
Fot. Pexels
Pierwsze fundamenty dla Baltica 2
Wyprodukowano pierwsze stalowe fundamenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, wspólnego projektu Ørsted i PGE. Spółki zapewniają, że produkcja monopali przebiega zgodnie z planem.
– Monopale to wyjątkowo spektakularne pod względem rozmiarów elementy konstrukcyjne morskich farm wiatrowych. Rozpoczęcie ich produkcji dla projektu Baltica 2 to wyraźny sygnał, że zbliżamy się do etapu pierwszych prac instalacyjnych na morzu. Pierwsze działania obejmujące oczyszczanie dna Bałtyku i przygotowanie pod infrastrukturę już trwają. W kolejnym etapie rozpoczniemy wbijanie fundamentów, na których stanie 107 turbin wiatrowych o wysokości 250 metrów każda i 4 morskie stacje transformatorowe. Naszym celem jest, aby w drugim kwartale 2027 roku energia z Baltica 2 popłynęła do polskich domów – mówi Maciej Górski, wiceprezes ds. operacyjnych PGE.
Skala inwestycji
W ramach inwestycji powstanie łącznie 111 monopali, w tym 107 dla turbin i 4 dla morskich stacji transformatorowych. Mają one średnicę od 7,5 do 10,5 metra i grubość ścianki od 60 do 112 mm, zależnie od lokalizacji. Za ich produkcję odpowiadają firmy EEW oraz Steelwind. Pierwszy transport gotowych fundamentów zaplanowano na koniec 2025 roku.
– Monopale to jedne z najbardziej wymagających elementów inwestycji offshore. Mówimy o konstrukcjach do 100 metrów długości i wadze około 1900 ton, których trwałość jest liczona w dekadach. Z dużym entuzjazmem przyjęliśmy informację, że produkcja monopali postępuje zgodnie z harmonogramem. Jako flagowy projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Baltica 2 pozostaje również kluczowym elementem globalnego portfolio budowlanego Ørsted oraz naszego programu budowy morskich elektrowni wiatrowych o mocy 8,1 GW na lata 2025-2027 – komentuje Patrick Harnett, wiceprezes zarządzający Ørsted.
Prace lądowe i morska infrastruktura
Oprócz przygotowania dna Bałtyku trwają również prace na lądzie. W gminie Choczewo powstaje stacja transformatorowa i przewierty w technologii HDD, które umożliwią połączenie morskiej i lądowej części infrastruktury przesyłowej.
Baltica 2 zasili miliony gospodarstw
Baltica 2 będzie największą morską farmą wiatrową budowaną na polskich wodach Bałtyku. Po uruchomieniu w 2027 roku osiągnie moc do 1,5 GW i ma zapewnić zieloną energię dla około 2,5 mln gospodarstw domowych.
Grupa PGE odpowiada za 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce. Jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc., a w rynku energii ze źródeł odnawialnych 10 proc. Na terenie dystrybucyjnym o powierzchni ok. 123 tys. km² obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział w rynku dystrybucji energii wynosi 25 proc., a w sprzedaży do odbiorców końcowych 33 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku i wchodzi w skład indeksu WIG20.