Perspektywa nerwowego tygodnia

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa sięga 10,25 mln, a perspektywa nowych dziennych rekordów w kolejnych dniach jest jednym z czynników, które zapowiadają nerwowy tydzień. Jego pierwsze dwa dni będą interesujące w USA m.in. ze względu na rebalancing portfeli funduszy emerytalnych, których popyt był jednym z kluczowych czynników stabilizujących rynek akcji w końcówce marca.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

W piątkowy poranek wydawało się, że rynki są w stanie zamknąć tydzień pozytywną nutą niezależnie od coraz gorszych statystyk dotyczących koronawirusa w USA. Giełdy europejskie pozostawały przez większość dnia na dość solidnych plusach, ale przed otwarciem w Nowym Jorku podaż stawała się coraz silniejsza, by tylko przybrać na sile w końcówce handlu. Jedynym spośród głównych indeksów, który zdołał zamknąć się nad kreską było brytyjskie FTSE 100, pozostałe traciły od 0,2 proc. (CAC40) do 1,3 proc. (IBEX). Jeszcze gorzej zachowała się Warszawa. WIG20 nawet w godzinach porannych co najwyżej krążył wokół piątkowego zamknięcia, a dzienne minima okazały się znacznie głębsze. Główny indeks stracił 1,9 proc., mWIG40 2,2 proc., a sWIG80 1 proc. O 4,2 proc. przeceniał się CD Projekt, o 3,8 proc. LPP, w drugim szeregu ponad czteroprocentowe przeceny notowały tak istotne dla mWIG spółki jak Kęty, Amrest i Intercars. Wprawdzie spadki na Wall Street straciły po pierwszych godzinach handlu na sile, ale wszystkie indeksy zamykały się w okolicach dziennych minimów. S&P500 stracił 2,4 proc., a NASDAQ 2,6 proc. Poza tematem koronawirusa kluczowa dla sesji była decyzja Unilever o wstrzymaniu reklam na platformach społecznościowych, uzasadniona przez giganta FMCG obawami o publikowane na nich treści, stojące w sprzeczności z polityką firmy. Akcje Facebook przeceniły się o 8,3 proc., Twittera o 7,4 proc., Google o 5,5 proc. Dla spółek FAAMG był to najgorszy dzień od marca.

facebook

Wykres godzinowy kursu akcji Facebook

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W poniedziałkowy poranek giełdy azjatyckie wyraźnie tracą, Hang Seng spada o około 1,4 proc., a Nikkei o 2,2 proc. Na niewielkich minusach znajdują się notowania kontraktów futures na amerykańskie indeksy, na głębszych na europejskie. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa sięga 10,25 mln, a perspektywa nowych dziennych rekordów w kolejnych dniach jest jednym z czynników, które zapowiadają nerwowy tydzień. Jego pierwsze dwa dni będą interesujące w USA m.in. ze względu na rebalancing portfeli funduszy emerytalnych, których popyt był jednym z kluczowych czynników stabilizujących rynek akcji w końcówce marca. Po szalonych wzrostach w 2Q2020 należy się spodziewać z ich strony istotnej fali podaży. Kulminacyjnym punktem będzie czwartek, gdy poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Po majowym szoku analitycy oczekują wzrostu zatrudnienia o kolejne 3 mln osób i spadku stopy bezrobocia do 12,5 proc., co wydaje się dość ambitne w kontekście liczb wniosków o zasiłek w czerwcu i domniemanej ostrożności pracodawców w drugiej połowie miesiąca, gdy rozpoczynała się kolejna fala epidemii. Niektórzy analitycy sugerują, że rynek może negatywnie reagować na pogłębiającą się przewagę J. Bidena nad D. Trumpem w sondażach wyborczych (już dwucyfrową), ale w chwili obecnej te obawy wydają się przesadzone, m.in. z uwagi na fakt, że kandydat Demokratów nie ma obecnie poważnych powodów, by na pierwszy plan wysuwać lewicowe propozycje gospodarcze. Krytyka postępowania prezydenta ws. koronawirusa wydaje się perfekcyjną platformą na tym etapie kampanii.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 29 czerwca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR