PCC Rokita miało 93,27 mln zł zysku netto w 2019 r.

Omawiane walory:

PCC Rokita odnotowało 93,27 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 226,77 mln zł zysku rok wcześniej.

pcc,rokita,akcje,wyniki

Fot. spółka

Zysk operacyjny wyniósł 173,63 mln zł wobec 263,11 mln zł zysku rok wcześniej.

W prezentowanym roku grupa wypracowała EBITDA o wartości 287,23 mln zł, na poziomie niższym o 16 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

– Spadek zysku EBITDA wynikał z obniżenia cen alkaliów oraz pogorszenia koniunktury w segmencie poliuretanów. Na spadek zysku netto wpłynął również wzrost kosztów amortyzacji i kosztów finansowych oraz wyższy poziom bieżącego podatku dochodowego – czytamy w raporcie.

– W segmencie Chloropochodne, który ma największy udział w rezultatach grupy, spadki cen alkaliów, pomimo wyższych wolumenów sprzedaży ługu sodowego, jak i sody kaustycznej, spowodowały niższy o ponad 25% zysk EBITDA wobec poprzedniego roku. Drugi główny segment produkcyjny grupy, segment Poliuretany, zwiększył zysk EBITDA o blisko 12% wobec roku ubiegłego, także w wyniku zmiany rozliczeń wewnętrznych. Segment zmagał się zarówno z niskimi cenami produktów, jak i wysoką podażą polioli na rynku. Zdecydowaną większość sprzedaży segmentu wciąż stanowiły produkty specjalistyczne. Jednocześnie segment Inna działalność chemiczna odnotował wzrost zysku EBITDA o blisko 27%, co zawdzięcza przede wszystkim rekordowo wysokim przychodom i marżom. Segment ten również stale dąży do zwiększania sprzedaży produktów specjalistycznych – dodali członkowie zarządu w liście załączonym do raportu.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1.491,91 mln zł w 2019 r. wobec 1.489,8 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. wyniósł 105,58 mln zł wobec 245,81 mln zł zysku rok wcześniej.

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Zakres produkowanych chemikaliów ma charakter zaopatrzeniowy dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od czerwca 2014 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PCCRokita, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR