41 proc.
ZA Puławy 2 219,50 zł -48 proc. -42 proc.
AmRest 2 411,73 zł +9 proc. +22 proc.
Kruk 2 363,50 zł -40 proc. -37 proc.

Źródło: Opracowanie własne

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Kursy akcji większości ubiegłorocznych faworytów spadły w ujęciu r/r i są też niżej od średniej cen z wydanych rekomendacji. Najmocniej analitycy przestrzelili w wypadku LiveChat Software, gdzie różnica między średnią wycen a bieżącym kursem na rynku przekracza 50 proc. Na sporych minusach są także Grupa Azoty, ZA Puławy oraz Kruk. Wyznaczonej przez maklerów ceny docelowej nie zrealizowały także Pfleiderer Group oraz Pekao.

Na 10 wyłonionych spółek maklerzy mieli nosa tylko w 4 wypadkach. Strzałem w dziesiątkę okazał się CD Projekt, który nie tylko podwoił swoją rynkową wartość, ale też przebił najśmielsze oczekiwania samych analityków (średnia z dwóch rekomendacji wyniosła 102,70 zł). Kolejne udane inwestycje to AmRest, Alior Bank i LPP. W wypadku spółki odzieżowej na wzrosty nie trzeba było długo czekać. Kurs akcji jeszcze w sierpniu ubiegłego roku osiągnął poziomy z rekomendacji i następnie wspinał się wyżej. Lokalny szczyt wypadł w styczniu br. na 10.330 zł. Nieco więcej cierpliwości potrzebowali akcjonariusze AmRestu i Alior Banku. W obu wypadkach zakładane ceny docelowe udało się osiągnąć dopiero po kilku miesiącach od wydania rekomendacji.

„Jak maklerzy mówią kupuj to lepiej sprzedawać”

Powyższe zestawienie można potraktować jako mały eksperyment. Negatywny wynik wcale nie oznacza, że rekomendacje to samo zło należy omijać je szerokim łukiem. Przeciwnie. Powyższe wyniki wskazują jedynie, że lektury raportów analitycznych nie opłaca się ograniczać do dwóch zdań na temat zalecenia kupuj/sprzedaj oraz ceny docelowej. Autorzy rekomendacji za każdym razem dokładnie tłumaczą, przy jakich założeniach powstała dana wycena oraz jakie są szanse i zagrożenia z nią związane. Cennym punktem odniesienia są też prognozy wyników. Warto się z nimi zapoznać i na bieżąco porównywać z bieżącą sytuacją spółki. Oprócz tego raporty domów maklerskich zawierają masę ciekawych informacji na temat biznesu konkretnej firmy, a także otoczenia rynkowego.

Rekomendacje maklerskie dorobiły się już kilku stereotypów. Najpopularniejszy brzmi: jeśli maklerzy mówią kupuj, to sygnał żeby sprzedawać akcje. O tym, co o rekomendacjach sądzą sami inwestorzy można sprawdzić czytając komentarze na forach lub w mediach społecznościowych.

Wpisy pod facebookowymi postami na temat rekomendacji maklerskich (Fot. Screenshoty z Facebooka)

Zła sława nie wzięła się znikąd. Co roku maklerzy wydają grubo ponad tysiąc rekomendacji. Jak pokazują liczne publikacje badające ich skuteczność, ponad połowa wskazań okazuje się chybiona. Spektakularnych pomyłek też nie brakuje, czego przykładem jest słynna już rekomendacja UniCredit z 2008 r. dla Lotosu. Biuro w swoim raporcie stwierdziło, że gdańska spółka nie przetrwa i wyceniła jeden walor na 0 zł. Rekomendacja wywołała panikę wśród inwestorów i silną przecenę akcji, która z perspektywy czasu była świetną okazją do kupna tanich akcji. Obecnie jeden walor Lotosu kosztuje blisko 65 zł, a kapitalizacja całej grupy to ponad 12 mld zł.

Świeżych przykładów „wielkich pomyłek” nie brakuje. Najwięcej z nich dotyczy giełdowych debiutantów. W tym miejscu warto odnotować serię rekomendacji kupuj z wysokimi wycenami m.in. dla Play (IPO 36 zł) oraz GetBack (IPO 18,50 zł). W wypadku telekomu na rynek szybko trafiło 7 raportów, z czego w aż w sześciu maklerzy zalecali kupuj. Wśród nich był DM BZ WBK, DM PKO BP i UBS Investment Bank, czyli biura zaangażowane w IPO spółki. Ich wyceny zakładały wzrost notowań do 38-43,40 zł. Jedynym biurem, które zaleciło sprzedaż akcji było Ipopema Securities. Po roku kurs akcji telekomu szoruje po dnie (ok. 21,50 zł) i jest o 40 proc. niżej niż podczas ceremonii debiutu.

Play – rekomendacje

Z kolei GetBack, mimo iż w kilka tygodni po debiucie rósł, skończył marnie. Obecnie spółka walczy o przetrwanie, a handel akcjami pozostaje zawieszony na wniosek KNF.

GetBack – rekomendacje.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR