Otwarcie sezonu wyników FAAMG

Warta już niemal 300 mld USD Tesla, która zwiększyła swoją wartość w tym roku niemal czterokrotnie, osiągnęła zysk w wysokości 104 mln USD. Ta nadzwyczaj skromna w kontekście kapitalizacji suma wystarczyła, by niezależnie od deklaracji Elona Muska ("nie będziemy starać się być super zyskowni"), akcje zyskały w handlu posesyjnym 4,1 proc. po zwyżce o 1,5 proc. w trakcie sesji.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Środowa decyzja przyniosła w Europie kontynuację realizacji zysków po finalizacji porozumienia w sprawie nowego unijnego budżetu i funduszu odbudowy po koronawirusowej epidemii, które przyniosło dość wyraźną redukcję kwoty grantów. Na rynku panowała również lekka niepewność przed ważnymi publikacjami raportów kwartalnych w USA oraz napływającymi zza oceanu informacjami o turbulencjach w sprawie nowego stymulusu fiskalnego, który ma wydłużyć okres zasiłkowy dla gospodarstw domowych dotkniętych koronawirusowym wzrostem bezrobocia. Na otwarciu doszło do mocnej wyprzedaży, później większość giełd na kontynencie pozostawała stabilna, a główne indeksy straciły od 0,5 proc. (DAX) do 1,4 proc. (IBEX). Kolejny dzień euro istotnie umacniało się względem dolara, kurs EUR/USD przetestował poziom 1,16 po raz pierwszy od niecałych dwóch lat.

Zachowanie WIG20 nieco odbiegało od rynków zagranicznych, początek sesji przyniósł nawet chwilowe wzbicie się ponad poziom neutralny, natomiast po słabym finiszu główny indeks zamknął się 0,8 proc. niżej. mWIG40 stracił 1,1 proc., natomiast sWIG80 zyskał 0,3 proc. Za przeceną w pierwszym szeregu stały przede wszystkim PZU, PKO BP, Orlen i Pekao (na drugim biegunie znalazł się KGHM), słabość średnich spółek to efekt wyprzedaży Grupy Kęty, Inter Cars i Wirtualnej Polski. Za oderwanie sWIG-u od reszty rynku odpowiada kontynuacja szaleństwa zakupów na XTB (wzrost o kolejne 10,4 proc.) i ponad 5-proc. zwyżka DataWalk.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Sesja w USA przebiegała spokojnie, ze wskazaniem na wzrosty, S&P500 zyskało 0,6 proc., a NASDAQ skromne 0,2 proc. Rynek wyczekiwał na wyniki rozgrzanej do czerwoności Tesli, ale przede wszystkim Microsoftu. Warta już niemal 300 mld USD spółka motoryzacyjna, która zwiększyła swoją wartość w tym roku niemal czterokrotnie, osiągnęła zysk w wysokości 104 mln USD. Ta nadzwyczaj skromna w kontekście kapitalizacji suma wystarczyła, by niezależnie od deklaracji Elona Muska („nie będziemy starać się być super zyskowni”), akcje zyskały w handlu posesyjnym 4,1 proc. po zwyżce o 1,5 proc. w trakcie sesji. Akcje Microsoftu, które zyskały podczas sesji 1,4 proc., po godzinach spadły o 2,2 proc. Wyniki okazały się znacznie lepsze od konsensusów, ale inwestorów zaniepokoił spadek przychodów z Microsoft Office o 34 proc. oraz mocne spowolnienie trendu wzrostowego na Azure.

Sesja azjatycka ma dziś raczej pozytywny charakter, z Hang Sengiem notującym w godzinach porannych ponad półprocentową zwyżkę. Kontrakty futures sugerują odbicie w Europie oraz lepsze zachowanie NASDAQ od szerokiego amerykańskiego rynku podczas dzisiejszej sesji.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 23 lipca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR