Paged po wysokiej rekomendacji bije wieloletni rekord notowań

Omawiane walory: , ,

Spośród spółek branży drzewnej wziętych pod lupę BM BGŻ, najwyższy potencjał wzrostu kursu akcji drzemie w firmie rodziny Mzyków. Zdaniem analityków biura, walory Pagedu mają szanse podrożeć jeszcze o około 40 proc.

Akcjonariusze Pagedu mają za sobą udany rok, w trakcie którego na posiadanych akcjach wzbogacili się o ponad 38 proc. Według specjalistów BGŻ na realizację zysków jeszcze nie czas, bowiem hossa powinna nabrać jeszcze tempa. Ich zdaniem kurs pójdzie w górę z 43 zł w dniu wydania rekomendacji do 60,33 zł. Ostatni raz tak drogie akcje producenta sklejki i mebli były 7,5 roku temu. Perspektywy dalszego wzrostu wyników Pagedu skłoniły brokera do wydania zalecenia kupuj. Tak samo brzmi też rekomendacja dla papierów Grajewa z wyceną 36,33 zł, co oznacza około 17-proc. potencjał wzrostowy. Najmniejsze pole do zwyżki notowań, szacowanej na +5,4 proc., mają akcje Forte – stąd rekomendacja neutralniez wyceną 54,81 zł.

W opinii analityków IV kwartał 2014 r. był dla Pagedu bardzo dobry. Prognozowane przychody to 184,6 mln zł – wyższe od zanotowanych w tym samym okresie poprzedniego roku o 22,6 proc. Tym razem nie powtórzyły się ubiegłoroczne problemy z dostawami surowca do produkcji sklejek. Według obliczeń brokera EBITDA wyniesie 32,6 mln zł (+88,7 proc. r/r), przy czym udział segmentu sklejki spadnie o 6 p.p. do około 66 proc. z powodu wydzielenia w wynikach nowego segmentu systemów logistyki wewnętrznej po niedawnym przejęciu 70 proc. udziałów w spółce Europa Systems. Biuro w samych superlatywach ocenia wejście w nowy biznes, co kosztowało Paged 109,8 mln zł.

– Od 2015 r. znacząco na wyniki będzie wpływać nowy segment systemów logistyki, który przy zachowaniu marży EBITDA na poziomie ok. 30 proc., powinien przynieść grupie Paged od 25 mln zł do 30 mln zł EBITDA w najbliższych trzech latach. – czytamy w odtajnionym w środę raporcie z 23 grudnia.

Według szacunków maklerów BGŻ, w 2014 r. spółka wypracowała 77,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto, czyli o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Marża netto zwiększyła się o 0,7 p.p. do 10,9 proc. jako że prognozowana suma przychodów za 2014 r. wyraża się kwotą 710,2 mln zł. Wyższą dynamikę odnotowano na poziomie EBITDA, która wyniosła 121,7 mln zł (+15 proc. r/r). Marża EBITDA urosła o 1,7 p.p. do 17,1 proc. Rozpoczęty rok powinien przynieść dalszą poprawę efektywności spółki. Przychody mają wzrosnąć o 15,9 proc. do 822,8 mln zł, rentowność EBITDA osiągnie 20 proc., a zysk netto pójdzie w górę o blisko 40 proc. do 108,3 mln zł.

Kołem zamachowym wprowadzającym biznes w ruch ma być tak jak do tej pory segment sklejki. Dzięki poczynionym inwestycjom ma on przynosić dodatkowo około 130-140 mln zł przychodów rocznie i 30 mln zł EBITDA. Jest szansa na zyski z działalności Paged Meble, która po restrukturyzacji powinna w 2014 r. osiągnąć próg rentowności. Stabilne zyski od kilku kwartałów przynosi też segment wierzytelności, w III kwartale EBITDA tej działalności Pagedu wyniosła 7,4 mln zł (+133 proc. r/r).

Po odtajnieniu rekomendacji kurs akcji Pagedu rośnie w środę około 4 proc. przekraczając poziom 47 zł. To nowy wieloletni rekord notowań. Ostatnim razem tyle za walor drzewnej spółki płacono w sierpniu 2007 r.

wykres_Paged

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT FORTE, grajewo, PAGED, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Europejskie giełdy odrabiają straty, w grze Orlen, Energa i XTB

  Odreagowując środową przecenę, a jednocześnie czekając na wyklarowanie się sytuacji na rynkach globalnych, na warszawskiej giełdzie rozgrywane są poszczególne spółki. Gorąco jest na parze PKN Orlen - Energa, ale dużo też dzieje się na spółkach publikujących wyniki finansowe.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.

 • Miłek ratuje CCC, Elektrobudowa upada, a WIG20 odbija

  Wczoraj się nie udało, ale dziś jest już duża szansa na dowiezienie odbicia do końca sesji w Warszawie. Tym razem pomaga poprawa nastrojów w Europie. Gwiazdą sesji jest CCC. Kurs Elektrobudowy załamał się po ogłoszeniu wniosku o upadłość.

 • Forte wstrzymuje produkcję we wszystkich zakładach od 24 marca do 6 kwietnia

  Producent mebli czasowo wstrzymał produkcję we wszystkich zakładach. Przerwa potrwa od 24 marca do 6 kwietnia br., ale zarząd nie wyklucza przedłużenia jej, jeżeli zaistnieje taka konieczność.

 • Epidemia wyprzedaży akcji, dwucyfrowe spadki CCC, Forte, LPP i AmRestu

  Ograniczenia wprowadzone wraz ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce biją w warszawską giełdę, szczególnie w spółki detaliczne z CCC na czele. Finansowa bazooka użyta w niedzielę przez Fed na niewiele się zdała, podobnie jak zapowiedź obniżek stóp przez RPP.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR