PKN Orlen proponuje akcjonariuszom 1,5 mld zł dywidendy

Omawiane walory:

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, zarząd Orlenu zarekomendował wypłatę dywidendy za 2020 rok na poziomie 3,50 zł na akcję. W sumie do podziału ma trafić blisko 1,5 mld zł.

pknorlen,dywidenda, akcje,

PKN Orlen podzieli się zyskiem z akcjonariuszami

– Dotrzymujemy słowa. W naszej strategii do 2030 roku zadeklarowaliśmy powrót do wzrostowej ścieżki dywidendy w wysokości minimum 3,50 zł na akcję i teraz tę zapowiedź realizujemy. Funkcjonujemy w zmiennym otoczeniu makroekonomicznym, na które wpływ w ubiegłym roku miała światowa pandemia. Jednak realizując przemyślane procesy akwizycyjne i kluczowe projekty inwestycyjne, utrzymaliśmy dobrą kondycję finansową i płynnościową, co wyróżnia nas na tle firm z branży – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 5,3 proc. Proponowany dzień dywidendy to 22 lipca 2021 roku, a na dzień wypłaty – 5 sierpnia 2021 roku.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Zgodnie ze skonsolidowanym raportem kwartalnym za IV kwartał 2020 roku Grupa Orlen w całym 2020 roku wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 3,4 mld zł, uwzględniając odpisy na aktywach oraz zysk na okazyjnym nabyciu akcji spółki Energa. W tym czasie kontynuowano kluczowe inwestycje rozwojowe, na które zgodnie z planem przeznaczono łącznie 9 mld zł. W 2020 roku rekordowy wynik EBITDA wypracowały segment detaliczny oraz obszar energetyki.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR