PKO BP podniosło prognozę wzrostu PKB na 2019 r. o 0,4 pkt do 4,6 proc.

Omawiane walory:

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 4,6 proc. (wobec 5,1 proc. w ub.r.), prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.

– Podnosimy prognozę wzrostu PKB w 2019 do 4,6 proc. (z 4,2 proc.). Wzrost będzie oparty na popycie krajowym: zarówno inwestycjach, jak i konsumpcji prywatnej. Przewidujemy, że po przejściowym dołku w II kw. 2019, ścieżka wzrostu PKB powróci do wzrostowej tendencji. Kolejne kwartały przyniosą apogeum poziomu inwestycji publicznych (szczyt absorpcji środków z UE do Polski z perspektywy 2014-2020 dopiero przed nami), a także kontynuację wdrażania nowego programu fiskalnego, który będzie wyraźnie stymulować konsumpcję. Trzeba jednak pamiętać o czynnikach ryzyka w otoczeniu zewnętrznym, które w dużej mierze mogą mieć zerojedynkowy wpływ na polską gospodarkę (np. Brexit, który w wersji nieuporządkowanej może bezpośrednio odjąć od wzrostu PKB ok. 1 pkt proc.) – czytamy w kwartalniku ekonomicznym banku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Według PKO BP, popyt krajowy wzrośnie w tym roku o 4,7 proc. r/r (wobec wzrostu o 5,3 proc. w ub.r.), przy czym spożycie indywidualne – o 4,6 proc. (wobec 4,5 proc. w ub.r.). Inwestycje w środki trwałe wzrosną w br. o 8,7 proc., tj. tak samo, jak w ub.r., przy czym inwestycje publiczne – o 15,4 proc. (wobec 27,6 proc. w ub.r.), a prywatne – o 6,3 proc. (wobec 3,2 proc. w ub.r.).

Wzrost produkcji przemysłowej oczekiwany jest na poziomie 6,8 proc. r/r w 2019 r. wobec 5,8 proc. w ub.r.

Głównymi źródłami niepewności są: (1) stan globalnej koniunktury („wojny handlowe”, „twardy” Brexit), (2) skala i tempo absorpcji środków UE, (3) deficyt podaży pracy i jego wpływ na aktywność inwestycyjną, (4) wynik wyborów parlamentarnych i jego wpływ na wydatki publiczne, wymienili analitycy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dino poprawia rekordy, Play już koryguje, a w tle są Chiny i ECB

  Nowe rekordy Dino Polska, korekta na akcjach Play i kontynuacja spadków przez CCC. W tle natomiast posiedzenie ECB i strach przed koronawirusem. Tak w dużym skrócie przedstawia się sytuacja na GPW.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • WIG20 wreszcie odbija, zielono m.in. na Pekao i PKO BP

  Skrajne wyprzedanie warszawskich blue chipów doprowadziło do odbicia WIG20. W górę indeks prowadzą przede wszystkim spółki z sektora finansowego. Pomaga poprawa nastrojów na rynkach globalnych.

 • WIG20 najniżej od stycznia 2017 r., ciąg dalszy czarnej passy PKO BP i Polnordu

  Na giełdzie w Warszawie wciąż czerwono. Spółki ze Skarbem Państwa w akcjonariacie ściągnęły WIG20 najniżej od prawie 3 lat. Jedyną nadzieją giełdowych byków jest duże wyprzedanie. W maju i sierpniu to wystarczyło. Oby teraz też pomogło.

 • Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

  Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR