Pat we Włoszech, niepewność w USA, gorąco w cieśninie Ormuz

Piątkowa sesja w Europie rozpoczynała się na bardzo wyraźnych plusach, zgodnie z sygnałem, który dały giełdy azjatyckie oraz notowania kontraktów futures. O ile w Warszawie udało obronić się poziomy z otwarcia i przez całą sesję obserwowaliśmy ożywiony handel przy dość niskim przedziale wahań, w strefie euro sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

WIG20 wzrósł ostatecznie o 1 proc. przy około miliardowych obrotach, mWIG40 zyskał 0,5 proc., podobnie jak sWIG80. DAX zyskał tymczasem zaledwie 0,3 proc., francuski CAC40 zamknął się neutralnie, IBEX stracił 0,6 proc., a włoskie FTSE MiB 2 proc. Samo to jest informacją, gdzie należy szukać źródła problemów. Zgodnie z podejrzeniami, które sformułowaliśmy po wynikach wyborów europejskich, wydaje się, że rząd koalicji Ruchu 5 Gwiazd z Ligą jest na krawędzi rozpadu po zaledwie 14 miesiącach. Oficjalnym źródłem problemów jest niechęć pierwszej z partii do udzielenia północnym Włochom większej autonomii zgodnie z postulatami mniejszego, ale cieszącego się obecnie znacznie większym poparciem koalicjanta. Po tragicznych wynikach w maju, M5S stara się odzyskać część utraconego elektoratu przedstawiając Ligę, która nie tak dawno porzuciła drugi człon swojej nazwy (Północna), jako partię, która doprowadzi do pogłębienia nierówności w kraju, uderzając dalej w biedne południe. Większość kart wydaje się znajdować teraz w ręku wicepremiera M.Salvini’ego, najpopularniejszego obecnie polityka w kraju, któremu doradcy sugerują doprowadzenie do przedterminowych wyborów, a następnie być może sformowanie kolejnego rządu bez udziału M5S (ostatnie sondaże mówią o tym, że Liga może liczyć na 36 proc. głosów, a skrajnie prawicowa partia Bracia Włoch na 6 proc.).

U progu najważniejszego tygodnia sezonu wynikowego S&P500 stracił 0,6 proc., a NASDAQ 0,7 proc., zamykając się na sesyjnych minimach po pozytywnym otwarciu. Była to prawdopodobnie reakcja na zachowanie rynku długu, który rewidował oczekiwania odnośnie tempa luzowania polityki monetarnej w tym roku. Nie bez znaczenia były także doniesienia o zaciskającej się nad spółkami z czołówki IT pętli regulacyjnej. Federalna Komisja Handlu ma nałożyć na Facebooka grzywnę w wysokości 5 mld USD za naruszenia prywatności danych użytkowników, takie same zagrożenia oraz postępowania w sprawie praktyk monopolistycznych ciążyły także wycenom Apple, Alphabetu i Amazona. Zanim jednak posiedzenie poznamy FOMC będziemy już znać raporty całej wagi ciężkiej sektora technologicznego z mocnym finiszem, którym będzie sprawozdanie Apple po sesji 30 lipca.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W godzinach porannych o niecałe 1,5 proc. rosną notowania ropy po informacjach o zatrzymaniu przez Iran w piątek brytyjskiego tankowca. Jest to oczywiście odwet za analogiczny ruch Wielkiej Brytanii, która wcześniej zajęła w okolicach Gibraltaru statek irański, twierdząc, że zmierzał on do Syrii, naruszając tym samym sankcje UE. Rząd Królestwa ma dziś ogłosić swoje następne ruchy. Cała sytuacja ma miejsce w przededniu prawdopodobnej nominacji B. Johnsona na stanowisko premiera.

Giełdy azjatyckie spadają dziś w ślad za USA, Hang Seng i Shanghai Composite tracą w momencie pisania komentarza po 0,8 proc., a Nikkei 0,3 proc. Europa będzie więc dziś pod lekką presją.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 22 lipca 2019 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR