PKO BP szykuje olbrzymią dywidendę

Omawiane walory:

PKO Bank Polski rozważa przeznaczenie na dywidendę 50 proc. zysku za 2019 r. oraz kwoty 1,67 mld zł z niepodzielonego zysku za 2018 rok. W sumie do akcjonariuszy największego polskiego banku może trafić blisko 3,6 mld zł.

PKOBP,dywidenda,2020,bank

(Fot. PKO BP/fb)

PKO Bank Polski opublikował wyniki za miniony kwartał i zgłosił gotowość wypłaty olbrzymiej dywidendy. Zgodnie z deklaracjami zarządu, do podziału między akcjonariuszy ma trafić połowa zysku za ubiegły rok (ok. 1,92 mld zł) oraz niepodzielona część zysku za 2018 r. w kwocie 1,67 mld zł. W sumie PKO BP może wypłacić blisko 3,6 mld zł dywidendy. Jeśli te prognozy się potwierdzą, dywidenda PKO BP będzie najwyższą w tym roku wypłatą na GPW.

– Efektywność mierzona zwrotem na kapitale utrzymała się na wysokim poziomie wynoszącym 10 proc., a wskaźniki kapitałowe i pozostałe kryteria określone przez nadzór finansowy ukształtowały się na poziomie umożliwiającym wypłatę do 50 proc. dywidendy z zysku za ubiegły rok. Doskonała kondycja finansowa spółki pozwoliła na wypłatę w 2019 roku 1,66 mld zł. Część zysku z 2018 r. w kwocie 1,67 mld zł pozostała niepodzielona, dzięki czemu potencjalnie będzie mogła zostać wypłacona w 2020 roku. Zarząd PKO Banku Polskiego rozważy rekomendowanie WZA wypłatę tej części zysku wraz z połową zysku z 2019 roku – napisał Jagiełło w liście do akcjonariuszy.

W ubiegłym roku branżowy gigant wypłacił 1,66 mld zł dywidendy, czyli 1,33 zł na akcję. Była to pierwsza znacząca stawka od lat. Za 2017 r. bank dostał zgodę od KNF na wypłatę jedynie 25 proc. zysku. Akcjonariusze otrzymali 678,5 mln zł, czyli skromne 0,55 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 1,3 proc. Wcześniej bank płacił dywidendę dopiero w 2014 r. (0,75 zł na akcję). Kilkuletnia przerwa to wynik przykręcenia przez KNF śruby bankom posiadającym ekspozycję na walutowe kredyty hipoteczne.

Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

PKO Bank Polski sprawił też pozytywną niespodziankę najnowszymi wynikami. W IV kwartale branżowy gigant odnotował 723 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. W ujęciu r/r rezultat jest co prawda słabszy o 40 proc., ale rynek był przygotowany na mocniejsze hamowanie. W efekcie wynik netto okazał się o 10 proc. wyższy od średniej prognoz. Wynik z tytułu odsetek wzrósł r/r z 2.480 mln zł do 2.624 mln zł, a wynik z tytułu prowizji i opłat utrzymał się na poziomie 771 mln zł.

W całym 2019 r. bank miał 4.031 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej (+7,8 proc. r/r).

Wynik z tytułu odsetek za 2019 roku wyniósł 10.279 mln zł, tj. o 934 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. Bank podał, że wyższy wynik był determinowany wzrostem wolumenów przy utrzymaniu marży odsetkowej.

– Marża odsetkowa utrzymała się na poziomie z poprzedniego roku i wyniosła 3,4 proc. na koniec 2019 roku. Średnie oprocentowanie kredytów Grupy PKO Banku Polskiego SA na koniec 2019 roku wyniosło 4,7 proc., a średnie oprocentowanie depozytów ogółem ukształtowało się na poziomie 0,7 proc., wobec odpowiednio 4,7 proc. i 0,7 proc. na koniec 2018 roku – czytamy dalej.

Wynik z tytułu prowizji i opłat uzyskany w 2019 roku wyniósł 3.047 mln zł i był o 34 mln zł wyższy niż w ubiegłym roku.

– Poziom wyniku prowizyjnego był determinowany m.in. przez: wyższy wynik z tytułu kredytów i ubezpieczeń (+105 mln zł r/r), głównie w efekcie wzrostu prowizji od kredytów gospodarczych i leasingu oraz sprzedaży produktów ubezpieczeniowych powiązanych z kredytami mieszkaniowymi, wyższy wynik z tytułu kart (+35 mln zł r/r), w efekcie większej liczby kart oraz wyższej transakcyjności bezgotówkowej, niższy wynik z tytułu obsługi rachunków bankowych i pozostały (-18 mln zł r/r), m.in. związany ze spadkiem prowizji z tytułu operacji kasowych, jako efekt rosnącego wolumenu tańszych transakcji bezgotówkowych, niższy wynik z tytułu funduszy inwestycyjnych, emerytalnych i działalności maklerskiej (-88 mln zł r/r), głównie w następstwie spadku sprzedaży funduszy i zmiany jej struktury oraz obniżenia prowizji za zarządzanie funduszami, głównie w następstwie zmian regulacyjnych – podał bank.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Inwestorzy ciepło zareagowali na najnowsze wyniki finansowe i plany dywidendowe spółki. W środę przed południem kurs akcji PKO BP rośnie o 4,2 proc. do 36,73 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełdy złapały wiatr w żagle, w grze PKO BP i mBank

  Dobre nastroje na światowych giełdach oraz zapowiedź dywidendy i wyższe od prognoz zyski PKO BP, stoją za dzisiejszym wzrostami na GPW. W centrum uwagi są jeszcze dwa inne banki: mBank i Santander Bank Polska.

 • Solidne odbicie na GPW, w centrum uwagi rekordy CD Projektu i PlayWay

  Strach przed epidemią koronawirusa nieco zelżał, a inwestorzy skupili się na innych tematach. Jednym z nich są najnowsze wyniki finansowe spółek. W centrum uwagi jest także branża gamingowa, gdzie padają nowe rekordy kapitalizacji.

 • Koronawirus paraliżuje rynki, w grze Millennium i PlayWay

  Koronawirus psuje nastroje na GPW, ale kredyty frankowe i niskie ceny ropy jeszcze bardziej. Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem spadków akcji banków. Najsłabiej wypada Millennium, który rozczarował wynikami kwartalnymi.

 • Dino poprawia rekordy, Play już koryguje, a w tle są Chiny i ECB

  Nowe rekordy Dino Polska, korekta na akcjach Play i kontynuacja spadków przez CCC. W tle natomiast posiedzenie ECB i strach przed koronawirusem. Tak w dużym skrócie przedstawia się sytuacja na GPW.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR