PGE stawia na twórców „kosmicznej wiertarki” i kompozytowego paliwa węglowego

Omawiane walory: , ,

Scanway i PiMerge przeszły pozytywnie etap oceny i trafiły do portfela PGE Ventures. Pierwsza spółka już rok temu zasłynęła z planów stworzenia "kosmicznej wiertarki”, która ma sprowadzić na Ziemię surowiec z asteroidy. Druga firma pracuje nad kompozytowym paliwem węglowym, które ma być odpowiedzią na wyzwania związane z zagospodarowaniem rozdrobnionych frakcji węgla kamiennego.

Źródło: PGE

Polska Grupa Energetyczna w czerwcu ubiegłego roku poinformowała, że zamierza inwestować w startupy poprzez nabywanie mniejszościowych udziałów. Zajmować ma się tym fundusz PGE Ventures, którego roczny budżet na ten cel wynosi ok. 20 mln zł. W przyszłości firmy, w które zainwestuje PGE Ventures mogą być włączane do PGE. Docelowo energetyczny gigant chce wydać na obszar badań, rozwoju i innowacji 400 mln zł do 2020 roku.

– Pierwsze inwestycje kapitałowe PGE Ventures są dowodem konsekwentnie realizowanego planu inwestycyjnego funduszu oraz całej grupy kapitałowej PGE, która w swojej strategii biznesowej postawiła na innowacyjność oraz dywersyfikację źródeł przychodu. Inwestycje w dwie spółki wpisują się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i świadczą o innowacyjnym podejściu Grupy PGE do wdrażania nowych modeli biznesowych. PGE Ventures wejdzie w posiadanie udziałów spółek, których innowacyjne technologie mogą mieć strategiczne znaczenie dla całego sektora energetycznego w Polsce – podał prezes PGE Henryk Baranowski w komunikacie spółki.

>> 4000 PLN na prowizje! Wykorzystaj właściwy moment, aby dołączyć do 200.000 inwestorów – DEGIRO

PiMerge i Scanway są pierwszymi spółkami, które przeszły pozytywnie etap oceny i trafiły do portfela PGE Ventures. Pierwsza z nich pracuje nad kompozytowym paliwem węglowym (nazwa robocza), które ma być odpowiedzią na wyzwania związane z zagospodarowaniem rozdrobnionych frakcji węgla kamiennego (głównie tzw. muły węglowe i flotokoncentraty). Technologia opracowywana w PiMerge ma pozwolić na skuteczną produkcję z wspomnianych frakcji węglowych, nadających się do spalania w wysokiej klasy kotłach, brykietów węglowych o jakości ekogroszku.

Z kolei o Scanway głośno było w ubiegłym roku za sprawą planów stworzenia „kosmicznej wiertarki”, której celem będzie sprowadzenie na Ziemię surowca z asteroidy. Tym co zainteresowało PGE Ventures jest wysoko zaawansowana technologia monitoringu otoczenia, w tym obiektów przemysłowych. Usługa ta ma poprawić operacyjne zdolności elektrowni i elektrociepłowni do wytwarzania energii elektrycznej jak i pozwolić na monitorowanie sieci średnich i niskich napięć.

– Potencjał rozwoju rynków dla produktów oferowanych przez PiMerge i Scanway był jednym z głównych czynników decydujących o naszym zaangażowaniu kapitałowym. Obie spółki reprezentowane są przez zespoły profesjonalistów z wysokimi kompetencjami i odpowiednim doświadczeniem, by zaistnieć nie tylko na rynku polskim, ale i zagranicznym. Bardzo pozytywnie oceniamy cały proces inwestycyjny, który przeszliśmy z PiMerge i Scanway. Cieszymy się, że negocjacje finalnie doprowadziły do podpisania umów inwestycyjnych – przekazał prezes PGE Ventures Piotr Czak w komunikacie spółki.

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych, PGE dostarcza energię elektryczną do ponad pięciu milionów klientów. Po dzisiejszej sesji kurs energetycznej spółki spadł o -3,04 proc.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGE, PiMerge, Scanway, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

  Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.

 • URE analizuje wnioski taryfowe sprzedawców energii na 2020 r.

  Do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 15 listopada br. wpłynęły wnioski taryfowe na 2020 rok od spółek obrotu (sprzedawców): Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Energi i Tauron Polska Energia. URE analizuje wnioski złożone przez sprzedawców energii i uważa, że obecnie nie jest możliwa kompleksowa ocena ostatecznego poziomu ewentualnej zmiany całkowitego kosztu dostarczania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • Czerwono na giełdach w całej Europie. Mocna przecena PGE i Dino Polska

  Pogorszenie nastrojów na globalnych giełdach, a także taniejące akcje PGE, Dino Polska, Pekao i PKO BP, ściągają warszawską giełdę w dół. WIG20 spada trzeci kolejny dzień, a losy sesji wydają się być już rozstrzygnięte.

 • PGE poprawiła wyniki w III kwartale. Inwestorzy realizują zyski

  Branżowy gigant pochwalił się znacznie lepszymi niż przed rokiem wynikami kwartalnymi, ale patrząc na reakcję rynku, można powiedzieć, że to było już w cenach. W środę rano kurs akcji PGE spadał nawet o ponad 6 proc. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR